VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Opis rasy psa - Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel

Spis treści:

  1. Cechy charakterystyczne
  2. Umaszczenie zgodne ze wzorcem rasy
  3. Charakter
  4. Pielęgnacja
  5. Żywienie
  6. Możliwe problemy zdrowotne
  7. Historia rasy

Cechy charakterystyczne king charles spaniela

Cavalier king charles spaniel należy do grupy psów do towarzystwa. Wieloczłonowa nazwa tej rasy jest zwykle skracana do formy- "cavalier". "cavalier spaniel" czy "charles spaniel". Funkcjonują też określenia "małe spaniele", "spaniele królewskie".

Pieski te należą do grupy psów małych, ale nie miniaturowych. Osiągają w kłębie wysokość 25- 35 cm, a ich masa ciała mieści się w granicach 5,5- 8 kg. Żyją około 13 lat.

Są więc małymi psami, ale o bardzo kształtnej sylwetce. Wysoko na głowie osadzone są dość długie, zwisające uszy mocno opiórowane, czyli pokryte długimi zwisającymi włosami. Pysk, czyli kufa zwęża się na końcu. Oczy piękne, ciemnobrązowe, wielkie, prawie okrągłe i szeroko rozstawione. Są wypukłe, ale nie powinny być wyłupiaste. Są dość płytko osadzone. Ciało pokryte półdługą, lekko falistą, jedwabistą sierścią, nie jest ona bardzo obfita. Sierść jest dłuższa na ogonie, uszach, pod brzuchem i na tylnych częściach łap.

Umaszczenie sierści jest różne, zgodne ze wzorcem rasy powinno być:

  • Czarne podpalane- sierść kruczoczarna z  nasyconymi podpaleniami na policzkach, wewnątrz uszu, w obszarze klatki piersiowej i na spodniej stronie ogona.
  • Tricolor- na jasnej sierści występują białe i czarne łaty z podpaleniami dość równo rozłożonymi
  • Ruby- jednolite w pięknym ciemnorudym odcieniu
  • Blenheim- sierść biała z plamami o brązoworudym kolorze

[category,99]

Charakter cavaliera

Jest sympatycznym psem rodzinnym. Jest zupełnie pozbawiony agresji i w dodatku bardzo ufny, zarówno w stosunku do ludzi, jak i zwierząt. Dobrze akceptuje różne zwierzęta w swoim otoczeniu.  Jest bardzo łagodny, cierpliwy i chętny do zabawy, dlatego jest doskonałym kompanem dla dzieci. Najlepiej, jednak jeśli są to trochę starsze dzieci, które w zabawie z pieskiem nie uczynią mu krzywdy. Zawsze trzeba dzieci uczulać na to, aby szanowały możliwości i potrzeby każdego pieska. Źle traktowany cavalier traci radość życia, staje się wycofany i lękliwy. Uwielbia przytulanie, głaskanie i w ogóle przebywanie z człowiekiem, a zwłaszcza sytuacje, kiedy jest rozpieszczany. Bardzo się przywiązuje do opiekuna. Źle znosi samotność. Nie należy zostawiać go samego w domu. Zostawiany na długo w samotności łatwo popada w psią depresję. Zapewnijmy mu więc towarzystwo, najlepiej innego cavaliera, ale zadowoli się towarzystwem choćby kota. Są mało hałaśliwe, rzadko szczekają. Jeśli jednak piesek mieszka w domu z ogrodem, czuje się stróżem całej posiadłości- do głosu dochodzi instynkt terytorializmu. Staje się wtedy bardziej szczekliwy. King charles spaniel  łatwo dostosuje swoją potrzebę aktywności ruchowej do możliwości właściciela. Bardzo chętnie będzie towarzyszył właścicielowi w długich, forsownych marszach, ale zadowoli się również krótkimi, mniej forsownymi spacerami. Na spacerach powinien być prowadzony na smyczy. Przestraszony może uciec, nie reagując na nawoływania opiekuna. Dla zachowania dobrej kondycji również psychicznej cavaliera należałoby proponować mu różne zabawy węchowe i aportowanie, Nadaje się do uprawiania psich  sportów np. agility i obiedience. Agility polega na tym, że pies prowadzony komendami głosowymi pokonuje nieznany sobie wcześniej tor przeszkód, a obiedience oparte jest  na  nauce posłuszeństwa. Cavaliery bowiem łatwo i szybko się uczą. Oczywiście najlepszą metodą uczenia jest pozytywne wzmacnianie pożądanych efektów np. przy pomocy smakołyków. Konieczne jest podstawowe przeszkolenie cavaliera z posłuszeństwa i konsekwencja w stosowaniu ustalonych zasad. Przy niekonsekwentnym opiekunie, king charles spaniel może próbować postawić na swoim. 

Pielęgnacja cavalier king charlesa.

Cavaliery nie mają włosów, tylko sierść, czyli oprócz włosów okrywowych mają podszerstek. Podszerstek u cavaliera jest słabo rozwinięty, a sierść praktycznie wypada im przez cały rok. Jednak jest delikatna i jedwabista, nie wbija się w tkaniny (meble tapicerowane, dywany) i dość łatwo ją sprzątnąć. Królewskie spaniele trzeba wyczesywać regularnie, najlepiej codziennie, szczotką typu pudlówka. Możemy używać też metalowego grzebienia. Tam, gdzie sierść jest dłuższa- pod pachami, na brzuchu, na ogonie mogą tworzyć się sfilcowane kołtuny. Te okolice ciała powinniśmy szczególnie starannie wyczesywać. Wyczesujemy king charles spaniela zwykle po spacerze- do delikatnej, długiej sierści łatwo przyczepiają się źdźbła traw, rzepy czy suche liście. Kąpiele regularne i częste nie są konieczne, ale w razie potrzeby kąpiemy przy użyciu specjalnego szamponu dla psów z delikatną sierścią. Ludzkie szampony mają niewłaściwe dla psiej skóry pH i mogą przyczynić się do problemów dermatologicznych psa. Nigdy ich do kąpieli psa nie używajmy. Regularnie sprawdzajmy stan oczu i uszu. Wymagają systematycznego czyszczenia. Trzeba również przycinać pazury i kontrolować u lekarza weterynarii stan gruczołów okołoodbytniczych u tej rasy.

[category,200]

Karmienie king charles spaniela.

Jak dla większości zdrowych psów zalecanym pożywieniem jest pełnoporcjowa karma w ilości przewidzianej dla małych psów. Stosujemy zwykle karmę mieszaną- suchą i mokrą w proporcji 1:1. Podajemy najczęściej posiłek dwukrotnie w ciągu doby- np. przed południem karma sucha, a na kolację mokra. Pamiętajmy, aby nie karmić psa przed spacerem. Cavaliery są łasuchami, a oprzeć się błagalnym spojrzeniom jest dosyć trudno. Jeśli decydujemy się na podanie smakołyków, uwzględnijmy ich kaloryczność w ustalaniu codziennej porcji jedzenia. Łatwo łasucha przekarmić, a skutkuje to niezdrową otyłością, przyczyniającą się do licznych chorób pieska. Zapewnijmy mu też nieograniczony dostęp do świeżej, czystej zimnej wody.

Możliwe problemy zdrowotne king charles spaniela 

Cavaliery mają sklonności do wielu chorób. Pamiętajmy, aby kupować szczenięta cavalier charles kinga w uznanych hodowlach zarejestrowanych w Związku Kynologicznym. Do rozmnażania wybierane są tam pieski przebadane genetycznie. Jeśli w ich DNA nie wykryje się genów odpowiedzialnych za określone choroby, przeznaczone są do rozmnażania. Zmniejsza to możliwość pojawienia się chorób uwarunkowanych genetycznie. Dość częsta przypadłością cavalierów jest małopłytkowość- skutkuje problemami z krzepnięciem krwi. Jedna z częstszych nieprawidłowości jest też niedomykalność zastawki mitralnej serca. Dlatego ważne jest, aby corocznie kontrolować stan serca cavaliera- przeprowadzać echo serca.

Duże, piękne oczy cavaliera są podatne na urazy mechaniczne pojawiające się nawet w czasie zabaw z innymi psami. Inne możliwe choroby oczu to np. postępujący zanik siatkówki (może doprowadzić do ślepoty), katarakta, dystrofia rogówki czy zespół suchego oka. King charles spaniel ma też skłonności do chorób układu ruchu np. dysplazji stawów, dystrofii mięśni.  Inne możliwe choroby (dość rzadko występujące) to cukrzyca, nadczynność tarczycy, stany zapalne trzustki, jamistość rdzenia kręgowego. Cavaliery mają też tendencje do otyłości. 

Lista możliwych schorzeń King charles spanieli jest dosyć długa. Konieczne są więc regularne kontrole stanu zdrowia u lekarza weterynarii. 

[category,185]

Historia rasy.

Przodkami małych spanieli były psy myśliwskie- hiszpańskie i francuskie płochacze polujące na niewielkie zwierzęta, najczęściej ptactwo. Ich potomkowie byli ulubieńcami arystokracji, stąd można je zobaczyć na obrazach np. Tycjana, Rembrandta, Rubensa czy van Dycka. Szczególnymi miłośnikami tych psów byli angielscy królowie zwłaszcza z  dynastii Stuardów. Swoją nazwę zawdzięczają królowi Anglii Karolowi II. Tak umiłował pieski tej rasy, że nadał im ustawowe pozwolenie  na dostęp do wszystkich miejsc w pałacu, a także w parlamencie angielskim.  Człon nazwy cavalier pochodzi  od kawaljerów, czyli rojalistów, którzy brali udział w wojnie domowej w XVIII wiecznej Anglii, opowiadając się za przywróceniem na tron Karola II. Z czasem małe angielskie spaniele straciły na popularności. Dopiero w XX wieku Amerykanin Mr Eldridge przyczynił się do reaktywowania tej rasy. W 1945 roku cavalier charles spaniel został zatwierdzony jako rasa. Pierwsza w Polsce hodowla królewskich spanieli była zlokalizowana w Poznaniu. Pierwsze szczenięta cavaliera w Polsce urodziły się w tej hodowli w 1981 roku.

[category,140]

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl