VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Wilczarz irlandzki- elegancja, siła i delikatność w jednym

Spis treści:

  1. Cechy wyglądu psów rasy wilczarz irlandzki
  2. Charakter wilczarza irlandzkiego
  3. Wychowanie i szkolenie wilczarzy irlandzkich
  4. Dla kogo pies tej rasy?
  5. Pielęgnacja wilczarza irlandzkiego
  6. Żywienie wilczarzy irlandzkich
  7. Możliwe problemy zdrowotne psów rasy wilczarz irlandzki.
  8. Historia rasy

Wilczarz irlandzki to rasa psów wywodzących się z Irlandii. Wciąż pozostaje chlubą narodową Irlandczyków. Wilczarze irlandzkie zaliczane są do grupy chartów. Inaczej zwane chartami irlandzkimi. Są pięknymi, smukłymi dostojnymi psami. Cechują się niewymuszoną elegancją ruchu. To rasa psów będących łagodnymi  olbrzymami z zacięciem łowieckim. Wilczarze irlandzkie są niezwykle zrównoważone i oddane opiekunowi. Wychowanie i utrzymanie tych psów jest dość kosztowne. Niestety nie żyją zbyt długo Jeśli myślisz o kupnie psa przeczytaj informacje dotyczące psów rasy wilczarz irlandzki.

Cechy wyglądu psów rasy wilczarz irlandzki

Rasa tych psów zaliczana jest do psów olbrzymich. Dorosły samiec przeciętnie osiąga w kłębie wysokość około 80 cm, a samica około 70 cm. Waga odpowiednio dorosłych psów przeciętnie wynosi około 54 kg, a suk około 40 kg. Pamiętajmy, że górna granica wzrostu ani wagi tych psów może być znacznie wyższa. Sylwetka psów tej rasy jest szczupła muskularna, nie ma nawet śladu masywności.

wilczarz- irlandzki

Ma kształt aerodynamiczny, dostosowany do szybkiego biegania. Głowa psów tej rasy jest długa, trzymana w poziomie i dość wysoko. Kości czołowe są lekko wysklepione. Czaszka tych psów nie jest szeroka, kufa długa, lekko spiczasta, zakończona czarną truflą. Uzębienie o zgryzie nożycowym. Uszy wilczarza irlandzkiego są małe, noszone do tyłu. Ich kształt jet niekiedy porównywany do płatka róży. Oczy psów tej rasy są średniej wielkości ciemnobrązowe, o łagodnym spojrzeniu. Szyja tych psów jest smukła, długa, muskularna bez podgardla. Klatka piersiowa wilczarza irlandzkiego jest bardzo głęboka i umiarkowanie szeroka. Grzbiet długi i prosty. Lędźwie wysklepione, brzuch podkasany. Ogon tych psów jest długi i lekko zakręcony do góry. Jest też mocno owłosiony.  Wilczarz irlandzki to pies o dwuwarstwowej sierści. Podszerstek jest miękki, a włosy okrywowe są średniej długości, twarde i szorstkie- szczeciniaste. Nad oczami są one dłuższe tworząc rodzaj krzaczastych brwi. Są również dłuższe i bardziej szczeciniaste (drutowate) na kufie.

wilczarz irlandzki - cechy wyglądu rasy

Umaszczenie tych psów może być bardzo różnorodne. Wilczarze irlandzkie mogą więc mieć maść szarą, pręgowaną, rudą, czerwoną, pszeniczną, białe, czarne. Najbardziej pożądane są wilczarze o czarnym umaszczeniu. Umaszczenie może być z czarną maską na pysku oraz czarnymi końcówkami kończyn i ogona. Dopuszczalne są również białe znaczenia na przedpiersiu tych psów, białe palce i biała plamka na końcu ogona.

Charakter wilczarza irlandzkiego

Rasa wilczarz irlandzki została wyhodowana do polowań.jako psy gończe. To w pewien sposób zdeterminowały ich cechy charakteru. Ciągle mają dość silny instynkt tropienia i pogoni. Odpowiednie wychowanie pozwoli tym psom na opanowanie tego instynktu. Wilczarz irlandzki jest psem o umiarkowanym temperamencie, odważnym i praktycznie pozbawionym agresji. Oczywiście szczeniak tej rasy, jak i innych ras, musi przejść socjalizację. Pozwoli ona na uzyskanie psu pewności siebie, nie będzie lękliwy. Nie będzie też reagował nadpobudliwie. Oczywiście mogą zdarzyć się przypadki psów tej rasy o takich, trudnych do wyrugowania cechach charakteru. Jeśli wilczarz jest odpowiednio socjalizowany to można o jego charakterze i zachowaniu mówić wyłącznie w superlatywach. Są to psy lojalne i wierne. Uwielbiają spędzać czas z opiekunem. Są niezwykle oddane opiekunom. Kochają wszystkich domowników. Zwykle jednak wybierają jednego domownika na swojego przewodnika i są bezgranicznie oddane. Innych domowników traktują przyjaźnie i z miłością.

wilczarz irlandzki - charakter i wychowanie

Są bardzo spokojne i cierpliwe. Są łagodne, czułe w stosunku do swojego opiekuna, opanowane o bardzo stabilnym, zrównoważonym charakterze. Nie jest łatwo wyprowadzić wilczarza z równowagi. Jeśli jednak tak się staje atakuje szybko i ostro. Wilczarze  wobec obcych są przyjaźnie nastawione, choć niekiedy odnoszą się do nich z rezerwą. Nie będą więc dobrze się sprawdzać w roli stróża. Choć z pewnością potencjalnych intruzów odstraszać będą gabaryty tych psów. Szczekają rzadko, ale zdarza się, że wyją. Doskonale dogadują się z dziećmi, zwłaszcza nieco starszymi. Są w stosunku do nich łagodne, delikatne i czułe. Zawsze jednak zabawy mniejszych dzieci z wilczarzem irlandzkim powinny być nadzorowane przez dorosłych. Pies o tak dużych wymiarach może niechcący dziecko przewrócić lub przygnieść. Stosunek wilczarzy irlandzkich do innych zwierząt zależy od tego jak został zsocjalizowany. Zwykle bez większych problemów koegzystuje z innymi razem mieszkającymi psami. Nieco więcej problemów może się pojawić z obecnością kotów. Dobrze socjalizowany pies powściąga swój instynkt pogoni i toleruje koty, zwłaszcza będące domownikami. W stosunku do obcych psów zwykle nie wykazuje zaczepnych zachowań jeśli nie zostanie sprowokowany. Wilczarze irlandzkie należą do psów inteligentnych i szybko się uczących. Wilczarz to pies są wrażliwy. Największą nagrodą dla niego jest zadowolenie swojego opiekuna. Psy te uwielbiają pochwały bardziej niż nagradzanie smakołykami. Choć nie mają skłonności do ucieczek, może się zdarzyć, że jakieś biegnące zwierzę obudzi w nich instynkt łowiecki. Mogą wtedy wyrwać się opiekunowi. Wilczarze to duże i silne psy. Trzeba dużo siły, aby utrzymać je na smyczy. Dlatego dzieci nigdy nie powinny wyprowadzać tych psów. Wilczarze potrzebują dużo nieskrępowanego ruchu. Dobrym pomysłem jest uprawianie przez nich psich sportów. Pozwoli to na wybieganie psa i dostarczy mu zajęcia umysłowego. Wilczarze potrzebują ciągłej obecności swojego opiekuna. W samotności cierpią. 

Wychowanie i szkolenie wilczarzy irlandzkich

Szczenięta wilczarza, jak każdej innej rasy powinny być poddane socjalizacji od wczesnego wieku. Ma ona duże znaczenie dla jego rozwoju emocjonalnego. Właściwie socjalizowany wilczarz odpowiednio reaguje na otoczenie i zawiązuje właściwe relacje z ludźmi i innymi zwierzętami. Niewłaściwa socjalizacja może sprawić, że pies będzie lękliwy, niepewny siebie, nieprzewidywalny w reakcjach. Z powodu lęku może stać się agresywny wobec ludzi i zwierząt.

wilczarz irlandzki - szczeniak

Dobrym pomysłem na możliwość socjalizacji swojego małego wilczarza irlandzkiego jest psie przedszkole- tam szczeniak spotka inne psy i nauczy się właściwych relacji z nimi. . Wilczarz irlandzki to pies inteligentny. Dość szybko się uczy. Potrzebują treningu prowadzonego w stanowczy, ale łagodny i konsekwentny sposób. Trening nie może być nudny. To wyklucza wielokrotne powtarzanie tych samych ćwiczeń. Motywowanie psa w nauce komend i posłuszeństwa powinno być wyłącznie pozytywne. Największą nagrodą jest zadowolenie opiekuna wyrażone pochwałą i pieszczotą. Wilczarze irlandzkie nie są łakomczuchami, ale smakołyk zawsze jest mile przyjmowany. Nauka posłuszeństwa jest bardzo ważna, wilczarze bowiem są nieco uparte i skłonne do niezależności. To typowa cecha psów łowczych. W pogoni za zwierzyną, przebywając z dala od opiekuna muszą samodzielnie podejmować pewne decyzje. Może też się zdarzyć, ze zwabione szybkim biegiem jakiegoś zwierzęcia lub zapachem rzucają się w pogoń, wyrywając smycz z rąk opiekuna. Przy odpowiednim treningu posłuszeństwo wobec swojego opiekuna może wziąć górę nad instynktem psa. Dla psów tej rasy bardzo ważna jest dostatecznie duża dawka ruchu. Wilczarze irlandzkie nie są długodystansowcami. Mogą biec bardzo szybko, nawet z szybkością do 65 km/godz., ale krótko. Dobrym rozwiązaniem dla zapewnienia im właściwej dawki ruchu i zajęć umysłowych jest udział w psich sportach. Dobre będą wyścigi chartów, coursing- bieg za przynętą, tropienie.

Dla kogo pies tej rasy?

Wilczarz irlandzki jest psem bardzo dużym i silnym, a także bardzo wrażliwy. Opiekun musi być więc osobą silną fizycznie. Musi bowiem utrzymać psa na spacerze, zwłaszcza jeśli zostanie on sprowokowany do pościgu i próbuje wyrwać się opiekunowi. Wilczarz to pies wrażliwy, potrzebujący silnej więzi z opiekunem. Opiekun musi więc być osobą zdolną do emocjonalnego zaangażowania w opiece nag swoim psem. Musi być osobą spokojną, wyrozumiałą, konsekwentną. Tak duży pies wymaga dużej przestrzeni do życia. Nie dla niego małe miejskie mieszkania. Potrzebny jest dom z ogrodzoną posesją. Wilczarz  nie może przebywać cały czas na dworze lub w kojcu. To źle działa na jego wrażliwą psychikę. Dodam jeszcze, że koszty utrzymania psa tej rasy są duże. Na posiadanie wilczarza irlandzkiego konieczne jest zezwolenie. Wydawane jest przez Wydział Środowiska i Rolnictwa w urzędzie Miejskim w miejscu zamieszkania. W Polsce jest zabronione wykorzystywanie tych psów do polowań.

Pielęgnacja wilczarza irlandzkiego

Pielęgnacja psa tej rasy jest dość łatwa. Sierść wilczarza jest dość krótka i wymaga wyczesywania mniej więcej raz w tygodniu. W okresie linienia powinno być częstsze czesanie. Tak jak u innych ras szorstkowłosych konieczne jest przeprowadzenie kilka razy w roku zabiegu trymowania. Polega on na usunięciu martwych włosów, zwłaszcza podszerstka. Jest to zabieg bezbolesny, można wykonać go samodzielnie w domu. Sierść ras szorstkowłosych nie jest w stanie usuwać się samoczynnie. Może to powodować choroby skóry tych psów, włosy będą matowe i łamliwe. Sierść może też stawać się zbyt miękka, nie spełnia wtedy wymagań wzorca rasy. Kąpiel wilczarzy powinna odbywać się w miarę potrzeby z użyciem odpowiedniego szamponu. Wilczarz to pies, którego sierść łatwo się nie brudzi. Opiekun powinien kontrolować stan oczu, uszu, a także zębów tych psów. Dobrze jest przyzwyczajać psa od wieku szczenięcego do zabiegów pielęgnacyjnych, w tym do czyszczenia zębów przy pomocy szczoteczki. W miarę potrzeby należy psu przycinać pazury.

Żywienie wilczarzy irlandzkich

Wilczarze należą do psów wymagających pod względem żywienia, Potrzebują doskonałej karmy, odpowiednio zbilansowanej. Karma musi być dostosowana do wieku ido etapu rozwojowego w życiu psa. Szczególnie istotny jest dobór karmy w wieku szczenięcym. Szczenięta wilczarza szybko rosną. Nie jest to korzystne ze względów zdrowotnych. Odpowiednio dobrana do tego etapu życia karma ma zapewnić wolniejszy wzrost.

wilczarz irlandzki

Wilczarze rosną do 3 roku życia. Karma powinna zawierać zwłaszcza odpowiednią ilość łatwostrawialnych białek, najlepiej pochodzenia zwierzęcego. Konieczne są też dodatki minerałów, witamin i kwasów Omega.  Najwygodniej jest stosować gotową karmę mokrą i suchą dla ras olbrzymich. Można oczywiście podawać samodzielnie gotowane posiłki lub karmę BARF. Pies zawsze musi mieć nieograniczony dostęp do świeżej, chłodnej wody.

Możliwe problemy zdrowotne psów rasy wilczarz irlandzki.

Rasa tych psów jest dość zdrowa. Niemiej , zdarza się, że wykazują genetyczne skłonności do pewnych chorób. Dlatego, bardzo ważne jest kupowanie szczeniąt z dobrych hodowli. W hodowlach jest obowiązek wykonywania pewnych badań psom wybranym do prokreacji. Negatywny wynik badania sprawia, że psa nie dopuszcza sie do prokreacji. Jednak obowiązku tego nie przestrzegają wszystkie hodowle. Żeby mieć pewność, ze takie badanie zostało wykonane wybierajmy zakup szczeniaka z hodowli zarejestrowanych w Polskim Związku Kynologicznym., a nie pseudohodowli. Wilczarze mogą cierpieć na kardiomiopatię roztrzeniową, co ma związek z szybkością wzrostu w szczenięcym wieku. To bardzo groźna choroba, trudna do wykeczenia. Zdarza się skłonność do epilepsji, dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. W pierwszym roku życia zdzrzyć się może zaburzenie w kostnieniu chrząstki, czyli osteochondroza.

Wilczarz irlandzki - problemy zdrowotne

Inne choroby, które występują u psów tej rasy to zespolenie wrotne, postępujący zanik siatkówki, nowotwory, paraliż szczenięcy zwłaszcza w pierwszynm roku życia. U psów tej rasy isnieje niebezpieczeństwo choroby- rozszerzenia i skrętu żołądka. Dlatego dzienną rację pokarmową powinno się podzielić na kilka porcji np. dwie, trzy. Dla zapobieżenia skretowi żołądka pies po posiłku powinien odpoczywać minimum pół godziny. Pamiętajmy też o możliwych chorobach zakaźnych, na które najczęściej chorują psy w pierwszym roku życia. Można wielu tym chorobom zapobiegać przez szczepienia profilaktyczne. Młodych psów nie wolno zbyt mocno obciążać wysiłkiem, dopóki nie zakończy się wzrost kości i rozwój muskulatury. Wilczarze należą do psów żyjących dość krótko. żyją od 6 do 10 lat.

Historia rasy 

Pierwsze wzmianki natemat tych psów pochodzą z roku 391. W tym właśnie roku konsul rzymski przesłał podziękowanie swemu bratu za otrzymane wilczarze irlandzkie. Psy te na Wyspach Brytyjskich były używane do polowania na łosie i wilki. Były one nie tylko psami myśliwskimi, ale też towarzyszami wodzów i królów. Największe zainteresowanie tą rasą przypada na Wyspach Brytyjskich na okres pomiędzy XII- XVI wiekiem, kiedy ulubioną rozrywką były wielkie polowania. Pies ten wzbudził zainteresowania także w innych krajach. Po wytępieniu wna tych wyspach wilków zainteresowanie tymi psami zmalało i stawały się coraz rzadsze. Pomimo zakazu wywozu tych psów z Wysp Brytyjskich wilczarze  w XIX wieku wyginęły. Obecnego potężnego wilczarza stworzył kapitan George Augustus Graham w XIX wieku. Zebrał on resztkę zachowanych psów w których płynęła krew wilczarza. Przez krzyżówki tych psów między innymi  z deerhoundem, dogiem niemieckim wyhodował dzisiejszą odmianę wilczarza. Pierwszy wzorzec tej rasy psów został stworzony w 1885 roku. Do Polski wilczarze sprowadzał już król Władysław Jagiełło i Jan Kazimierz. Hodowla współczesnych wilczarzy rozpoczęła się w Polsce w 1977 roku.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl