VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Opis rasy psa amstaff czyli american staffordshire terrier

Spis treści:

  1. Wygląd psa rasy american staffordshire terriera
  2. Charakter
  3. Wychowanie i szkolenie
  4. Dla kogo pies rasy amstaff?
  5. Gdzie kupić szczeniaka rasy amstaff?
  6. Możliwe problemy zdrowotne.
  7. Pielęgnacja
  8. Żywienie
  9. Historia rasy

American staffordshire terrier nazywane są powszechnie amstaffami. Jest to rasa, która budzi  wśród ludzi mieszane uczucia. Jedni obawiają się tych psów uważając je za krwawe bestie. Inni sądzą, że to przyjazne, łagodne psy, czworonożne niańki dla dzieci. Chcesz adoptować lub kupić psa tej rasy? Zapoznaj się z informacjami na jego temat.

Wygląd psa rasy american staffordshire terriera

Rasa tych psów jest klasyfikowana jako duża. Samce osiągają w kłębie wysokość do 48 cm, a samice amstaffa do 46 cm. Ważą  w  zależności od płci od 22 do 30 kg. Sylwetka psów jest zwarta, elegancka. Wpisuje się w prostokąt- ciało jest lekko wydłużone. American staffordshire terrier to pies o silnym, muskularnym ciele. Głowa psa jest szeroka, osadzona na krótkiej, muskularnej szyi. Na szyi nie ma widocznego podgardla. Uszy psa tej rasy są krótkie, spiczaste, niewiszące. Zgodnie ze wzorcem rasy nie mogą być oklapnięte. Niektórzy ludzie porównują kształt uszu psa do kształtu płatka róży. W Polsce nie wolno  kopiować uszu amstaffa. Inaczej mówiąc nie wolno uszu psa przycinać. Nie zrobi tego żaden lekarz weterynarii.

Amstaff

Oczy psa są ciemne, okrągłe. Są głęboko i szeroko osadzone. Trufla nosa psa powinna być całkowicie czarna. Szczęki psa silne o stalowej sile chwytu. Zęby o imponującej wielkości. Wargi american staffordshire terriera przylegające, nie zwisają. Klatka piersiowa psa długa i głęboka, o dobrze wysklepionych żebrach. Grzbiet psa dość krótki, zad  lekko opadający. Ogon nisko osadzony, noszony zawsze poniżej linii grzbietu. Ogon psa  zwęża się ku końcowi.  Kończyny psa tej rasy są krótkie, proste, muskularne. Umaszczenie zgodnie ze wzorcem rasy może być różnorodne- jednobarwne, wielobarwne, łaciate i pręgowane. Wyjątkiem jest umaszczenie  czarne podpalane i czekoladowe u psa. Nie może też barwa biała sierści przekraczać 80% powierzchni ciała psa. Najbardziej pożądane przez hodowców są amstaffy niebieskie. U psa tej rasy występuje jednowarstwowa okrywa włosowa. Amstaffy nie mają podszerstka. Ich włosy okrywowe są krótkie, sztywne, twarde. Przylegają do skóry, są błyszczące.

Charakter psa rasy american staffordshire terrier

Charakter amstaffa to wypadkowa genów i wychowania. Amstaff to pies ciekawski i bardzo sprytny. Psy tej rasy są też uparte i mogą mieć dość  niezależny charakter. Są psami wymagającymi bliskich relacji z opiekunem. Źle znoszą samotność. Mocno przywiązują się do swojego opiekuna i całej swojej ludzkiej rodziny. Są bardzo oddane opiekunowi. Chętnie towarzysza opiekunowi na długich, forsownych spacerach, jak również we wspólnym wylegiwaniu się na kanapie. Dobrze zsocjalizowany i wychowany american staffordshire terrier jest wspaniałym  towarzyszem zabaw dzieci. Może okazać się wspaniałym psem rodzinnym. Nie grzeszy jednak delikatnością ruchów, dlatego zabawy psa z dziećmi powinny odbywać się pod nadzorem dorosłych. Amstaffy to psy o wrażliwej psychice. Łatwo ulegają stresowi. Zestresowane mogą reagować odruchowo np. zaciskać zęby na czymś, co znajduje się blisko. Zdarza się, że blisko jest inne zwierzę lub np. ręka człowieka. Również z tego powodu zabawy psa z dziećmi powinny być nadzorowane przez dorosłych. Takie agresywne zachowanie może być skutkiem niewłaściwej socjalizacji od najwcześniejszego wieku. Może być też skutkiem niewłaściwego wychowania psa. Prawidłowym wychowaniem i odpowiednim szkoleniem, można wyeliminować takie zachowania swojego amstaffa. American staffordshire terrier to psy bardzo dynamiczne i energiczne. Potrzebują bardzo dużej aktywności fizycznej. Dla tej rasy psów nie wystarczy standardowe trzy spacery dziennie. Wymagają naprawdę dużej aktywności fizycznej, muszą się wybiegać. Amstaff jest typem psa sportowca. Psy te doskonale odnajdują się w różnych psich sportach. Pies tej rasy wykazuje terytorializm. Broni swojego terytorium szczególnie przed innymi psami. Ze względu na swoje pochodzenie i odziedziczone geny w starciu z innym psem są zażarte i nieustępliwe. Zostały stworzone do walki, dlatego mają  zdolność do agresji. Jednak odpowiednie wychowanie sprawia, że są bardzo przyjazne, lojalne. Okazują miłość dla swojego opiekuna. Dobrze prowadzone amstaffy mogą być nawet psami terapeutami.

Wychowanie i szkolenie amstaffów

Bardzo ważna w kształtowaniu się późniejszych zachowań psa jest wczesna socjalizacja szczeniaka amstaffa. Nie powinien być zbyt wcześnie zabierany ze swojego rodzinnego gniazda. Pozostając z matką i rodzeństwem szczeniak uczy się właściwych relacji z nimi. Uczy się też jak rozpoznać wyznaczone do zabawy granice. Szczenię przynajmniej przez 7 tygodni powinno pozostawać z matką. Później konieczność jego dalszej socjalizacji psa przejmuje opiekun.

Amstaff - szczeniak

Młody pies powinien poznać różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta. W przyszłości na znane sobie środowisko, ludzi  nie będzie reagował stresem. A to stres i lęk wzbudzać mogą agresywne zachowanie american staffordshire terriera. Właściwa socjalizacja amstaffa to klucz do dobrego jego wychowania i szkolenia. Dobrym pomysłem jest uczestnictwo młodego psa w psim przedszkolu. Tam w towarzystwie innych psów może być uczony prawidłowych relacji z innymi psami i odpowiednich zachowań. Amstaffy to psy bardzo inteligentne. Wymagają nie tylko wielkiej dawki ruchu, ale i stymulacji umysłowej. Tego może im dostarczyć odpowiedni trening i szkolenie. Pies szybko się uczy, ale trening musi być prowadzony konsekwentnie. To stawia wobec opiekuna odpowiednie wymagania. Opiekun powinien traktować swojego psa stanowczo i konsekwentnie, ale też spokojnie i cierpliwie. Nie można dopuścić do pobłażania amstaffowi. Szybko, każdą niekonsekwencję opiekuna będzie się starał przekuć na własną korzyść. Może stać się nieposłuszny. Amstaff musi wiedzieć, że to opiekun jest przewodnikiem, a jego pozycja jest niższa. W treningu psa opiekun nigdy nie powinien stosować metod awersyjnych. Inaczej mówiąc nie powinien na psa krzyczeć ani stosować kar fizycznych. Zestresowany amstaff może zareagować agresją wobec opiekuna. Polecane jest pozytywne motywowanie psa do wykonywania poleceń właściciela. Można go motywować okazując zadowolenie z jego zachowania uśmiechem, słowami lub pieszczotami. Ta rasa psów jednak najbardziej ceni sobie motywację przy pomocy przysmaków. Amstaffy będą psami posłusznymi, opiekuńczymi i lojalnymi, jeśli zapewni im się właściwą socjalizację. Dodajmy do tego odpowiednie szkolenie, ale i możliwość zrealizowania ich potrzeb gatunkowych. American staffordshire terrier musi się wybiegać, mieć możliwość tropienia, węszenia, gryzienia oraz wyzwań umysłowych. Dlatego ważne są w wychowaniu amstaffów zabawy i jak najwięcej ruchu.  Zwierzęta te doskonale realizują się w psich sportach. Szczególnie polecane jest agility. Pies pokonuje tor z przeszkodami. Kierowany jest tylko wskazówkami i gestami opiekuna. Innym sportem odpowiednim dla tej rasy psów jest weight pulling. Jest to bieg z obciążeniem przypinanym do szelek. Oczywiście zaczyna się od małych obciążeń, z czasem  stopniowo zwiększanych. Amstaffy uwielbiają też klasyczne psie zabawy jak aportowanie czy frisbee. Ta rasa psów z chęcią też będzie towarzyszyć opiekunowi jadącemu na rowerze, czy uprawiającemu jogging.

Dla kogo pies rasy amstaff

Z pewnością ta rasa psów nie nadaje się dla początkującego opiekuna. Amstaff nie może być tzw. pierwszym psem. Opiekun musi mieć doświadczenie  w opiece nad psami, aby dobrze wychować amstaffa. Opiekunem powinna być osoba o stanowczym, ale łagodnym charakterze. Osoba, która umiejętnie wprowadzi dyscyplinę. Bez stosowania kar fizycznych i krzyków wymusi na amstaffie posłuszeństwo i uległość względem siebie. Jest to konieczne, aby pies wiedział i uznawał, kto w ich relacji z opiekunem odgrywa rolę dominującą. Opiekun powinien być osoba aktywna. Taką, która lubi sport i ma czas i chęć do jego uprawiania w terenie. American staffordshire terrier będzie mógł w tych aktywnościach towarzyszyć i zrealizować swoją olbrzymią potrzebę ruchu. Z tego też powodu osoby starsze lub schorowane nie powinny  kupować, lub adoptować  tej rasy psów. Nie powinny zostać opiekunami amstaffa osoby nerwowe, impulsywne, o chwiejnym charakterze. Ta rasa psów doskonale odnajdzie się w rodzinie z dziećmi. Amstaffy odpowiednio wychowane i traktowane mają w sobie wielkie pokłady czułości i opiekuńczości do wszystkich członków rodziny. W Anglii są nawet nazywane psimi niańkami. Ze względu na niezbyt delikatne ruchy psa, jego zabawa z dziećmi powinna odbywać się pod okiem osoby dorosłej. Może zdarzyć się też, że amstaff okaże się w jakiejś sytuacji reaktywny. Z tego powodu też należy wspólne przebywanie psa z dziećmi nadzorować. Jeżeli do domu przybywa psi członek rodziny dzieci powinny być do tego przygotowane. Powinny być pouczone o tym, że pies jest istotą mającą określone potrzeby i odczuwającą ból. Dzieci powinny wiedzieć, że powinny szanować psie potrzeby.  Nie zmuszać psa do zabawy ani go bić czy popychać, pozwolić na odpoczynek.

amstaff

Ze względu na siłę amstaffa, dzieci nie powinny wyprowadzać go na spacer. Z silnym psem z trudnością może sobie poradzić osoba dorosła o delikatnej budowie ciała. Rozważając kupno amstaffa weźmy to  również pod uwagę. Decydując się na przyjęcie amstaffa do domu, pamiętajmy , że należy poświęcić mu dość dużo czasu. Pies potrzebuje bliskiego kontaktu z opiekunem. Pozostawiony na długo w samotności może nadmiar energii i frustracji zużyć do niszczenia różnych rzeczy w swoim otoczeniu. Amstaffy nie są psami nadmiernie szczekliwymi. Możemy więc z powodzeniem trzymać takiego psa w mieszkaniu w bloku. Zawsze, mając jako domownika amstaffa rozważyć kupno klatki kennelowej. Po to, aby pies miał w domu swoje miejsce, swój azyl. Można w niej ułoży legowisko psa. Nigdy nie wykorzystujmy zamykania psa w klatce jako kary. Klatka nie może się psu źle kojarzyć. Niemniej można ją wykorzystać do izolacji psa np. w przypadku odwiedzin gości z psem.

Gdzie kupić szczeniaka rasy amstaff.

Jest większa szansa na odniesienie sukcesu wychowawczego, jeśli kupujemy szczenię amstaffa z dobrej hodowli. Dobre hodowle, na których można polegać są zarejestrowane w Polskim Związku Kynologicznym. W takich hodowlach do prokreacji są dopuszczane osobniki o konkretnych cechach. Bierze się pod uwagę  nie tylko cechy  fizyczne psa, ale i psychiczne. Nie dopuszcza się do rozrodu psów ze skłonnością do agresji. Dodatkowo są u nich wykonywane badania genetyczne. Pozwala to unikać rozmnażania psów obarczonych nosicielstwem genetycznych chorób.Pozwala to potomkoć dożyć w zdrowiu wielu lat zycia. W pseudo hodowlach głównie chodzi o wygląd zewnętrzny szczeniaków. Kupując szczeniaka poprośmy hodowcę o możliwość obserwacji rodziców, abyśmy mogli zobaczyć ich zachowanie.  Poprośmy też o możliwość wglądu do  wyników ich  badań genetycznych. Jeśli decydujemy się na adopcję amstaffa np. ze schroniska, czy odpowiedniej fundacji zwykle nie mamy informacji o jego przodkach. Musimy brać wtedy pod uwagą możliwość większych trudności wychowawczych. Dotyczy to zwłaszcza psów, które mają za sobą  traumatyczne przeżycia.

Możliwe problemy zdrowotne amstaffów.

Amstaffy to na ogół psy dozywające w zdrowiu długich lat życia. Jak w przypadku większości ras mogą cierpieć na choroby uwarunkowane genetycznie, jak również nabyte. Do takich chorób między innymi należy skłonność do zwichnięcia soczewki oka. Polega ta choroba na zerwaniu więzadła podtrzymującego soczewkę psa. Przesuwa się wtedy ona i może trafić do przedniej lub tylnej komory oka. Objawami jest silny ból oka, stany zapalne, utrudnione widzenie. U amstaffów zdarza się też zaćma , dwurzędowość rzęs, postępujący zanik siatkówki oka. U psów tej rasy zdarzają sie też różne problemy dermatologiczne. Jednym z nich jest zapalenie mieszków włosowych . Doprowadza do przezrzedzenia sierści i stopniowego łysienia boków i grzbietu psa. Ma ono charakter okresowy lub stały. Część amstaffów cierpi na atopowe zapalenie skóry. Dotkliwy świąd prowadzi do tak intensywnego drapania skóry, że tworzą się rany. Leczenie przy pomocy środków przeciwświądowych i sterydów. Inną chorobą spotykaną u tych psów jest krwiak ucha. Jest rodzajem powikłań stanów zapalnych skóry psa. W przestrzeni między chrząstką a skórą małżowiny usznej psa zbiera się krew i wysięk tworząc bolesne zgrubienie. Inne choroby charakterystyczne dla ciężkich psów to dysplazje stawów biodrowych i łokciowych oraz zerwanie więzadła krzyżowego kolana. Amstaffy sa też skłonne do różnych alergii w tym pokarmowych. Niekiedy cierpią na nietolerancję pokarmową. Przy objawach psa, niepokojących opiekuna należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Zgodnie z zasadą "lepiej zapobiegać niż leczyć" opiekun powinien zadbać o profilaktykę zdrowotną psa. Jest wtedy szansa na długie lata życia psa. Polega ona na regularnych kontrolach lekarskich stanu zdrowia psa. Należą do niej szczepienia, właściwe żywienie, zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu i odpowiednich warunków życia psa. Psy rasy american staffordshire terrier moga żyć nawet 12- 15 lat.

Pielęgnacja amstaffów

Sierść amstaffów jest pozbawiona podszerstka. Oznacza to, że psy te  praktycznie nie linieją. Niemniej jednak pewne ilości włosów wypadają. Dobrze jest usunąć martwe włosy zanim wbiją się w dywan, czy tapicerkę mebli. Czeszemy więc psa raz w tygodniu szczotką z gęstym włosem, gumową szczotką lub rękawicą. Kąpiemy psa tylko w przypadku wyraźnej potrzeby. Stosujemy wtedy szampon hipoalergiczny dla psów krótkowłosych. Nastepnie nakładamy odżywkę i spłukujemy. Przycinamy też pazury, jeśli są dłuższe niż opuszki pakców. Raz w tygodniu sprawdzamy stan uszu, okolic oczu i okolice części intymnych- są skłonne do infekcji. Sprawdzamy też regularnie stan uzębienia. Można zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego podając psu dentystyczne przysmaki. Można też  szczotkować zęby psa z użyciem past do zębów dla psów. Amstaffy nie mają podszerstka, toteż dość łatwo marzną. W chłodne dni zimowe powinno się zakładać psu odpowiednio dobrane ubranko. z tworzywa odpornego na przemakanie. Pielęgnacj ato również dbałość o dobre samopoczucie psychoiczne zwierzęcia. Pozwólmy psu bawić się bezpiecznymi zabawkami. Powinny być z twardego tworzywa np. kauczuku, odpornego na siłę nacisku potężnych szczęk amstaffa. Dodatkowo, jeśli pies je przegryzie, nie powstana ostre odłamki.

Pies rasy Amstaff

Żywienie psa rasy amstaff

Karma dla amstaffa powinna być wysokiej jakości, pełnoporcjowa z dużą zawartością mięsa. Dla szczeniaków powinno podawać się specjalną, dostosowaną do tej fazy rozwojowej karmę. Może być to karma sucha lub mokra. Dorosły amstaff ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i witaminy. Dlatego dostaje  karmę dla psów dorosłych. Przede wszystkim korzystamy z gotowych karm suchych i mokrych. Zwykle podajemy naprzemiennie raz karmę suchą, raz mokrą. Dzienną rację pokarmową rozdzielmy na dwie, trzy lub cztery porcje podawane o określonej porze dnia.  Pamiętajmy, że pełnoporcjowa karma podawana w odpowiedniej ilości nie wymaga suplementowania. Jeśli zdecydujemy się na dietę Barf lub inne przygotowywane w domu posiłki dla psa powinniśmy je  suplementować wapniem i witaminami oraz wzbogacać chondroityną. Jest ona substancją wzmacniającą stawy, a dokładniej chrząstkę stawową psów.  Starajmy się nie przekraczać ustalonych dziennej diety. Amstaffy sa skłonne do nadwagi. Skutki nadwagi są groźne dla zdrowia, skracają długość życia i zmniejszają jego komfort. Jeśli decydujemy się na np. nagradzanie psa psimi smakołykami, uwzględnijmy je w dziennej dawce karmy. Pamiętajmy o zapewnieniu psu nieograniczonego dostępu do świeżej, czystej, zimnej wody.

Historia rasy

Historia rasy zaczęła się  w latach 40- tych XVIII w. od skrzyżowania buldogów z terierami.  Stworzono psy typu bull do walki z bykami. Z czasem zaczęto je wykorzystywać także do walk psów. Zwierzęta selekcjonowane były tak, aby  powstały bojowych czworonogów. Miały być silne, zwinne, odważne i zażarte w walce. W drugiej połowie XIX wieku, psy te wraz z falą emigrantów trafiły do Stanów Zjednoczonych. Tam dostrzeżono w nich zupełnie inne możliwości. Zaczęto wykorzystywać je do łapania szczurów i jako  psy stróżujące- dały początek rasie boston terrier. Część sprowadzonych do USA psów nadal wykorzystywano do walk. Nazywano je pit bull terierami Trwało to do czasu wprowadzenia zakazu tej krwawej rozrywki. Wtedy też wśród hodowców tych zwierząt nastąpił rozłam i podział. Utworzyły się dwie linie hodowlane. Powstały wtedy angielski  staffordshire pit bull teriery, czyli staffiki, oraz staffordshire terriery. Te coraz częściej traktowane były jako psy rodzinne. W 1972 roku nadano psom tej rasy nazwę american staffordshire terrier. W Polsce pierwsze amstaffy pojawiły się pod koniec XX wieku.

W 2020 roku w rankingu najpopularniejszych ras w Polsce zajęły czwarte miejsce.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl