" />
VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Uśpienie psa - kiedy jest konieczna eutanazja?

Uśpienie psa — kiedy jest konieczne podjęcie takiej decyzji i jaka jest cena eutanazji?

Spis treści:

  1. Kto podejmuje decyzję o eutanazji psa?
  2. Przesłanki do dokonania eutanazji psa
  3. Kiedy lekarz powinien odmówić dokonania eutanazji?
  4. Jak podjąć decyzję o uśpieniu swojego psa?
  5. Gdzie dokonać eutanazji?
  6. Jak przebiega uśpienie psa?
  7. Czy właściciel ma być podczas usypiania psa?
  8. Co zrobić ze zwłokami zwierzęcia?
  9. Cmentarze dla zwierząt i koszt pochówku
  10. Utylizacja zwłok psa i jej koszt
  11. Indywidualna kremacja ciała psa i jej koszt
  12. FAQ - często zadawane pytania

Pies jest naszym  wiernym przyjacielem i towarzyszem. Dbamy o niego, zapewniamy dobre i bezpieczne warunki do życia. Dajemy naszemu pupilowi ogrom miłości. Cieszy nas jego rozwój, jego wesołe figle. Jesteśmy zachwyceni jego radością życia. Nasz ukochany pupil daje nam mnóstwo miłości, ufa nam, dostosowuje się do naszych decyzji. Kiedyś jednak  przychodzi czas na odejście naszego psiego przyjaciela za "tęczowy most". Jest to dla każdego opiekuna niezwykle bolesny moment. Bolesny tym bardziej, jeżeli musimy podjąć decyzję o eutanazji naszego ukochanego zwierzęcia.

Kto podejmuje decyzję o eutanazji psa.

Decyzja o eutanazji nie jest prosta i łatwa. Podejmowana jest przez opiekuna z niepewnością i bólem. Oznacza przecież ostateczne rozstanie się ze swoim pupilem. Jest decyzją przemyślaną i podejmowaną przez wszystkich domowników. Zawsze jest wyrazem miłości dla zwierzęcia i chęci skrócenia jego cierpień. Właściciel, podejmując decyzję o uśpieniu psa musi opierać się o zdanie lekarza weterynarii. Lekarz oceni stan zdrowia psa i jego rokowania co do dalszego życia. Jeśli uzna, że są przesłanki do eutanazji, wyrazi na nią zgodę.  Może być też tak, że opiekun nie dopuszczał do siebie myśli o terminalnym stanie psa. Lekarz weterynarii w takim przypadku sugeruje konieczność uśpienia psa. Oczywiście nie przeprowadzi eutanazji bez zgody właściciela zwierzęcia. Bywają jednak takie sytuacje, że weterynarz podejmuje decyzję o eutanazji  bez zgody właściciela psa. Bywa, że pies ucieknie swojemu właścicielowi. Może zdarzyć się, że np. wpadnie pod samochód i odniesie bardzo ciężkie obrażenia. Weterynarz, do którego trafi taki czworonóg oceni jego stan i może podjąć decyzję o eutanazji. Nie czeka wtedy na odnalezienie właściciela psa i jego zgodę na uśpienie zwierzęcia.

Przesłanki do dokonania eutanazji psa.

Eutanazję zwierząt domowych w Polsce regulują przepisy prawa. Nie może być wykonana na życzenie właściciela, jeśli nie są spełnione odpowiednie przesłanki. Możliwość dokonania eutanazji psa reguluje art.6 i art.33 Ustawy o Ochronie Zwierząt. Odnosi się do niej również Kodeks Etyki Lekarza Weterynarii. Określają one przesłanki do podjęcia przez lekarza decyzji o eutanazji psa. Są one następujące:

  • Zwierzę odniosło ciężkie obrażenia w wyniku wypadku losowego.

Obrażenia są na tyle poważne, że nie rokują możliwości przeżycia, a powodują silne cierpienia psa. Obrażenia mogą polegać na wielu złożonych złamaniach, na złamaniu kręgosłupa w odcinku piersiowym. Mogą to być też  liczne i ciężkie uszkodzenia narządów wewnętrznych oraz uszkodzenia mózgu psa. Nagłe ostre przypadki chorób np. krwawiącego guza jamy brzusznej też zaliczane są do tej przesłanki

  • Zwierzę cierpi z powodu nieuleczalnej i zaawansowanej choroby.

Objawy choroby nasilają się, czyli stosowane leczenie jest nieskuteczne. Lekarz ocenia, że zastosowanie innego sposobu leczenia nie przyniesie poprawy. Zwierzę bardzo cierpi, nie jest w stanie samodzielnie wykonywać podstawowych czynności. Nie chce przyjmować pokarmu ani płynów. Bezwiednie się załatwia, nie jest w stanie samodzielnie się poruszać. Nie ma możliwości zmniejszyć jego cierpienia i poprawić komfort życia.

  • Pies jest skrajnie agresywny.

Zdarza się taka agresja w stosunku do ludzi lub innych zwierząt. Takie przypadki powinny być zbadane przez behawiorystę. Pies jest agresywny zwykle z powodu błędów wychowawczych. Właściciel brutalnie traktujący psa przyczynia się do powstania u niego zaburzeń lękowych. W wielu przypadkach lęk rodzi agresję. Behawiorysta oceni podłoże agresji i oceni rokowania. Być może pies inaczej traktowany przestanie być zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Szuka się wtedy dla takiego psa odpowiednich opiekunów i daje szansę na dalsze życie. W innym przypadku dokonuje się uśpienia psa. Zwykle też eutanazji dokonuje się w przypadku psów, które śmiertelnie pogryzły człowieka.

Kiedy lekarz powinien odmówić dokonania eutanazji?

Lekarz weterynarii zgodnie z Kodeksem Etyki lekarza Weterynarii musi dokładać wszelkich starań, aby zapewnić dobrostan zwierzęcia. Nie powinien więc wykonywać eutanazji na życzenie opiekuna, bez zaistniałych przesłanek. Zdarza się niestety, że opiekun żąda uśpienia swojego zdrowego psa z różnych powodów. Niekiedy dlatego, że opieka nad psem już się znudziła, spacery są uciążliwe dla właściciela. Inną przyczyną żądania eutanazji bywa fakt, że pies brudzi w domu i niszczy np. dywan, meble. Czasami opiekun chce uśpienia psa z powodu jego niespodziewanej wielkości. Takie przypadki  bezdusznego podejścia do zwierząt niestety wciąż się zdarzają. Weterynarz  nie powinien nigdy zgodzić się na eutanazję czworonoga dla wygody opiekuna.

Również fakt, że pies cierpi na nieuleczalną chorobę nie jest powodem dla uśpienia psa. Jeżeli leczenie pozwala na w miarę normalne funkcjonowanie czworonoga eutanazji nie można dokonać. Nie jest też powodem do uśpienia psa jego starość i związane z tym zniedołężnienie zwierzęcia. Także drogie leczenie, czy nawet śmierć opiekuna nie są przesłanką do uśpienia psa. Lekarz wskaże wtedy opiekunom, gdzie mogą szukać pomocy lub sam takiej pomocy dla psa poszuka. Pomocy w zbiórce pieniędzy na leczenie czworonoga lub w jego adopcji można szukać u rodziny czy znajomych. Można też szukać pomocy w fundacjach zajmujących się pomocą dla zwierząt. W takich przypadkach wykorzystywane są też media społecznościowe.

Jak podjąć decyzję o uśpieniu swojego psa?

Kiedy zdrowie naszego ukochanego zwierzęcia zaczyna szwankować, zwykle robimy wszystko, co możliwe, aby przywrócić mu zdrowie. Nie szczędzimy pieniędzy i czasu na leczenie i rehabilitację, stosujemy odpowiednią dietę, sprawiamy psu liczne przyjemności. Z bólem serca patrzymy na pogarszający się stan pupila. Jego cierpieniu nie jesteśmy w stanie ulżyć. Przychodzi nam niekiedy myśl o eutanazji, ale z lękiem ją odrzucamy. Myśl, że mamy wydać wyrok śmierci dla swojego ukochanego zwierzęcia jest dla nas niezmiernie bolesna. Łudzimy się, że psu się poprawi, że może inny weterynarz będzie umieć  złagodzić cierpienia naszego pupila. Czasami szukamy pretekstu, żeby odwlec to, co nieuniknione. Czekamy na przyjazd mieszkających poza domem członków rodziny, aby mogli pożegnać swojego pieska. Niekiedy  oswajamy się z widokiem apatycznego, cierpiącego psa i nie robi on na nas wstrząsającego wrażenia. Czasami myśl, że podejmiemy taką decyzję w stosunku do swojego czworonoga jest pełna poczucia winy z tego powodu. 

Musimy zawsze właściwie ustawić priorytety. Nie można psu pomóc. Jego stan się nie poprawi. Będzie żył dalej w męczarniach. Decyzja o eutanazji jest czymś najlepszym co możemy w tej sytuacji zrobić. Nie skupiajmy się na naszych uczuciach straty i żalu, ale na pomocy dla pupila. Decyzja o eutanazji będzie wyrazem naszej miłości dla swojego zwierzęcia. Po przeżyciu wspólnych wielu lat nie możemy nie pomóc pupilowi w tych najtrudniejszych dla niego chwilach. Pamiętajmy, że eutanazja po grecku znaczy dobra śmierć. Nasz kochany czworonóg odejdzie spokojnie i bez bólu. 

Gdzie dokonać eutanazji?

Eutanazji może dokonać wyłącznie lekarz weterynarii. Możemy swojego psa zawieźć do gabinetu lekarskiego lub poprosić go o przyjazd do naszego domu. Zwykle chcemy, aby pies zakończył życie w znanym mu bezpiecznym miejscu. Czasami prosimy lekarza o przyjazd, ponieważ nie chcemy sprawiać pupilowi dodatkowego bólu związanego z transportem do gabinetu lekarskiego. Jeżeli decydujemy się na eutanazję w gabinecie lekarskim, zabierzmy ze sobą ulubioną zabawkę psa czy kocyk. Będzie czuł się emocjonalnie bezpieczniej.

Jak przebiega uśpienie psa?

Lekarz weterynarii zadba o to, aby zabieg uśpienia psa odbywał się w spokoju i w godnych warunkach. Najpierw zwierzęciu podawana jest tzw. premedykacja. Jest to domięśniowe podanie środków znieczulających i uspokajających. Pies przestaje odczuwać ból i strach. Dopiero po kilku minutach dożylnie podawany jest zastrzyk z mieszaniną substancji uśmiercających. Zwykle podawane są pentobarbital i embutramid. Są to związki z grupy barbituranów, jakie zwykle podaje się w narkozie. Tym razem podawane są w znacznie większym stężeniu. Powodują one zatrzymanie akcji serca psa i jego śmierć. Przejście naszego pupile przez "tęczowy most" jest zupełnie bezbolesne. Czasami zdarzają się drgawki przedśmiertne.  Są tylko wynikiem uwalniania impulsów nerwowych i  nie świadczą o cierpieniu psa. Rozluźnienie mięśni zwieraczy może skutkować wydaleniem kału i moczu.

Koszt eutanazji wynosi 100 - 300 zlotych, w zależności od wagi psa.

Czy właściciel ma być podczas momentu usypiania psa?

Taką decyzję musi podjąć sam dorosły właściciel psa. Lekarz nie ma prawa wyprosić opiekuna z gabinetu podczas zabiegu. Zgodnie z polskim prawem eutanazji nie można przeprowadzić w obecności dzieci. Towarzyszenie psu w trakcie jego umierania jest dla wielu właścicieli potrzebą. Obecność opiekuna podczas tego zabiegu jest też ważna dla odchodzącego psa. Czuje się on w towarzystwie swojego pana spokojniej i bezpieczniej. Po podaniu premedykacji jest czas na pożegnanie. Zachowujmy się spokojnie, żeby psa nie niepokoić. Możemy do niego mówić łagodnie, przytulić, głaskać czy lekko drapać. Kiedy pies zaśnie możemy towarzyszyć mu też podczas podawania zastrzyku uśmiercającego. Dla wielu opiekunów świadomość, że byli z psem do  końca jest pocieszająca. Pozwala łatwiej przejść okres żałoby po śmierci psa. 

Co zrobić ze zwłokami psa?

Polskie prawo zabrania obywatelom pochowania psa i innych zwierząt na terenie zajmowanej posesji. Nie można też psa pochować na terenie ogródków działkowych czy w lesie. Wynika to ze względów sanitarnych. Zawarte w zwłokach  substancje użyte do uśpienia psa czy innych zwierząt nie rozłożą się przed upływem roku. Każde zwierzę, które wejdzie w kontakt ze zwłokami może ulec zatruciu i nawet śmierci. Jeśli dodatkowo pies cierpiał na chorobę infekcyjną, bakterie, czy wirusy z jego ciała mogą przez długi czas stanowić zagrożenie dla innych zwierząt. Można więc:

  • Pochować psa na specjalnym cmentarzu dla zwierząt, czyli grzebowisku.
  • Zostawić zwłoki psa u lekarza w celu utylizacji
  • Poddać ciało psa indywidualnej kremacji

Cmentarze dla zwierząt.

W Polsce pierwszy cmentarz dla zwierząt powstał w 1991 roku. Od tamtej pory grzebowisk przybyło. Nie znaczy to, że wszędzie są dostępne. Cmentarze dla zwierząt są w następujących miejscowościach: Bydgoszcz, Bytom, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Halinów, Kąty Wrocławskie, Konik Nowy, Piła, Ropczyce, Rybnik, Rzędziany, Sicinek, Słupsk, Szymanów, Toruń. Kiedy decydujemy się na pochówek na cmentarzu możemy zamówić pomnik lub tylko tabliczkę z imieniem psa i nadanym przez administrację cmentarza numerem identyfikacyjnym. Pochówek na cmentarzu kosztuje w granicach 170- 450 zł, a utrzymanie roczne grobu wynosi od 100 do 240 zł.

Utylizacja zwłok psa. 

Lekarze weterynarii mają podpisane umowy z firmami utylizacyjnymi. Ciało psa będzie przechowywane w chłodni do czasu odbioru przez firmę utylizacyjną. Zostanie ono poddane zbiorowej kremacji. To oznacza, że kremacji poddawane są razem ciała różnych zwierząt i odpady medyczne. Koszt takiej usługi wynosi 12 - 18 złotych za kilogram masy ciała psa. Nie można potem uzyskać od firmy prochów swojego psa.

Indywidualna kremacja ciała psa.

Można samodzielnie poszukać adresu krematorium, albo uzyskać go od lekarza weterynarii. W specjalnych krematoriach dla zwierząt przeprowadzana jest indywidualna kremacja. Koszt takiej usługi wynosi w granicach 600- 1000 złotych, w zależności od wagi psa. Prochy uzyskane po spaleniu ciała psa są wsypywane do urny i przekazywane właścicielowi. Urnę można przetrzymywać w domu. Można też prochy psa pochować na cmentarzu dla zwierząt. Prochów nie wolno zakopać np. w przydomowym ogródku, lecz prawo nie zabrania rozsypania w nim prochów naszego psa.

Decyzja o eutanazji ukochanego zwierzęcia jest zawsze traumatyczna. Jeśli jednak pies cierpi i nie ma szans na poprawę jego stanu, nie wahaj się z jej podjęciem. Zakończenie cierpień psa jest wyrazem naszej miłości i odpowiedzialności za naszego pupila.

Najczęściej zadawane pytania:

Ile kosztuje uśpienie psa?

Uśpienie psa może być dokonane wyłącznie przez lekarza weterynarii, a jego koszt oscyluje w granicach 100-300 złotych.
Cena może być wyższa w przypadku wizyt domowych.

Jakie są wskazania do uśpienia psa

  • Ciężkie obrażenia losowe nierokujące na przeżycie zwierzęcia
  • Nieuleczalna choroba w końcowym stadium.
  • Agresyne zachowanie zwierzęcia, najlepiej potwierdzone przez behawiorystę

Czy lekarz weterynarii może odmówić uśpienia psa?

Lekarz weterynarii odmówi eutanazjii zwierzęcia bez wyraźnych przesłanek. Kodeks etyki lekarza weterynarii zapewnia taką możliwość.

Ile trwa uśpienie psa?

Zabieg eutanazjii zwykle trwa do około 30 minut.

Gdzie kupić zastrzyk na uśpienie psa

Zabieg eutanazji zwierzęcia może być wykonany wyłącznie przez lekarza weterynarii. Samego zastrzyku nie można kupić samemu.
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl