VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Skręt żołądka u psa – przyczyny, rozpoznanie i leczenie

Skręt żołądka u psa - objawy, diagnoza i leczenie choroby

Spis treści:

  1. Przyczyny rozszerzenia i skrętu żołądka.
  2. Rasy psów predestynują do skrętu żołądka.
  3. Na czym polega rozszerzenie i skręt żołądka?
  4. Następstwa rozszerzenia i skrętu żołądka u psa.
  5. Jakie objawy wskazują na rozszerzenie i skręt żołądka u psa?
  6. Diagnoza i leczenie psa z rozszerzeniem i skrętem żołądka
  7. Jak zapobiegać powstawaniu rozszerzeniu i skrętowi żołądka?

Każda choroba psa budzi niepokój opiekuna. Niektóre choroby mają ostry przebieg i wymagają natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii. Jedną z takich chorób jest rozszerzenie i skręt żołądka. To choroba pojawiająca się nagle. W ciągu kilku godzin prowadzi do śmierci psa. Szanse na przeżycie mają tylko te psy, które szybko poddane zostaną operacji chirurgicznej. Warto więc wiedzieć, jakie są przyczyny tej choroby i jakie daje objawy. Zapraszam również  do zapoznania się z informacjami o działaniach profilaktycznych.

Jakie są przyczyny rozszerzenia i skrętu żołądka?

Nie znane są wszystkie przyczyny powodujące rozszerzenie i skręt żołądka. Niemniej kilka czynników zwiększających ryzyko tych chorób udało się ustalić. Są to:

  • Złe nawyki żywieniowe.  Łapczywe jedzenie i  duże porcje jedzenia szybko rozciągają żołądek. Łapczywemu jedzeniu towarzyszy połykanie dużych ilość powietrza. Słaba jakościowo karma, duże ilości węglowodanów w pożywieniu sprzyjają fermentacji w żołądku.
  • Duża aktywność fizyczna przed lub zaraz po obfitym posiłku
  • Specyfika funkcjonowania przewodu pokarmowego.  Niekiedy jest produkcja  zwiększonej ilości soku żołądkowego. Może wyrażać się też opóźnioną lub słabą motoryką żołądka.
  • Przynależność rasowa i wynikająca z tego budowa i głębokość klatki piersiowej
  • Podeszły wiek psa
  • Indywidualne predyspozycje psa wynikające z problemów zdrowotnych. Niektóre choroby nowotworowe przewodu pokarmowego  utrudniają przepływ treści pokarmowej. Pewne choroby układu oddechowego sprzyjają połykaniu dużych ilości powietrza.
  • Skłonności genetyczne psa. Jeśli skręt żołądka wystąpił u przodków lub rodzeństwa zwierzęcia, jest większe prawdopodobieństwo zachorowania.
  • Podatność psa na stresy

Jakie rasy psów predestynują do skrętu żołądka?

Rozszerzenie i skręt żołądka mogą przytrafić się każdemu psu, niezależnie od przynależności rasowej. Jednakże psy pewnych ras częściej na tę chorobę zapadają. Są to rasy psów dużych i  olbrzymich. W ich potężnych klatkach piersiowych jest dostatecznie dużo miejsca na obrót żołądka. Są to takie rasy jak np. berneńskie psy pasterskie, nowofundlandy, dobermany, dogi, bullmastify, mastify, bernardyny.

Skręt żołądka u psa - jakie rasy są predysponowane

Rozszerzenie i skręt żołądka częściej też występują u psów ras mniejszych. Dotyczy to rasy, których cechą jest wąska i głęboka klatka piersiowa. Są to- charty, boksery, setery, rodezjany, wilczarze, wyżły.

Na czym polega rozszerzenie i skręt żołądka?

Rozszerzenie i skręt żołądka to dwie przypadłości chorobowe, ale bardzo często występujące zależnie od siebie. Zwykle najpierw dochodzi do rozszerzenia żołądka, a potem do skrętu żołądka u psa.

Rozszerzenie żołądka jest skutkiem wypełnienia go treścią pokarmową i gazami. Gazy to połknięte powietrze i gazy powstające  z fermentujących w żołądku węglowodanów. Rozdęty żołądek rozciąga więzadło żołądkowo- wątrobowe i następuje obrót żołądka dokoła długiej osi. Żołądek obraca się w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Zostaje zablokowany pasaż treści pokarmowej z żołądka psa do jelit oraz z żołądka do przełyku. 

Jakie są następstwa rozszerzenia i skrętu żołądka u psa?

Skręt żołądka u psa pociąga za sobą śledzionę i dochodzi do jej skrętu. Zwykle śledziona ulega martwicy. W czasie operacji jest wycinana. Dodatkowo skręcanie żołądka pociąga za sobą krezkę jelitową. Skutkuje zaciśnięciem głównych naczyń krwionośnych w jamie brzusznej psa. Taka sytuacja doprowadza do niedokrwienia narządów jamy brzusznej, a więc i ich niedotlenienia. Dotyczy to głównie wątroby, trzustki, jelit i samego żołądka też. Skręcanie żołądka pociąga za sobą pękanie drobnych naczyń krwionośnych i krwawienie do jamy brzusznej. Zmniejszająca się ilość krwi powoduje spadek jej ciśnienia i zaburzenia w pracy serca- zwykle arytmię. Zaczyna rozwijać się wstrząs hipowolemiczny. Wynika on z niskiego ciśnienia krwi. Rozszerzony żołądek uciska na przeponę,  a to spłyca oddech u psa i powiększa niedotlenienie krwi. Pogarszające się krążenie w obrębie jamy brzusznej może skutkować martwicą narządów lub ich części. Często dochodzi do martwicy fragmentu ściany żołądka. Pojawiają się na skutek martwicy toksyny prowadzące do wstrząsu septycznego. Pies po kilku godzinach od wystąpienia objawów umiera. Można temu spróbować zapobiec przez udzielenie psu pomocy lekarskiej we właściwym czasie. Dlatego jest tak ważne szybkie zaobserwowanie pojawiających się objawów i szybie udanie się po pomoc lekarską.

Skręt żołądka u psa - objawy.

  • Odruch wymiotny nieskutkujący wymiotami (torsje)
  • Obfity ślinotok
  • Brzuch wzdęty, powłoki brzuszne napięte
  • Brzuch tkliwy i bolesny
  • Mogą być problemy z położeniem się z powodu bólu okolic brzucha
  • Spłycenie i przyspieszenie  oddechu
  • Pies dyszy i sapie
  • Blade błony śluzowe w jamie ustnej psa
  • postępujące osłabienie organizmu
  • Przyspieszone tętno
  • utrata przytomności

Jeżeli pies wkrótce po posiłku zaczyna wykazywać niektóre z wymienionych objawów nie bagatelizujmy ich. Zabierzmy psa do lekarza. Wczesne rozpoznanie skrętu żołądka znacząco zwiększa szanse psa na przeżycie.

Diagnoza i leczenie psa z rozszerzeniem i skrętem żołądka.

Lekarz w wywiadzie z opiekunem zbierze informacje dotyczące objawów u psa. Ustali też, jakie były okoliczności wystąpienia objawów. Lekarz weźmie też pod uwagę predyspozycje rasowe psa do występowania skrętu żołądka. Następnie przeprowadzi badania palpacyjne i badanie RTG. Jeżeli zdiagnozuje rozszerzenie i skręt żołądka u psa rozpocznie leczenie. Jeżeli stan psa tego wymaga zostaną podane leki przeciwwstrząsowe, zwykle adrenalina. Potem włączona zostanie płynoterapia, aby podnieść ciśnienie krwi i wyrównać poziomy elektrolitów. Podane dożylnie płyny mają też zapobiec wystąpienia kwasicy u psa. Jeżeli pies ma problemy z oddychaniem konieczne jest wspomaganie jego oddychania i podawanie tlenu.

Skręt żołądka u psa - operacja

Ustabilizowanie organizmu psa jest konieczne do rozpoczęcia operacji chirurgicznej. Odbywa się ona pod pełną narkozą. W czasie operacji lekarz spróbuje repozycjonować żołądek, czyli przywrócić mu prawidłowe ułożenie. Operacja jest trudna i nie daje gwarancji uratowania życia. psa. Przywrócenie  ułożenia żołądka w odpowiednim położeniu to nie wszystko. Jeśli trzeba wycinany jest fragment ściany żołądka. Ważny jest też stan narządów jamy brzusznej. Uszkodzenia innych narządów wewnętrznych z powodu niedotlenienia i martwicy mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Rokowania w przypadku rozszerzenia i skrętu żołądka nie są dobre.  Szybko  przeprowadzona operacja- około 5- 6 godzin po wystąpieniu pierwszych objawów, daje większe szanse na przeżycie. Średnio przeżywa około 40% psów poddanych leczeniu. Jeśli pies szybko  trafia na stół operacyjny szanse na przeżycie wynoszą nawet 90%. Pies bez przeprowadzonej operacji nie ma szans na przeżycie. 

Leczenie pooperacyjne polega na podawaniu psu dożylnie płynów. Podaje się psu elektrolity, glukozę i aminokwasy. Podaje się  też leki zapobiegające stanom zapalnym. Ważne jest łagodzenie bólu u zwierzęcia. W tym celu podawane są  leki przeciwbólowe. Stosuje się też antybiotykoterapię i leki poprawiające stan narządów uszkodzonych w czasie choroby.

Po 2-3 dniach oprócz żywienia dożylnego włączany jest pokarm podawany doustnie. Najpierw dieta jest płynna. W kolejnych dniach podaje się posiłki stopniowo zagęszczane. Dobrze jest przez okres rekonwalescencji podawać karmę weterynaryjną dla psów z delikatnym przewodem pokarmowym. 

Jak zapobiegać powstawaniu rozszerzeniu i skrętowi żołądka?

Rozszerzenie i skręt żołądka u psa jest chorobą bardzo niebezpieczną. Warto więc poznać, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania zwierzęcia. Szczególnie ważna jest znajomość profilaktyki, jeśli posiadamy psa z grupy zwiększonego ryzyka.

Profilaktyka skrętu żołądka u psa

Jak zapobiegać powstaniu skretu żołądka u psa:

  • Unikanie podawania zbyt obfitych posiłków psu. Psa należy karmić mniejszymi porcjami, ale podawanymi częściej. Podajemy psu jedzenie minimum dwa razy dziennie. Wtedy żołądek nie wypełni się nadmiernie, co groziłoby rozszerzeniem i ewentualnie skrętem żołądka.
  • Zadbajmy o karmę wysokiej jakości. Karma oparta głównie na węglowodanach sprzyja ich fermentacji w żołądku. W wyniku fermentacji powstają gazy, które prowadzą do rozszerzenia żołądka. W karmie nie powinno być też wzdymających składników pokarmowych.
  • Bezpośrednio po posiłku nie dajemy psu warzyw. Nie podajemy też owoców. Zawierają dużo węglowodanów ulegających w żołądku  fermentacji. Powstają wtedy gazy wypełniające żołądek.
  • Nie pozwalajmy na łapczywe jedzenie. Zbyt drobna granulacja karmy suchej sprawia, że pies połyka ją nie gryząc. Dla dużych psów lepsze są duże kawałki karmy. Wymagają one rozgryzania. To  spowalnia jedzenie. Można spowolnić jedzenie różnymi sposobami. Jednym z nich jest  rozsypanie suchej karmy na macie. Można też użyć specjalnej miski spowalniającej, Limituje ona ilość dostępnego w danej chwili  jedzenia. Dobrze jest dla łapczywie jedzącego psa stosować kule typu konga. Wydobywanie z nich jedzenia mocno spowalnia posilanie się psa
  • Nie pozwalajmy psu na picie bezpośrednio po posiłku dużych ilości wody. Pozwólmy na picie około 20 minut po jedzeniu
  • Zapewnijmy psu odpoczynek około pół godziny przed posiłkiem i tyle samo po posiłku
  • Zadbajmy o to, aby pies posilił się w spokoju. Miski psa powinny stać w zacisznym miejscu. Inne zwierzęta domowe nie powinny przeszkadzać psu się pożywiać.
  • U psa można przeprowadzić profilaktyczną operację zwaną gastropeksją. Polega ona na przyszyciu odcinka ściany żołądka do ściany jamy brzusznej. Założony szew ustabilizuje położenie żołądka i zapobiegnie jego obrotowi. Zabieg taki jest przeprowadzany w czasie operacji skrętu żołądka, aby zapobiec nawrotowi skrętu. Możne też przeprowadzić gastropeksję w czasie innych operacji związanych z otwieraniem jamy brzusznej.

Rozszerzenie i skręt żołądka to bardzo groźna choroba. Szybko udzielona właściwa pomoc da psu szanse na przeżycie. Stosowanie zaleceń profilaktycznych zmniejsza ryzyko zachorowania psa.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl