VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Dlaczego VetAmicus?

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w ciele psa. Odpowiada za filtrację krwi, metabolizm i wytwarzanie żółci. Choroba wątroby może być spowodowana przez szereg czynników, takich jak nieodpowiednia dieta, leki lub choroby autoimmunologiczne. Choroba wątroby może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest więc, aby pies miał odpowiednią karmę. Taką, która będzie wspierała zdrowie jego wątroby.

Karma weterynaryjna dla psa z chorą wątrobą

Royal Canin VHN Dog Hepatic 1,5 kg Royal Canin VHN Dog Hepatic 1,5 kg
Producent: Royal Canin
Cena: 62,49 zł
szt.
zobacz więcej
Brit VD Hepatic 12 kg- USZKODZONA Brit VD Hepatic 12 kg- USZKODZONA
Cena: 345,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brit VD Hypoallergenic 12 kg USZKODZONA Brit VD Hypoallergenic 12 kg USZKODZONA
Producent: Brit
Cena: 367,00 zł
szt.
zobacz więcej

Karma dla psa z chorą wątrobą

Wątroba pełni w organizmie psa liczne funkcje. Dlatego karma dla psa z chorą wątrobą musi mieć odpowiednie składniki wspomagające funkcje wątroby. Powinna być to karma weterynaryjna, inaczej vet dla psa, określana też jako hepatic.  Produkowane są według starannie opracowanych receptur.  Produkują takie firmy jak: Royal canin, Brit, John dog i inne.

Jakie powinny być cechy karmy weterynaryjnej dla psów ze schorzeniami wątroby.

 • Powinna mieć zmniejszoną ilość białek.

Jedną z funkcji wątroby jest przekształcanie bardzo toksycznego amoniaku w mniej toksyczny mocznik. Amoniak powstaje w organizmie w wyniku metabolizmu składników białek- aminokwasów. Chora wątroba nie powinna być nadmiernie obciążana  tą funkcją. Dlatego w diecie vet dla psa z chorą wątrobą powinna być zmniejszona ilość białek. Powinno być ich do 18-30% w suchej masie karmy dla psa.

 • Powinna mieć mocno ograniczoną ilość miedzi.

Inną funkcją wątroby jest gromadzenie zapasów żelaza i miedzi. Żelazo jest zwykle na bieżąco zużywane do produkcji hemoglobiny- barwnika krwi. Natomiast miedź jest w niewielkich ilościach gromadzona w komórkach wątroby. Jej nadmiar dostarczany w pożywieniu jest wykorzystywany w produkcji żółci. Chora wątroba nie produkuje żółci w dużych ilościach, więc miedź  nie jest zużywana. Dlatego w nadmiarze gromadzona jest w komórkach wątroby, obciążając je. Dieta weterynaryjna dla psa z chorą wątrobą powinna zawierać mocno ograniczone ilości miedzi.

 • Powinna być niskotłuszczowa.

Wątroba produkuje żółć. Żółć jest wydzielana do wnętrza jelita psa i wspomaga trawienie tłuszczów. Powoduje ich emulgację. Ułatwia to działanie lipazy- enzymu trawiącego tłuszcze zawarte w pokarmie. U psa z chorą wątrobą żółć nie jest produkowana we właściwej ilości. Pojawia się więc problem z prawidłowym trawieniem tłuszczu. Dlatego dieta vet dla psa z chorą wątrobą musi być niskotłuszczowa. Ilość tłuszczów nie powinna być większa niż 25% suchej masy karmy dla psa. Dieta wątrobowa powinna jednak zawierać nienasycone kwasy tłuszczowe, Są niezbędne do działania organizmu.

 • Powinna zawierać wysokostrawne węglowodany.

Dieta wątrobowa oparta jest na zmniejszonej ilości białek i tłuszczów. Wysokostrawne węglowodany zastąpią białka i tłuszcze w dostarczaniu energii.

 • Powinna zawierać włókno pokarmowe, czyli błonnik.

Błonnik poprawia pracę jelita i zapobiega wchłanianiu do krwi amoniaku powstającego w jelicie.

 • Powinna być lekkostrawna.

Chora wątroba nie wspomaga właściwie procesów trawiennych w jelicie. Dlatego pokarm  w dla psów ze schorzeniami wątroby musi być łatwy do strawienia. Dieta powinna być więc lekkostrawna. Chodzi głównie o zawartość łatwostrawnych białek.

 • Powinna mieć wysoką gęstość energetyczną

Pies z chorą wątrobą powinien dostawać pokarm w mniejszej ilości. Małe porcje pożywienia nie pobudzają nadmiernej pracy chorej wątroby. Dieta powinna jednak zaspokoić zapotrzebowanie organizmu psa na energię. Dlatego karma dla psa  z chorą wątrobą- karma hepatic powinna mieć wysoką gęstość energetyczną.

 • Powinna być pozbawiona sztucznych konserwantów i sztucznych substancji poprawiających smak i aromat.

Substancje takie są neutralizowane w wątrobie psa. U psa z chorą wątrobą nie może się odbyć sprawna detoksykacja organizmu. Wobec tego substancje takie mogą spowodować zaburzenie działania innych organów np. nerek.

 • Dieta hepatic powinna zawierać substancje chroniące wątrobę

Do takich substancji chroniących wątrobę należy cholina. Cholina wspomaga metabolizm tłuszczów w wątrobie, zapobiegając jej stłuszczeniu. Inne substancje ochronne dostarczane w odpowiedniej diecie weterynaryjnej to antyutleniacze. Antyutleniacze neutralizują wolne rodniki tlenowe, które są niszczące dla komórek. Należą do nich witaminy: A, E, C.

 • Karma powinna zawierać też substancje wspomagające regenerację wątroby

Wątroba jest gruczołem, którego komórki zachowują zdolność do podziałów. Zdolność ta umożliwia regenerację wątroby. Regeneracja może być wspomagana przez produkty dostarczane w diecie dla psa. Substancjami wspomagającymi regenerację w czasie choroby wątroby są sylimarol i lecytyna.

 • Karma dla psa z chorą wątrobą powinna być smakowita

Żadna karma nie będzie mogła mieć znaczenia w diecie wątrobowej psa, jeśli nie będzie mu smakowała.   

Wybieramy dietę dla psa, jaka jest najlepsza karma dla psa z chorą wątrobą?

Psy, a także inne zwierzęta cierpiące na schorzenia wątroby powinny więc mieć dietę specjalistyczną. Jest to dieta wątrobowa, inaczej hepatic. Taką dietę dla psa można opracować i przygotowywać ze starannie wybranych produktów w warunkach domowych. Nie jest to jednak proste zadanie. Wymaga dość głębokiej wiedzy o potrzebach dietetycznych psa z chorobą wątroby. Musimy też znać zawartość poszczególnych substancji w konkretnych produktach spożywczych. Dlatego wygodniej i bezpieczniej wybrać gotową karmę weterynaryjną dla psa (lub innego zwierzęcia z chorobą wątroby). Dieta weterynaryjna dla zwierząt może być oparta na stosowaniu suchej karmy lub mokrej karmy. 

Mokra karma dla psa z chorą wątrobą

Mokra karma weterynaryjna dla psa ma wiele zalet. Jest bardziej smakowita i mniej przetworzona. Zawiera też dużą ilość wody- około 75%. Nie zjedzoną trzeba chować do lodówki, bo szybko się psuje. Na rynku jest szeroka oferta karm mokrych, wprowadzających dietę wątrobową. Są opatrzone napisem "hepatic". Produkowane są przez różnych producentów np. Royal Canin, Brit, Calibra, Hill's, Dolina Noteci i inne.

Sucha karma dla psa z chorą wątrobą

Suche karmy dla psów z chorobą wątroby też mają swoich zwolenników. Są łatwe do przechowywania i dozowania, Nie psują się szybko, chociaż aromat może ulegać wywietrzeniu. Mają niewielką zawartość wody- około 8- 9%. Z tego powodu mają większą gęstość energetyczną. Pies, aby uzyskać odpowiednią ilość kalorii, musi zjeść mniejszą porcję karmy suchej niż mokrej. Opakowania karmy suchej dla psów z chorobą wątroby też są opatrzone napisem "hepatic". W ofercie handlowej są karmy różnych producentów jak Royal Canin, Calibra, Hill's, Brit i inne.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl