VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Ogar polski - dumny przedstawiciel polskiej hodowli psów

Spis treści:

  1. Wygląd psa rasy ogar polski
  2. Charakter ogara polskiego
  3. Szkolenie i wychowanie ogara polskiego
  4. Dla kogo ogar polski?
  5. Pielęgnacja ogara polskiego
  6. Żywienie psa rasy ogar polski
  7. Możliwe problemy zdrowotne ogarów polskich
  8. Historia rasy

Ogar polski jest rasą czysto polską.

Ogary należy do grupy wyżłów. Od dawna nie jest wykorzystywany jako pies myśliwski. Zwykle jest trzymany jako pies rodzinny. Jest miły i przyjacielski, a jego instynkt myśliwski jest uśpiony. Jest psem inteligentnym i szybko się uczącym. Zawsze jednak zachowuje pewną dozę samodzielności mimo wielkiego przywiązania do rodziny. Jeśli zamierzasz kupić  lub adoptować psa weź pod uwagę ogara polskiego. Zapoznaj się z opisem tej rasy.

Ogar polski jest rasą czysto polską.

Wygląd psa rasy ogar polski

Ogar polski jest psem o zwartej, silnej sylwetce o proporcjonalnej budowie ciała. Sylwetka bardziej wskazuje na siłę i wytrzymałość niż na szybkość. Psy tej rasy są średniej wielkości. Samiec ogara polskiego w kłębie osiąga wysokość 56-65 cm, a suka 55-60 cm. Pies tej rasy waży 25-32 kg, a samica 20- 26 kg. Głowa ogara polskiego jest dość ciężka. Jej kształt z profilu jest prostokątny. Łuki brwiowe ogara polskiego są mocno zaznaczone, a na czole widoczne są zmarszczki. Kufa jest wydłużona i tępo zakończona. U tej rasy psów nos jest duży i ciemny. Fafle mięsiste i zwisające po bokach pyska. Szczęki psa są mocne o nożycowym zgryzie. Oczy ogara polskiego są migdałowatego kształtu, dość płytko osadzone. Mają łagodny wyraz. Starsze psy tej rasy mają tendencję do obwisłości dolnych powiek. Uszy ogara polskiego są nisko osadzone na głowie. Uszy są dość długie. Są zwisające, mają zaokrąglone końce. Dolne krawędzie uszu zawijają się nieco do środka i przylegają do głowy. Szyja  psa jest średniej długości, muskularna o dużej ilości pofałdowanej skóry oraz  zwisającym podgardlem. Grzbiet ogara polskiego jest długi i prosty. Klatka piersiowa zaś głęboka, obszerna, sięga do stawu łokciowego. Brzuch dość duży o niezapadających się bokach. Ogon u tej rasy psów jest dość długi, sięga do stawu skokowego. U nasady jest gruby, potem stopniowo się zwęża i lekko zagina.W ruchu ogon psa jest uniesiony lekko do góry. Kończyny psa są silne, umięśnione, proste. Łapy dość masywne i zwartych palcach zaopatrzonych w pazury. Jeśli sierść palców jest biała, pazury psa są jasnej barwy, przy innej barwie sierści palców pazury są czarne. Chód psa jest bardzo charakterystyczny. Posuwa się ociężałym, drobnym krokiem, a w biegu ciężkim galopem. Sierść psa rasy ogar polski jest dwuwarstwowa. Podszerstek psa jest gruby, a włos okrywowy ma średnią długość. Sierść psa jest trochę dłuższa na karku, z tyłu tylnych kończyn i pod spodem ogona. Maść ogara polskiego charakteryzuje się podpalaniem w barwie od żółtej do rdzawo- cynamonowej. Podpalenia sierści zlokalizowane są na kończynach, podbrzuszu i udach psa. Na tułowiu występuje tzw. czaprak o ciemnoszarej lub czarnej barwie. Dopuszczalne białe znaczenia na piersi i końcach łap., a na głowie może być biała strzałka. Ogary dojrzałość płciową osiągają po pierwszym roku życia.

Charakter ogara polskiego

Ogar polski jest psem o średnim temperamencie i zrównoważonym charakterze. Należy do psów myśliwskich, ale jego instynkt myśliwski jest uśpiony. Można oczywiście odpowiednią stymulacją ten instynkt rozbudzić. Obecnie ogary polskie są trzymane jako psy rodzinne. Mają wiele cech charakteru, sprawiające, że są doskonałe w tej roli. Ogar polski jest psem łagodnym, posłusznym, bardzo przywiązanym do rodziny. Ma przyjazne usposobienie. Uwielbia pieszczoty i zabawy z dziećmi. Wykazuje w stosunku do dzieci wiele cierpliwości. Potrzebuje ścisłego kontaktu z właścicielem, zainteresowania z jego strony i miłości. Odwdzięcza się oddaniem i lojalnością. Ogar polski nie jest psem agresywnym. Nie należy do psów obronnych, mimo że jego postura może budzić swoim wyglądem respekt. Zdarza się jednak, że atakuje ludzi lub zwierzęta jeśli uzna, że o zagrażają opiekunowi. Poza takimi wyjątkami ogar polski nie wykazuje agresywnych zachowań ani w stosunku do ludzi. Do obcych podchodzi z dystansem, a przyjaciół domu wita radośnie. Ogar polski jest łagodny w stosunku do innych psów. Inne zwierzęta np. koty są też w jego towarzystwie bezpieczne.  Przedstawiciele tej rasy psów mają wspaniały węch i wzrok. Pilnują swojego terenu, sygnalizując umiarkowanie głośnym szczekaniem wtargnięcie intruza na jego teren. Są odważne i silne jednak nie dążą do konfrontacji. Pies rasy ogar polski jest ciekawski, bystry i łatwo się uczy.  Szczenięta tej rasy psów, tak jak innych powinny być poddane socjalizacji i nauce posłuszeństwa. Mimo wielkiej  lojalności wobec właściciela zdarza się ogarowi od czasu do czasu zademonstrować swoją niezależność. Spuszczone ze smyczy podczas spaceru mogą się oddalić od opiekuna. Najbardziej odpowiedni dla psa tej rasy jest dom z ogrodzonym podwórzem. Zwierzęta te jednak dobrze odnajdą się w niewielkim mieszkaniu. W domu są spokojne, lubią się wylegiwać, sprawiają wręcz wrażenie leniwych. Nie domagają się przesadnie ruchu. Ale kiedy są na spacerze lubią się wybiegać, najlepiej z innymi psami. Uwielbiają też zabawy w tropienie, chętnie towarzyszą właścicielowi  w joggingu. 

Szkolenie i wychowanie ogara polskiego

Kiedyś ogary polskie były wykorzystywane jako psy myśliwskie. Głównie jako psy gończe, ale też jako posokowce i psy aportujące. W pogoni za zwierzyną były oddalone od opiekuna i nie mogły kierować się jego wskazówkami. Dlatego musiały podejmować samodzielne decyzje, Dzisiaj ogary polskie są na ogół psami rodzinnymi, przyjacielskimi i lojalnymi. Lubią jednak, co jest pokłosiem ich myśliwskiej przeszłości pewną dozę samodzielności i swobodę np. na spacerach. Może więc zdarzyć się, że spuszczony ze smyczy oddala się od opiekuna. Dlatego dość wcześnie należy rozpocząć naukę posłuszeństwa i poświęcić na nią dość czasu. Nigdy jednak nie możemy oczekiwać bezwzględnego posłuszeństwa - jest to jednak  pies myśliwski. Jako pies myśliwski charakteryzuje się pewną dozą niezależności i nie jest bardzo łatwy do wychowania. Szczenięta tej rasy psów, tak jak innych ras, należy wcześnie socjalizować. Szczeniak powinien być zapoznany z różnymi innymi  zwierzętami - psami, kotami, także ludźmi, Będzie w przyszłości pewny siebie i nie będzie lękliwy i skłonny do ucieczek czy włóczęgostwa. Socjalizacja psa potrzebna jest też z powodu jego dużej wrażliwości na dźwięki i zapachy. Żeby w przyszłości nie rozpraszały uwagi psa i nie budziły jego niepokoju trzeba go zapoznać z jak największą ilością takich bodźców.  Ogar polski to pies inteligentny i pojętny. Uczy się szybko, chętnie i bez przymusu. Oczywiście należy zadbać, aby trening nie był nudny. Nigdy, w stosunku do żadnego psa nie należy stosować metod restrykcyjnych. Pies traci wtedy zaufanie do właściciela i nie rozwija się między nimi więź oparta na zaufaniu. . Można zachęcać psa do nauki stosując pochwały, pieszczoty, zabawy oraz smakołyki. Ogar polski bardzo chętnie uczy się poprzez zabawę lub naśladownictwo innych psów. Korzystna jest więc nauka w grupie zwierząt. Powstanie  przyjacielskiej więzi między psem a opiekunem jest podstawą sukcesu wychowawczego w treningu psa.

Dla kogo ogar polski

Ogar polski to pies, który nie nastręcza dużo problemów wychowawczych. Nie miej jednak posiada w swojej  naturze pewien pierwiastek nieposłuszeństwa. Dlatego nie powinien być pierwszym psem dla opiekuna. Opiekun tej rasy psów powinien mieć już doświadczenie w wychowywaniu psa o naturze myśliwskiej. Ogar polski jest wdzięcznym psem rodzinnym. Doskonale dogaduje się z dziećmi, doskonale toleruje towarzystwo psa oraz kota. Pies tej rasy nadaje się więc dla rodzin z dziećmi, także z innymi psami i kotami. Doskonale odnajdą się też mieszkając z singlem.  Najbardziej odpowiedni dla psa tej rasy jest dom z ogrodzonym podwórzem. Zwierzęta te jednak dobrze odnajdą się w niewielkim mieszkaniu. W domu są spokojne, lubią się wylegiwać, sprawiają wręcz wrażenie leniwych. Nie domagają się przesadnie ruchu. Ale kiedy są na spacerze lubią się wybiegać, najlepiej z innymi psami. Uwielbiają też zabawy w tropienie, chętnie towarzyszą opiekunowi  w joggingu. Zwierzęta tej rasy mogą być szkolone na psa towarzyszącego oraz towarzysząco- tropiącego. Mogą pracować przy poszukiwaniu ludzi w gruzowiskach i pod lawinami. Dobrze sprawdzą się również w dogoterapii. W domu opiekuna pies tej rasy spontanicznie przyjmuje rolę stróża ostrzegając domowników melodyjnym szczekaniem.

Pielęgnacja ogara polskiego

Psy tej rasy nie wymagają kłopotliwej pielęgnacji. Ich dość krótka sierść nie wymaga codziennego wyczesywania. Wystarczy raz na tydzień lub dwa wyczesać ją, najlepiej przy pomocy gumowej rękawicy. Inaczej jest w okresie linienia (dwa razy w roku). Wtedy codziennie wyczesujemy liniejący podszerstek- głównie dla zmniejszenia fruwających w mieszkaniu psich kłaczków. Kąpiemy psa zwykle kilka razy do roku, w razie konieczności. Zdarza się, że nasz pies o myśliwskim zapędzie wytarza się w czymś cuchnącym. Robi to zgodnie z nakazem jego instynktu. Celem jest zamaskowanie  swojego własnego zapachu, który może ostrzec potencjalną ofiarę o jego obecności. Do kąpieli stosujemy szampon dla psów. Pamiętajmy, że stosowanie szamponu dla ludzi jest niewskazane. Skóra psa ma bowiem inne pH niż skóra człowieka. Po kąpieli sierść dokładnie wypłukujemy. Można zastosować odżywkę. Regularnie kontrolujemy stan uszu, oczu i długość pazurów. Uszy psa są dość długie i przylegające. Z tego powodu brakuje ich wentylacji. Sprzyja to tworzeniu stanów zapalnych. Oglądamy też co pewien czas pazury psa. Jeśli ogar biega po piaszczystym, miękkim podłożu, może ich sobie w naturalny sposób nie zetrzeć. Wtedy przycinamy je odpowiednimi cążkami. Warto przyzwyczaić psa już małego szczeniaka do mycia zębów. Psy zwykle mają tendencję do odkładania kamienia nazębnego. Możemy podawać psu w takim przypadku gryzaki dentystyczne, a jeśli nie pomogą, poprosić lekarza weterynarii o zdjęcie kamienia z zębów naszego pupila. Pamiętajmy też o uważnym oglądaniu oczu psa. Ogary mają tendencje do wywijania dolnej powieki, co sprzyja wysychaniu gałki ocznej i problemów zdrowotnych psa.

Żywienie psa rasy ogar polski

Karma dla psa tej rasy powinna być wysokiej jakości, pełnoporcjowa z dużą zawartością mięsa. Dla szczeniaków powinno podawać się specjalną, dostosowaną do tej fazy rozwojowej karmę. Może być to karma sucha lub mokra. Dorosły pies ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i witaminy. Dlatego dostaje  karmę dla psów dorosłych. Najczęściej korzystamy z gotowych karm suchych i mokrych. Zwykle podajemy psu naprzemiennie raz karmę suchą, raz mokrą. Na opakowaniu takich karm jest zamieszczona informacja dotycząca ilości karmy przewidzianej dla psa o określonej masie ciała. Dzienna rację pokarmową rozdzielmy na dwie lub trzy porcje podawane o określonej porze dnia. Pamiętajmy, że psy tej rasy mogą być podatne na rozszerzenie i skręt żołądka. Z tego powodu zapobiegawczo podajemy mniejsze porcje jedzenia, ale oczywiście częściej. Pamiętajmy, że pełnoporcjowa karma podawana w odpowiedniej ilości nie wymaga suplementowania. Jeśli zdecydujemy się na dietę Barf lub inne przygotowywane w domu posiłki dla psa tej rasy powinniśmy je  suplementować wapniem i witaminami oraz wzbogacać chondroityną. Jest ona substancją wzmacniającą stawy, a dokładniej chrząstkę stawową psów. Ogary to psy bardzo dużo biegające. Dlatego o ich stawy należy szczególnie zadbać. Dodajemy też olej z łososia między innymi dla dobrej kondycji sierści psa. Starajmy się nie przekraczać ustalonych dziennej diety. Skutki nadwagi są groźne dla zdrowia, skracają długość życia i zmniejszają jego komfort. Szczególnie suki tej rasy są podatne na nadwagę. Jeśli decydujemy się na np. nagradzanie psa psimi smakołykami, uwzględnijmy je w dziennej dawce karmy. Pamiętajmy o zapewnieniu psu nieograniczonego dostępu do świeżej, czystej, zimnej wody. Jeśli pojawiają się problemy żywieniowe, koniecznie udajmy się po poradę do lekarza weterynarii. Pamiętajmy, że właściwe żywienie ma wpływ na długosć życia psa. 

Możliwe problemy zdrowotne ogarów polskich

Ogar polski  to rasa psów dość zdrowa. Niemniej jak wszystkie istoty żywe podlegają różnym chorobom. Częste dla tej rasy psów są problemy  z układem kostnym. Najczęściej dotyczą one dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Dysplazja może być lżejsza lub mieć cięższy przebieg. Polega na niedopasowaniu anatomicznym panewki stawu psa  z główką. W zależności od tego, jak duże jest to niedopasowanie pozostaje utrudnienie funkcjonowanie stawu. W ciężkich przypadkach pies cierpi na ból uniemożliwiający chodzenie. Dysplazja stawów psa ma genetyczne podłoże. Obowiązkiem hodowlanym dzisiejszych hodowli jest badanie psów przeznaczonych do rozrodu pod kątem dysplazji. Ogary polskie mają tendencję do podwijania się brzegów powiek. Zwłaszcza u starszego psa występuje skłonność  do ektropium- wywijania powieki dolnej na zewnątrz. Ogary mają też tendencje do chorób uszu. Powinniśmy kupować szczeniaki ogara polskiego  tylko z hodowli zarejestrowanych w Polskim Związku Kynologicznym. Do rozrodu wybierane są zwierzęta, u których badania genetyczne nie wykazały wadliwych genów. Psy rasy ogar polski żyją 13- 15 lat.

Historia rasy.

Psy gończe należące do psów myśliwskich uważa się za jedną z najstarszych grup. Uważa się, że początek ogarów dały psy św. Huberta sprowadzone z Francji do Polski w czasie średniowiecza. Tutaj krzyżowano je z psami podobnymi do chartów. Rasa mocno podupadła w czasie obydwu wojen światowych. Próbę odbudowy rasy podjął Piotr Kartawik w 1959 roku. W 1964 roku opracowano współczesny wzorzec rasy ogara polskiego. Został on zaktualizowany w 1980 roku. Hodowle ogara polskiego są praktycznie tylko w Polsce. Nieliczne hodowle psa rasy ogar polski znajdują się w Niemczech. Ogary polskie nie zyskały dużej popularności na świecie. Cena szczeniaka z dobrej hodowli wynosi około 2000 zł.

Jeśli decydujesz się na kupno szczeniaka wybierz hodowlę zarejestrowaną w Polskim Związku Kynologicznym.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl