Dlaczego VetAmicus?
Wysyłka z własnego magazynu,
Następnego dnia produkt jest u Ciebie
Najkorzystniejsze ceny,
Duży wybór form płatności
Najwyższej jakości obsługa klienta
Kupujesz od lekarza weterynarii

Kategorie
Cena
-
od
do
Nowość
Promocja
Preparaty na odrobaczenie psa służą do zwalczania pasożytów wewnętrznych, takich jak nicienie i robaki. Zwykle są one dostępne w postaci tabletek lub kropli, które należy podawać psu według instrukcji producenta.

13,69 zł

31,89 zł

73,89 zł
W jaki sposób dochodzi do pojawienia się pasożytów w organizmie psa?
Pasożyty wewnętrzne — endoparazyty mogą dostać się do organizmu psa lub kota w różny sposób. Zależy to od strategii życiowej pasożyta. Pasożytami wewnętrznymi u psów w naszej strefie geograficznej są najczęściej obleńce- glisty, włosogłówki, tęgoryjce, tasiemce np. tasiemiec psi i tasiemiec bąblowcowy oraz należące do pierwotniaków jednokomórkowe lamblie. Jeśli wyjeżdżamy z psem lub poza granice kraju do cieplejszych rejonów świata, pies może zarazić się innymi endopasożytami np. nicieniem sercowym czy nicieniem drążącym skórę lub przywrami np. płucną, czy wątrobową.
Głównymi wrotami zakażenia psa pasożytami jest droga pokarmowa. Pies lub kot, dotykając pyskiem różnych elementów otoczenia, liżąc różne przedmioty, zjadając znalezione obiekty w tym odchody innych zwierząt, pijąc zanieczyszczoną wodę, może łatwo się zarazić pasożytami- zwykle do organizmu psa dostają się jaja lub larwy pasożytów. Oczywiście może zarazić się też pasożytami zewnętrznymi np. kleszczami i pchłami- dotyczy to też kotów. Zdarza się, że pies połyka pchłę będącą żywicielem pośrednim tasiemca psiego- w ciele pchły znajdują się larwy tego tasiemca. Z połkniętych w ciele pchły larw w jelicie psa rozwinie się dorosła postać tasiemca.
Szczenięta karmione mlekiem matki mogą zarazić się pewnymi gatunkami pasożytów ssąc mleko zarobaczonej matki
Jeśli ciężarna suka jest zarobaczona przez łożysko z jej krwi pewne formy pasożytów mogą dostać się do ciał szczeniąt rozwijających się w macicy.
Jeszcze inną drogą zakażenia jest układ moczowo- płciowy- w czasie kopulacji.
Możliwe jest też zarażenie przez wnikanie larw pasożytów przez skórę psa lub kota.
Informacje o środkach zabijających robaki pasożytnicze
Odrobaczanie naszych psów i kotów jest bardzo ważnym działaniem dla utrzymania ich zdrowia.
Czym można odrobaczać psa ?
- tabletki na odrobaczanie
- pasty na odrobaczanie
- preparaty odrobaczające w postaci zawiesiny
- preparaty typu spot- on
Wszystkie wymienione postaci produktów odrobaczających z wyjątkiem preparatów typu spot- on są podawane doustnie. Preparaty spot- on służą do zakraplania bezpośrednio na skórę psów lub kotów (w ilości zależnej od masy zwierzęcia w kg). Są też środki typu spot- on, które niszczą pchły i kleszcze zarówno u psów, jak i kotów.
Zwierzęta dziko żyjące też ulegają inwazjom pasożytów- mogą być źródłem różnych form życiowych pasożytów atakujących nasze psy. Zwierzęta takie instynktownie zjadają pewne rośliny zawierające środki zabijające robaki. Są to np. wrotycz, jagody jałowca, piołun, żołędzie, kora dębu i inne rośliny o gorzkim smaku dostępne dla zwierząt dziko żyjących jako uzupełnienie ich karmy. Zwierzęta dziko żyjące zjadając pewne rośliny, odstraszają też pchły i kleszcze.
Wszystkie preparaty zawierają substancje odrobaczające, ale poza postacią te produkty różnią się stężeniem środka czynnego i tym dla jakiego wieku i stanu zdrowia psów lub kotów są dedykowane.
Tabletki na odrobaczenie psa
Najpowszechniejszym produktem służącym do odrobaczania u naszych psów i innych zwierząt są tabletki. Te produkty zawierają różne substancje czynne działające niekorzystnie na dorosłą postać robaków lub ich larwy. Działają krótkotrwale, substancje czynne nie kumulują się w organizmie. Powinny być stosowane regularnie, tak, aby osiedlający się w przewodzie pokarmowym nie miał szans na długie pasożytowanie i wydawanie potomstwa. Lekarz weterynarii dobierze odpowiedni rodzaj produktu dla psa. Bierze on pod uwagę rodzaj pasożyta, wagę w kg, wiek i wielkość psa. Zaleci też sposób podania tabletki- albo przemycenie jej w karmie. Albo podanie bezpośrednio do pyska i dopilnowanie, żeby pies ją połknął.
Jak działają tabletki na odrobaczenie psa?
Tabletki na odrobaczanie zawierają substancje czynne finalnie zabijające pasożyty wewnętrzne u naszych psów. Substancje czynne to np. prazikwentel, fenbezadol, pyrantel. Ich negatywne działanie na pasożyta najczęściej dotyczy porażenia jego układu nerwowego i mięśniowego, co ostatecznie prowadzi do śmierci pasożyta. Niektóre tabletki mają substancje zakłócające procesy metaboliczne pasożyta, co też prowadzi do jego śmierci. Substancje czynne zawarte w tabletkach z założenia działać mają tylko na endopasożyty, ale zdarza się, że mogą być szkodliwe i dla psa. Dlatego stosujmy się do zaleceń lekarza weterynarii w wyborze tabletki. Lekarz wybierze produkt odpowiedni dla wagi, wieku, rasy, stanu zdrowia naszych psów. Zaleci też odpowiedni sposób dawkowania. Większość oferowanych na rynku tabletek na odrobaczanie podawana jest w ilości 1 tabletki na 10 kg masy ciała psa. Inne dawki stosuje się u szczeniąt.
Rzadko, ale zdarzają się negatywne skutki uboczne odrobaczania u naszych psów. Są to np. ślinienie, niechęć do spożywania karmy, biegunka, wymioty, ospałość, drżenie mięśni, objawy alergiczne.
Co ile odrobaczać psa?
Zaczynamy odrobaczanie już u młodych szczeniąt. Mogły zarazić się pasożytami jeszcze w czasie życia płodowego od zarażonej matki lub pijąc jej mleko. Pierwsze odrobaczanie powinno mieć miejsce u dwu tygodniowych szczeniąt. Powinno się je powtarzać co dwa tygodnie do 16 tygodnia ich życia. Później powtarzamy podawanie odrobaczania co miesiąc, aż do ukończenia przez psa pierwszego roku życia. Należałoby tak zaplanować kalendarz szczepień psa, aby odrobaczanie odbyło się około tygodnia przed szczepieniem psa. Dotyczy to i szczeniąt i dorosłych psów. Obecność robaków w przewodzie pokarmowym psa obniża bowiem efektywność działania szczepionki.
Pies, który jest trzymany w domu, a na dwór wychodzi tylko pod opieką właściciela, powinien być szczepiony raz w roku. Zwłaszcza jeśli nie ma zwyczaju, zjadać na spacerze co popadnie i nie wchodzi w kontakty z innymi psami. Ważne jest też, czym pies jest karmiony. Częste podawanie surowego mięsa może przyczynić się do zarażenia psa pasożytami. Wtedy częstotliwość podawania odrobaczenia powinna być większa. Zwłaszcza jeśli
- nasz pies często przebywa na dworze, pozostając tam bez nadzoru
- ma niepohamowany apetyt na zjadanie różnych "znalezisk" na spacerze np. odchodów innego psa
- poluje na gryzonie np. szczury i je zjada
- zjada inne małe zwierzęta- owady, ślimaki
- kontaktuje się z innymi psami- obwąchuje je i liże (zwłaszcza jeśli są to psy bezdomne)
- często przebywa w miejscach, gdzie jest dużo innych psów np. biorąc udział w wystawach
- jest dotknięty inwazją pcheł lub kleszczy
- często zjada surowe mięso np. jest na diecie BARF
- w domu jest osoba z obniżoną odpornością np. z przewlekłą chorobą
- W domu są malutkie dzieci.
W wyżej wymienionych przypadkach zwiększamy częstotliwość odrobaczania psa np.- cztery razy w roku, a nawet do odrobaczania comiesięcznego.
Odrobaczanie psa przeprowadzajmy zawsze po konsultacji z lekarzem i zważeniu psa- ilość podawanej w tabletce substancji czynnej musi być dostosowana do wagi psa w kg (zwykle 1 tabletka na 10 kg masy ciała psa, u szczeniąt przeliczenie podawanych specyfików na kg może być inne).
Czy tabletki odrobaczające zawsze są bezpieczne?
Niektóre psy wykazują skutki uboczne działania substancji odrobaczających, może być to skutkiem mutacji genu MDR1. Mutacja ta skutkuje nieprawidłowością działania bariery krew- mózg. Substancja czynna leku odrobaczającego podanego dla psa przedostaje się wtedy do mózgu, zaburzając jego działanie. Może skutkować drgawkami, zaburzeniami koordynacji ruchowej psa, śpiączką. Są to mutacje często spotykane u pewnych ras np. owczarek szkocki długowłosy, owczarek szkocki krótkowłosy, owczarek australijski, owczarek szetlandzki, owczarek niemiecki coraz więcej jest zwolenników podawania odrobaczenia dopiero wtedy, gdy jest realna potrzeba- w ciele psa są pasożyty. Wymaga to częstego przeprowadzenia testowych badań kału na obecność pasożytów, ich jaj lub larw. Jest to badanie nieinwazyjne dla psa. Jeśli badanie kału nie wykazuje inwazji pasożytów, odrobaczenia się nie podaje.
Preparaty odrobaczające powinny być podawane po konsultacji z lekarzem. Zwykle, kiedy nie ma przeciwwskazań ich podawania, podaje się je z częstotliwością dostosowaną do wieku, masy ciała i stylu życia psa. Pamiętajmy też o ochronie przeciw pasożytom zewnętrznym psa- pchłom i kleszczom.