VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Zespół Cushinga u psa - objawy oraz jakie są rokowania w chorobie

Zespół Cushinga u psa- choroba nadczynności kory nadnerczy.

Spis treści:

  1. Co to jest zespół Cushinga
  2. U jakich psów występuje zespół Cushinga
  3. Regulacja wydzielania kortyzolu
  4. Rola kortyzolu w organizmie
  5. Przyczyny choroby Cushinga 
  6. Objawy choroby Cushinga 
  7. Diagnostyka zespołu Cushinga u psa
  8. Leczenie choroby Cushinga u psa
  9. Rokowania i dieta przy chorobie Cushinga u psa
  10. Często zadawane pytania

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale i odpowiedzialność za jego dobrostan. Opiekun powinien być uważny na zmiany zachowania i wygląd psa. Nasilone, długo utrzymujące się, postępujące zmiany powinny zaniepokoić opiekuna. Opiekun powinien skonsultować się z lekarzem weterynarii. Dzięki temu można wcześnie diagnozować rozwijające się choroby. Jedną z nich może być zespół Cushinga.

Co to jest zespół Cushinga u psa?

Jest to choroba o charakterze endokrynologicznym. Polega na nadmiernej ilości kortyzolu we krwi. Kortyzol to hormon produkowany przez korę nadnerczy. Nazwa choroby pochodzi od lekarza Harveya Cushinga. Lekarz ten jako pierwszy opisał tę chorobę u psów. Inna nazwa choroby to hiperkortyzolemia lub hiperadrenokortycyzm, nadczynność nadnerczy.

U jakich psów występuje zespół Cushinga?

Może pojawić się u psów każdej rasy i u mieszańców. Zwykle dotyczy psów w wieku powyżej 7 lat. Częściej chorują suczki. Stanowią  55- 60% chorujących psów. Psy niektórych ras są bardziej podatne na tę chorobę. Są to rasy takie jak pudle, owczarki niemieckie, labradory, boksery, boston terriery, jamniki, terriery.

Regulacja wydzielania kortyzolu w organizmie psa.

Nadnercza to gruczoł wydzielania wewnętrznego. Wydziela do krwi hormony. Położony jest na górnym biegunie nerek. Składa się z dwóch części- kory i rdzenia nadnerczy. 

Rdzeń produkuje i wydziela do krwi  adrenalinę i noradrenalinę.  Natomiast kora nadnerczy wydziela między innymi  glikokortykoidy. Kortyzol należy do glikokortykoidów. 

Nadnercza u psa

Działalność wydzielnicza rdzenia i kory nadnerczy jest inaczej regulowana. Wydzielaniem hormonów przez korę steruje przysadka mózgowa. Robi to za pomocą hormonu zwanego kortykotropiną- ACTH. Z kolei wydzielanie przez przysadkę ACTH jest regulowane przez część mózgu, zwaną podwzgórzem. Podwzgórze wydziela hormon kortykoliberynę. Hormon ten pobudza wydzielanie przez przysadkę ACTH. ACTH przy pomocy krwi dociera do kory nadnerczy i pobudza wydzielanie kortyzolu. Kortyzol dostaje się do krwi i rozprowadzany jest po całym ciele zwierzęcia. Pobudza procesy w określonych narządach ciała psa. Rosnąca powyżej określonego poziomu ilość kortyzolu we krwi hamująco działa na przysadkę i podwzgórze. Nie pobudzają wtedy wydzielania kortyzolu. Ten mechanizm regulacyjny to ujemne sprzężenie zwrotne.

Rola kortyzolu w organizmie psa.

Kortyzol to bardzo ważny hormon. Powinien być wydzielany w przedłużających się sytuacjach stresowych. Ogólnie można stwierdzić, że mobilizuje organizm do poradzenia sobie z przetrwaniem w sytuacji stresu. Kortyzol pobudza procesy metaboliczne. Ma to wpływ na kontrolę masy ciała zwierzęcia. W pewnym stopniu reguluje poziom glukozy we krwi psa. Ma wpływ na ilość wody i elektrolitów w organizmie zwierzęcia. Wpływa na gospodarkę wapniem. Działa przeciwzapalnie.

Przyczyny choroby Cushinga u psa.

Przyczyną choroby Cushinga jest nadmierna produkcja kortyzolu. Jest skutkiem nieprawidłowej regulacji jego wydzielania w organizmie zwierzęcia. Przyczyny nieprawidłowej regulacji wydzielania kortyzolu nie zostały do końca wyjaśnione. Jedną z nich jest

  • Nieprawidłowe działanie przysadki mózgowej.

Prowadzi do nadmiernego pobudzania kory nadnerczy, Ta zaczyna wydzielać zbyt dużą ilość kortyzolu. Mówimy wtedy o przysadkowej postaci zespołu Cushinga u psa.

  • Nadmierne  działanie podwzgórza.

Te nieprawidłowości regulacyjne często są skutkiem nowotworów przysadki lub podwzgórza. Mówimy wtedy o podwzgórzowej postaci choroby Cushinga u psa.

  • Nieprawidłowo działa sama kora nadnerczy.

Dochodzi do nadczynności kory nadnerczy. Mimo prawidłowej regulacji produkuje i wydziela nadmierną ilość kortyzolu. Może to być skutkiem np. nowotworu nadnerczy. Mówimy wtedy o nadnerczowej postaci choroby Cushinga u psa.

  • Polekowy zespół Cushinga u psa

Niekiedy nieprawidłowy poziom kortyzolu we krwi jest skutkiem długotrwałej terapii sterydami np. kortyzonem przy leczeniu. Mówimy wtedy o jatrogennej postaci zespołu Cushinga u psa.

Objawy choroby Cushinga u psa.

Właściwy poziom kortyzolu jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia. Ma wpływ na pracę wszystkich  układów. Wpływa na procesy metaboliczne komórek. Jego nadmiar doprowadza do uruchomienia dodatkowych przemian. Są one niekorzystne dla organizmu. Zaburzają   metabolizm węglowodanów, białek, tłuszczów. Dochodzi wtedy do pojawienia się objawów chorobowych. Spektrum objawów jest bardzo szerokie. Pochodzą z bardzo wielu układów, których praca została zaburzona. Większość tych objawów ma charakter nieswoisty. Oznacza to, że mogą towarzyszyć też innym chorobom. Objawy mogą trwać miesiącami zmieniając nasilenie. Dlatego ważna jest starannie przeprowadzona diagnostyka u chorego psa.

Syndrom Cushinga u psa - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem jest nadmierne pragnienie u psa. Chory na chorobę Cushinga pies może wypić dziennie nawet kilka pełnych misek wody. Nadmiernemu pragnieniu towarzyszy częste oddawanie moczu. Mogą być przypadki popuszczania moczu w domu, czy nawet moczenia się psa. Pies z nadczynnością nadnerczy ma wielki apetyt, tzw. wilczy głód. Ciągle prosi o jedzenie. Wiąże się to z zaburzeniem gospodarki cukrów w organizmie. Nawet w spoczynku ciężko oddycha, nieustannie sapie i dyszy. Może mieć kaszel wynikający z mineralizacji dróg oddechowych. Niektóre psy cierpiące na zespół Cushinga preferują chłodniejsze otoczenie. Zaburzenia w gospodarce wapniem i białkami prowadzą do sztywności tylnych kończyn. Jest to skutek postępującego zaniku mięśni. Może dojść do paraliżu części pyska  napadów drgawkowych. Występować mogą też objawy otępienne takie jak apatiaproblemy z koncentracją. Pies błądzi we własnym domu,  kręci się w kółko. U chorego na zespół Cushinga pojawiają się zmiany w wyglądzie. Zauważamy  otłuszczenie w grzbietowej części ciała, brzuch staje się obwisły i większy, tzw. żabi brzuch. Wynika to z postępującego zaniku mięśni i tkanek tworzących powięź brzucha oraz z powiększenia wątroby. Pojawiają się problemy skórne. Sierść staje się sucha i łamliwa, dochodzi do miejscowych wyłysień. Dodatkowo może pojawiać się nieprawidłowa pigmentacja skóry. Pojawiają się czarne plamki na skórze brzucha, w okolicach odbytu. U części psów z chorobą Cushinga dochodzi do kalcynozy skóry, czyli jej fragmenty ulegają mineralizacji wapniem. Psy z zespołem Cushinga maja też zaburzenia płodności. U suczek wydłużają się okresy między cieczkami, a u psów zanikają jądra.

Diagnostyka choroby Coshinga u psa.

Zwykle u chorego psa nie pojawiają się wszystkie objawy. Większość objawów ma charakter niespecyficzny i mogą mieć różne nasilenie. Dlatego ważne jest  staranne postępowanie diagnostyczne. Jeśli lekarz podejrzewa zespół Cushinga, wykonuje odpowiednie badania diagnostyczne:

  • Badanie morfologiczne i biochemiczne krwi. Niepokojące mogą być wyniki badania wskazujące obniżoną ilość limfocytów a zwiększoną trombocytów. Podwyższona ilość cholesterolu, trójglicerydów i glukozy też mogą wskazywać na nadczynność kory nadnerczy.
  • Badanie morfologiczne i biochemiczne moczu. Pobranie moczu od psa nie jest sprawą łatwą. Warto jednak postarać się o próbkę moczu do badania. Szczególnie ważne diagnostycznie będzie zbadanie stosunku kortyzolu do kreatyniny. Można też ustalić obecność pewnych białek wskazujących na nadczynność kory nadnerczy.
  • Może być wykonane badanie RTG, USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny. Rzadko się je wykonuje przy diagnozowaniu zespołu Cushinga u psa. Na możliwość choroby Cushinga może wskazać np. powiększenie wątroby, kamica nerkowa i zwapnienia tkanek miękkich. Obserwuje się wtedy też zmiany osteoperotyczne kręgów. Natomiast rezonans magnetyczny mózgu może wskazać obecność guza przysadki.
  • Test hamowania niskimi dawkami deksametazonu. Jest to syntetyczny hormon steroidowy. Należy przed wykonaniem testu zbadać poziom kortyzolu we krwi psa. Następnie po podaniu deksametazonu oznacza się poziom kortyzolu we krwi dwukrotnie. Najpierw po 4 godzinach, potem po 8 godzinach. Jeżeli poziom kortyzolu spada to pies nie cierpi na zespół Cushinga. Natomiast niezmieniony poziom kortyzolu wskazuje na nieprawidłowość regulacji jego wydzielania, czyli na nadczynność kory nadnerczy. Inaczej mówiąc oś przysadkowo- nadnerczowa działa nieprawidłowo.
  • Test stymulacji ACTH. Poprzedzony jest pobraniem krwi i oznaczeniem w niej poziomu kortyzolu. Następnie podaje się w postaci iniekcji o,25 mg ACTH. Po godzinie należy ponownie pobrać krew i oznaczyć poziom kortyzolu. Test ten służy do zbadania u psa poziomu kortyzolu przed i po podaniu ACTH. Dzięki temu testowi można ustalić jak dużo kortyzolu mogą wyprodukować nadnercza. Ustali się więc maksymalną zdolność sekrecyjną kory nadnerczy. Jeśli pies cierpi na zespół Cushinga we krwi pojawi się dużo kortyzolu. 

    Wyniki badań w połączeniu z analizą objawów u psa pozwolą lekarzowi postawić diagnozę. Można wtedy rozpocząć leczenie psa

Leczenie choroby Cushinga u psa.

Jeśli badania wskazały, że pies cierpi na zespół Cushinga weterynarz rozpocznie leczenie. Mogą być zastosowane trzy różne opcje terapeutyczne.

  1. Leczenie farmakologiczne

  2. Radioterapia

  3. Operacja usunięcia nadnerczy lub przysadki mózgowej

Leczenie farmakologiczne

Jeszcze do niedawna w leczeniu zespołu Cushinga stosowano lek o nazwie mitotan. Teraz też bywa stosowany, ale rzadko. Może bowiem wywoływać niepożądane skutki np. martwicę pasmowatej części nadnerczy. Dlatego zwykle stosuje się lek zawierający substancję czynną nazwaną trilostan. Trilostan musi byc podawany choremu psu codziennie do końca życia. Stosuje się dawkę 3,6 mg na kilogram masy ciała zwierzęcia, doustnie, co 24 godziny. Podaje się tabletkę w pokarmie. Najskuteczniej wtedy działa. Skuteczność działania leku ocenia się przez badanie poziomu kortyzolu we krwi po stymulacji ACTH. Pierwsze badanie  wykonuje się po 14 dniach stosowania leku. Potem po 30 90 dniach podawania psu trilostanu. Do końca życia psa takie badania trzeba wykonywać co 3 miesiące. Pierwsze efekty stosowania trilostanu dają się zauważyć już po 10- 14 dniach jego stosowania. Pies staje się bardziej energiczny. Stopniowo ustępują inne objawy zespołu Cushinga u psa. Najłatwiej zauważyć te dotyczące skóry. Powoli odrastają włosy na wyłysiałych miejscach. Włosy stają się mocniejsze i elastyczne. Stopniowo ustępuje taki objaw jak zwapnienie skóry. Na odbuwowę mięśni trzeba dłużej poczekać. Po kilku miesiacach znikaja takie objawy jak "żabi brzuch" i sztywność tylnych kończyn. Organizm psa wraca do prawidłowego działania. 

W przypadku niektórych psów zdarzją się skutki uboczne stosowania trilostanu. Mogą pojawić się biegunki, wymioty, apatia. W takim przypadku niezbędna będzie modyfikacja dawki leku przez weterynarza. Długotrwale stosowany trilostan może skutkować uszkodzeniem nerek i niedoczynnością kory nadnerczy, czyli chorobą Addisona. Dlatego też konieczna jest regularna kontrola zdrowia psa.

Leczenie operacyjne

Może dotyczyć tych przypadków zespołu Cushinga u psa, które wynikają z nowotworu przysadki lub nadnerczy. Jeżeli wytępuje guz podwzgórza nie wycina się go. Jest wtedy zbyt duże ryzyko uszkodzenia struktur mózgu. Wycięcie przysadki też jest operacją trudną, wymagająca dużej zręczności i doświadczenia lekarza chirurga. Taki zabieg przeprowadza się przy dużych guzach. Często też rozwijają się powikłania pooperacyjne.

Uzasadnionym leczeniem przyczynowym zespołu Cushinga pochodzenia nadnerczowego jest chirurgiczne usunięcie nadnercza. Zabieg ma sens tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z guzami niezłośliwymi.

Radioterapia

W niewielu klinikach weterynaryjnych jest dostępna taka forma leczenia. Dlatego jest rzadko stosowana. Skutecznie zmniejsza rozmiar niektórych rodzajów nowotworów przysadki mózgowej i nadnerczy.

Rokowania przy zespole Cushinga u psa.

Choroba nie leczona prowadzi do szybkiej śmierci psa. Im szybciej postawiona diagnoza tym lepsze rokowania. Skuteczne leczenie i właściwa opieka nad psem daje szanse na ustąpienie objawów i wydłuża życie psa. Właściwa opieka jest tu bardzo ważna. Opiekun powinien regularnie podawać leki i uważnie obserwować psa. Najlepiej założyć specjalny dzienniczek. Posłuzy do zapisywania dawek podawanych leków, ilość wypijanej przez psa wody, częstotliwość oddawania moczu. Zapisuje się też wagę psa. terminy planowanych wizyt u weterynarza. Dzienniczek pozwoli nam lepiej monitorować stan zdrowia psa i ocenić efekty leczenia. Przy właściwym leczeniu dłudość życia psa wydłuża się o 2,5- 4 lata. Młode psy mają większe szanse na osiągnięcie tej górnej granicy przeżycia.

Dieta przy zespole Cushinga.

Karma dla psa powinna mieć ograniczoną ilość tłuszczu i umiarkowaną zawartość białka. Powinna zawierać dość dużo włókna pokarmowego, dla właściwej pracy jelit. Można ją suplementować  antyoksydantami. Dobrze jest podawać psu probityki i zadbać w ten sposób o właściwą mikroflorę jelitową psa. Często z zespołem Cushinga współwystępują inne choroby np. cukrzyca lub choroby układu moczowego. Dlatego dieta psa powinna być dostosowana do wspierania leczenia również tych chorób.

Choroba Cushinga to przewlekła, wyniszczająca organizm psa choroba. Diagnoza może być niełatwa, ze względu na niespecyficzne objawy choroby. Właściwa diagnoza, odpowiednie leczenie i troskliwa opieka dają szanse psu na odzyskanie komfortu zycia.

[npProducts ids="92" wrapper="net_products3" view="slider" content="categories" elements="image,price,name,price"]

Czy pies może żyć z nieleczonym zespołem Cushinga?

W większości przypadków nieleczona choroba prowadzi do szybkiej śmierci zwierzęcia.

Jakie są objawy zespołu Cushinga u psa?

  • nadmierne pragnienie,
  • częstomocz,
  • duży apetyt,
  • szybki oddech,
  • matowa sierść,
  • apatia,
  • drgawki.

Jaka dieta dla psa z zespołem Cushinga?

Jakie są rokowania dla psa z zespołem Cushinga?

Rokowania dla zwierzęcia zależą od tym na jakim etapie wykryta zostanie choroba. Leczenie zespół Cushinga potrafi wydłużyć życie psa o ok 4-5 lat.
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl