VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Karma dla psa po kastracji – jak żywić psa po zabiegu?

Spis treści:

  1. Na czym polegają kastracja i sterylizacja
  2. Korzyści wynikające z kastracji i sterylizacji
  3. Znaczenie hormonów płciowych dla organizmu
  4. Możliwe negatywne skutki kastracji
  5. Jak żywić psa po kastracji:

Na czym polegają kastracja i sterylizacja psa

Kastracja i sterylizacja są zabiegami prowadzącymi do ubezpłodnienia psów obu płci. Choć często wymieniane są razem, to są różnymi zabiegami. Zabiegi te powinny być przeprowadzane u psów po osiągnięciu przez nie dojrzałości płciowej. 

Sterylizacja polega na podwiązaniu lub podcięciu nasieniowodów u samców i jajowodów u suk. Komórki rozrodcze są nadal produkowane, ale komórki rozrodcze nie mogą dotrzeć do miejsc docelowych. Pies nie jest więc w stanie zapłodnić suki. Gonady- jądra u samca i jajniki u suk ciągle produkują hormony płciowe- głównie testosteron u psów i estrogeny u samic. Dzięki temu psy obu płci zachowują pociąg płciowy i zdolność do właściwego  zachowania rozrodczego

Kastracja z kolei polega na chirurgicznym usunięciu jajników lub jajników  i macicy u suk oraz jąder u samców. Efektem jest nie tylko ubezpłodnienie zwierzęcia, ale brak gonad uniemożliwia produkcję hormonów płciowych i w organizmie psiaka pojawiają się skutki ich nieobecności.

jaka karma po sterylizacji

Korzyści kastracji i sterylizacji psa

Dzięki tym zabiegom ograniczona zostaje zdolność do reprodukcji. Ogranicza się w ten sposób ilość osobników i zapobiega bezdomności psów. W hodowlach te zabiegi pozwalają na zahamowanie możliwości przekazywania wad i aberracji genetycznych potomstwu. Dodatkowo zabieg kastracji eliminuje ryzyko chorób nowotworowych gonad, przerostu prostaty u samców, chorób nowotworowych gruczołów mlekowych i ropomacicza u suk. Sterylizacja takich dodatkowych korzyści nie daje, dlatego lekarze weterynarii częściej polecają zabiegi kastracji, chociaż brak hormonów płciowych w jej wyniku ma swoje niekorzystne skutki dla organizmu.

[category,91]

Znaczenie hormonów płciowych dla organizmu.

Hormony płciowe pobudzają produkcję komórek rozrodczych, ale mają też wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Pobudzają w komórkach tempo procesów metabolicznych, głównie anabolicznych, zużywających energię. Mają też korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ośrodka głodu i sytości w mózgu- głównych struktur regulujących łaknienie psa. 

Możliwe negatywne skutki kastracji. 

Ponieważ u psa po kastracji obniża się poziom hormonów płciowych, dochodzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej.  U wielu psów po kastracji łaknienie się zwiększa, a z powodu obniżonego tempa metabolizmu zużycie energii maleje. Często więc u t psa po kastracji dochodzi do pojawienia się nadwagi lub nawet otyłości. U psa po sterylizacji nie ma zaburzeń hormonalnych, nie zmniejsza się bowiem u nich produkcja hormonów płciowych.

żywienie psa po kastracji

Jak żywić psa po kastracji?

Żywienie psa po sterylizacji powinno w zasadzie pozostać takie jak przed zabiegiem. Jeśli chodzi o psa po kastracji, tu sytuacja może być różna. Niektóre psy po zabiegu kastracji nie wykazują nadmiernego zainteresowania jedzeniem i mogą być żywione w dotychczasowy sposób. Wiele psów zaczyna wykazywać nadmierne łaknienie. Jest to dobry moment na wprowadzenie modyfikacji w sposobie ich żywienia.

Co może zrobić opiekun?

  • Można zmniejszyć ilość podawanej do tej pory karmy.

U psa po kastracji zwykle dzienne zapotrzebowanie energetyczne zmniejsza się o 25- 30%. Musimy więc o około 30% zmniejszyć ilość podawanej karmy. Jeśli pies ma zwiększony apetyt, a oferujemy mu mniejsze porcje jedzenia, pies ciągle jest głodny. W różny sposób dopomina się jedzenia, najczęściej nieustannie żebrząc przy posiłkach właścicieli. Jest też ciągle sfrustrowany i niechętny do zabawy. Natrętne prośby psa i świadomość, że nasze zwierzę jest głodne, może być frustrujące dla właściciela. Domownicy często łamią się i pod stołem dokarmiają psa. I to już prosta droga do uzyskania przez niego w niedalekiej przyszłości nadwagi.

  • Można pozostać przy karmieniu psa po kastracji tą samą karmą (zbilansowaną), podawaną w takiej samej ilości, ale zwiększamy aktywność fizyczną zwierzęcia.

To, o ile tę aktywność możemy zwiększyć, zależy od wielu czynników. Musimy wygospodarować dodatkowy czas na spacery lub zabawy z naszym zwierzęciem. Musimy też wziąć pod uwagę możliwości kondycyjne psa-stan jego zdrowia, wiek. Pamiętajmy, aby zwiększać aktywność  fizyczną psa stopniowo- zwłaszcza w przypadku zwierzęcia starszego.

  • Można zdecydować się na zmianę dotychczasowej karmy na specjalną dedykowaną dla psa po sterylizacji lub kastracji.

Karmy takie są pełnoporcjowe, czyli w pełni zbilansowane- dostarczają wszystkich składników pokarmowych, także minerałów i witamin w odpowiedniej ilości i w odpowiednich proporcjach. Na opakowaniu gotowych karm są zaproponowane dzienne dawki danej karmy w zależności od wagi psa, jego wieku i poziomu aktywności Dzienna dawkę rozdzielamy na kilka, zwykle 2 - 3 porcje. Możemy wybrać dietę opartą na różnych rodzajach karm.

  • Karma sucha.

W ofercie handlowej jest wiele karm suchych dla kastratów. Nazwy tych karm zawierają zwykle takie określenie jak "sterylised" lub "neutered". Zazwyczaj mają obniżoną kaloryczność przy zachowaniu odpowiedniego zbilansowania składników. Mają najczęściej zmniejszoną ilość tłuszczów (stąd obniżona kaloryczność). Zawierają też błonnik- inaczej włókno pokarmowe. Błonnik to polisacharydy niestrawiane, ale pęcznieją w żołądku, dając uczucie jego wypełnienia- zwierzę czuje się najedzone.  Decydując się na suchą karmę typu "sterilised" sprawdzajmy jej skład. Wybierzmy taką, która jest wysokiej jakości i zawiera białko pochodzenia zwierzęcego. Jest ono lepiej wykorzystywane w organizmie i zwykle nie przyczynia się do alergii pokarmowych- w przeciwieństwie białek pochodzenia roślinnego.

  • Karma mokra.

Bardzo smakowite i chętnie przez psy jadane. Zw względu na większą zawartość wody są mniej kaloryczne niż karmy suche. Również charakteryzują się obniżoną zawartością tłuszczu i obecnością w składzie białek zwierzęcych. Zwykle zawierają też suplementy- witaminy, minerały oraz L karnitynę przyspieszającą spalanie tłuszczu.

  • Domowe jedzenie. 

Możemy zdecydować się na karmienie psa po sterylizacji jedzeniem przygotowywanym w domu. Nie jest to jednak sprawa prosta. Musimy mieć wiedzę dotyczącą tego jakich składników pokarmowych, w jakich ilościach i proporcjach potrzebuje nasz pies, tak, aby przygotować w pełni zbilansowaną dietę. Wykorzystywane produkty muszą być świeże i dobrej jakości. Przygotowywanie takiej diety wymaga też czasu. Możemy sprawdzić, czy w naszej okolicy są firmy cateringowe specjalizujące się w przygotowywaniu różnych diet dla zwierząt i ewentualnie ułatwić sobie życie składając stosowne zamówienie. Niekiedy firmy takie oferują darmowe dostawy zamówienia.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl