VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Kiedy koty osiągają dojrzałość płciową?

Dojrzałość płciowa u kotów — kiedy ją osiągają? Kiedy można wykastrować kota?

Spis treści:

  1. Rozwój kota przed osiągnięciem dojrzałości płciowej
  2. Co to jest dojrzałość płciowa?
  3. W jakim wieku kot osiąga dojrzałość płciową?
  4. Jakie zmiany zachowania oznacza wchodzenie kota w okres dojrzewania płciowego?
  5. Czy dojrzałość płciowa jest jednoznaczna z dorosłością?
  6. Czy koty w okresie dojrzewania wymagają specjalnego traktowania?
  7. Czy kastrować/sterylizować koty?

Życie kota, jak wszystkich zwierząt składa się z kolejnych, płynnie po sobie następujących etapów. Kociak przychodzi na świat jako zupełnie bezbronne i całkowicie niesamodzielne stworzenie, potem rośnie i zaczyna zachowywać się w sposób zakodowany genetycznie dla swojego gatunku, pewnych zachowań także uczy się w trakcie życia. Wreszcie osiąga dojrzałość płciową i dorosłość, staje się rodzicem, wreszcie starzeje się i umiera. 

Jeśli jesteś właścicielem kotka, który zaczyna dorastać, zapoznaj się z poniższymi informacjami, aby lepiej zrozumieć, co się dzieje z Twoim kotem.

Rozwój kota przed osiągnięciem dojrzałości płciowej.

Koci noworodek jest malutki (zwykle w miocie jest ich kilka). Waży od 80 g do 110 g. Zaraz po urodzeniu bardzo szybko przybiera na wadze. Zwykle po tygodniu podwaja swoją wagę urodzeniowa, a po dwóch ją potraja. Potem wolniej rośnie i wolniej przybiera na wadze. Kotki samiczki  około 7 miesiąca życia osiągają 80% docelowych rozmiarów, a samczyki — około 9 miesięcy. Oczywiście tempo wzrostu i to jaki będzie ostateczny wzrost, zależy od różnych czynników: przynależność rasowa, indywidualna informacja genetyczna, sposób żywienia, stan zdrowia, przebyta kastracja lub sterylizacja. Zwykle zakończenie wzrostu u kotek następuje około 9 miesiąca, a u kotów około 12 miesiąca życia. Koty dużych ras rosną dłużej -rosyjski niebieski i ragdoll rosną do 3 roku, a kot brytyjski krótkowłosy do 4 lat. 

Oczywiście rozwój nie ogranicza się do wzrostu. Mały, zupełnie bezbronny kotek zaczyna się od matki stopniowo uniezależniać. Wiek około 2 miesięcy życia jest najlepszy do rozpoczęcia socjalizacji- kot uczy się kocich wzorów zachowań, a opiekun rozpoczyna naukę zasad życia kotka w rodzinie ludzkiej. Od przebiegu socjalizacji będzie w dużej mierze zależała osobowość kota i jego relacje z innymi zwierzętami oraz z opiekunem.

Co to jest dojrzałość płciowa?

Dojrzałość płciowa to osiągnięcie odpowiedniego rozwoju układu rozrodczego wyrażającego się zdolnością do produkcji przez jajniki komórek jajowych, a przez jądra plemników. Jest ona powiązana ze zmianą gospodarki hormonalnej organizmu  i rozpoczęciem produkcji hormonów płciowych- u samic estrogenów i progesteronu, u samców- testosteronu. Efektem tych zmian hormonalnych jest pojawienie się popędu płciowego.

W jakim wieku kot osiąga dojrzałość płciową?

Koty osiągają dojrzałość płciową dość wcześnie. Jest to jednak sprawa indywidualnego, osobniczego tempa rozwoju. Tempo to zależy w dużej mierze od przynależności rasowej- koty małych ras dojrzewają szybciej, np. kot abisyński czy kot syjamski, osiągają dojrzałość płciową w wieku 4- 5 miesięcy, a koty dużych ras np. maine coon, kot norweski leśny w wieku jednego roku. W przypadku większości ras koty osiągają dojrzałość między 6- 9 miesiącem życia. Proces dojrzewania trwa kilkanaście tygodni. 

[category,215]

Jakie zmiany zachowania oznacza wchodzenie kota w okres dojrzewania płciowego?

Burza hormonalna u kota w organizmie manifestuje się:

  • Wahaniami nastrojów. Kot, przed chwilą skłonny do zabawy, nagle traci do niej chęć. Próby ponownego wciągnięcia do zabawy może źle przyjmować, syczeć, uciekać od opiekuna, reagować na to, co się dzieje nadwrażliwie.
  • Samczyki zaczynają znakowanie terenu za pomocą moczu. Kot wytwarza różne feromony już znacznie wcześniej np. przez gruczoły policzkowe. Oznacza swój teren, pocierając głową o różne przedmioty. Feromony policzkowe nie mają zapachu odczuwalnego przez człowieka. Feromony wydzielane razem z moczem mają agresywny, nieprzyjemny dla człowieka zapach. Są chemicznym przekazem dla innych kotów o terenie zajętym przez gotowego do jego obrony, napompowanego testosteronem samca, a jednocześnie są atrakcyjne dla samic.
  • U samiczek pojawia się ruja. Manifestuje się zwykle u kotki bardzo wyraźnie. Kotka może się tarzać, wypinać tylną część ciała z odstawionym do góry ogonem, głośno miauczy, przyzywając samca. Kotki tracą zainteresowanie jedzeniem i próbują wydostać się z domu. Ruja trwa około 7 dni. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, będzie się cyklicznie powtarzać — nawet co miesiąc.
  • Zuchwałość zachowania kotów. Okazują swoją siłę, zwinność i determinację do walki przez pokazanie otoczeniu swojej sprawności fizycznej- wykonują karkołomne skoki, czy wspinają się na duże wysokości.

Czy dojrzałość płciowa jest jednoznaczna z dorosłością?

Dojrzałość płciowa jest częścią składową dorosłości. Na dorosłość składają się  jeszcze dojrzałość  fizyczna zwykle osiągana nieco później, psychiczna i behawioralna. Najczęściej przyjmuje się dla większości ras, że kot  w wieku około 1,5 roku jest dorosły.

Czy koty w okresie dojrzewania wymagają specjalnego traktowania?

 Zmienność nastrojów kota oraz manifestowanie pojawiającego się popędu płciowego i gotowości do kopulacji może być trudna i dla kotów i dla właścicieli. Pamiętajmy, że koty to zwierzęta o dużej wrażliwości. Musimy  w tym okresie być dla nich wyrozumiali i cierpliwi. Zdarza się, że kotka w rui tak głośno wokalizuje, że opiekun w nocy oka nie zmruży, ale zachowajmy spokój. Nasze krzyki, czy agresywne zachowanie nie zmienią instynktownego zachowania kota. Nie oznacza to, że zaprzestajemy w tym czasie wychowywania kota, czyli nagradzamy właściwe zachowanie, a niewłaściwe powinny spotkać się z naszym stanowczym sprzeciwem. 

Czy warto kastrować/sterylizować koty?

Manifestacje gotowości kotek i kotów do rozmnażania są często uciążliwe dla właścicieli, zwłaszcza jeżeli zwierzęta są niewychodzące. Jeżeli jesteśmy gotowi na powiększenie naszej kociej rodziny, umożliwmy krycie. Pamiętajmy, że kotka jest w ciągu roku gotowa do wydania trzech miotów. Z potencjalną ilością kociąt możemy mieć problem. Nie zawsze łatwo znaleźć dla nich dobre domy. Kocur aktywny rozrodczo nie tylko znaczy zapachowo otoczenie, ale wdaje się w liczne walki z innymi kocurami. Warto więc rozważyć możliwość sterylizacji lub kastracji. W żadnym przypadku nie możemy tych zabiegów postrzegać jako krzywdy wyrządzonej kotu. W wyniku kastracji zwierzęta stają się spokojniejsze, a kotki zostają dodatkowo zabezpieczone przed ropomaciczem i rakiem sutka. 

Sterylizacja nie oznacza tego samego co kastracja. Sterylizacja polega na przecięciu jajowodów u kotek i nasieniowodów u kocurków. Zwierzę nie może się rozmnażać. Kastracja polega na wycięciu gonad. Poza niemożliwością rozmnażania, kastracja doprowadza do zmian gospodarki hormonalnej, co wpływa na zmianę zachowania zwierzęcia. Koty przestają znaczyć terytorium, no i u kotek nie pojawia się ruja. Oczywiście nie ma możliwości pojawienia się potomstwa. Zabieg sterylizacji czy kastracji może być przeprowadzony zaraz po osiągnięciu dojrzałości płciowej kota- 6-7 miesiąc życia. Możemy też pozwolić kotce na posiadanie jednego czy kilku miotów przed kastracją

Zmiany hormonalne po kastracji często skutkują zwiększeniem apetytu, co może skutkować pojawieniem się nadwagi, czy nawet otyłości. Zawsze wpływają one negatywnie na zdrowie kota. Pamiętajmy o kontrolowaniu ilości i jakości jedzenia, jakie dostaje kot.

[category,67]

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl