VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Kamień nazębny u psa

Spis treści:

  1. Nieświeży oddech u psa
  2. Jak dochodzi do powstawania kamienia nazębnego u psa?
  3. Czynniki sprzyjające tworzeniu kamienia nazębnego u psa
  4. Skutki zdrowotne kamienia nazębnego u psa
  5. Jak usunąć kamień nazębny?. Czy można usunąć samemu?
  6. Profilaktyka problemów stomatologicznych

Zdrowe, białe zęby u psa, czy kota to zwykle wynik starannej pielęgnacji. U większości, zwłaszcza starych psów  i ras podatnych pojawia się tendencja do odkładania kamienia nazębnego. Nie tylko szpeci on uśmiech naszego czworonoga, ale i jest przyczyną problemów zdrowotnych. Dowiedz się, dlaczego powstaje kamień nazębny u psa i u kota, jak mu zapobiegać i jak się go pozbyć.

Zęby zarówno u psa, jak i kota pełnią ważne funkcje

  • u wszystkich drapieżników umożliwiają zabijanie ofiar
  • umożliwiają pobranie i rozdrabnianie pokarmu
  • służą do obrony
  • służą do komunikacji z innymi zwierzętami- zwykle odsłanianie i prezentacja zębów ma służyć do odstraszania
  • umożliwiają chwytanie i przenoszenie np. szczeniąt czy przedmiotów
  • są wykorzystywane w zabawie np. z szarpakiem

Nieświeży oddech u psa

U czworonogów- psa i kota, występują sposoby samoczyszczenia zębów. Jest to możliwe przy pomocy języka i śliny. Również picie wody jest sposobem na spłukanie powierzchni zębów i jamy ustnej psa. Zdarza się, że u naszego psa lub kota pojawia się nieświeży oddech. Jego przyczyny mogą być różne. Najczęściej jest wynikiem niedostatecznej higieny jamy ustnej psa i konsekwencji odkładającego się odkładania się kamienia nazębnego. Może też pojawić się przy stanach zapalnych gardła, jamy ustnej  i dziąseł psa. Niekiedy problemy trawienne np. wynikające z nadkwasoty też skutkują nieświeżym oddechem. Taki skutek dać mogą też choroby nerek, wątroby czy cukrzyca. Jeżeli więc u psa pojawia się nieświeży oddech nie należy takiego objawu bagatelizować. Może bowiem oznaczać poważne choroby psa. Ocena, czy nieświeży oddech czworonoga jest objawem np. cukrzycy powinna być dokonana przez lekarza weterynarii. Natomiast opiekun może oglądając zęby i dziąsła swojego psa, stwierdzić czy występuje kamień nazębny u psa.

Jak dochodzi do powstawania kamienia nazębnego u psa.

Zawsze, kiedy czworonóg się pożywia karma jest rozdrabniana przy pomocy zębów. Resztki jedzenia pozostają, zwłaszcza w przestrzeniach międzyzębowych, ale i na powierzchni zębów. Te resztki są doskonałą pożywką dla bakterii. W jamie ustnej psa są wtedy doskonałe warunki do namnażania bakterii. Poza pożywieniem jest tam wilgotno i ciepło.  Wydzielana do jamy ustnej psa ślina zawiera białka o charakterze bakteriobójczym. Najważniejszy jej składnik bakteriobójczy to enzym lizozym. Nie doprowadzają  one jednak do całkowitego wyniszczenia bakterii. Mimo ich działania, bakterii w jamie ustnej psa jest nadal dużo. Najczęściej pojawiają się bakterie  należące do rodzajów Enterococcus, Streptococcus, Staphylococcus, Lactobacillus, Actinomycetes. Niektóre z nich są bakteriami beztlenowymi.  Tworzą na zębach psa białawy, miękki osad zwany płytką nazębną. Składniki śliny nadające jej lepkość, umożliwiają przyklejenie płytki nazębnej do zębów psa. Jest łatwy do usunięcia. Sposobów na to jest kilka. Zawarte w ślinie związki mineralne, zwłaszcza fosforany wapnia doprowadzają do zwapnienia płytki nazębnej. Staje się ona wtedy twarda i przekształca się w kamień nazębny u psa. Jak wygląda kamień nazębny u psa?

Kamień nazębny  u czworonoga, niezależnie od rasy, jest szorstkim twardym osadem na powierzchni zębów psa. Ma szarawe lub żółto brązowe zabarwienie. Osadzony jest głównie na trudno dostępnych do czyszczenia wewnętrznych powierzchniach zębów psa. Występuje też na powierzchniach bocznych zębów. Często pojawia się na kłach psa. Wynika to z tego, że u nasady kłów znajdują się ujścia gruczołów ślinowych. Kamień nazębny ma szorstką powierzchnię sprzyjającą gromadzeniu się kolejnych osadów. Jego ilość więc z czasem się powiększa. Zaczyna wchodzić na powierzchnię ukrytych w dziąsłach szyjek zębowych. Może pojawić się też na brzegach błony śluzowej jamy ustnej psa, która przylega do zębów.

Czynniki sprzyjające tworzeniu kamienia nazębnego u psa. 

 Czynnikami sprzyjającymi  są

  • budowa czaszki psa. Dotyczy to głównie psów ras małych i ras brachycefalicznych. Do takich ras należą np. mopsy, pekińczyki, buldogi. Mają skrócone pyski i małe przedsionki jamy ustnej. Zęby w stosunku do wielkości czaszki psa są duże. Przez to mocno stłoczone, bez przerw międzyzębowych. W takich warunkach sposoby samooczyszczania zębów i dziąseł psa nie działają skutecznie.
  • nieprawidłowa dieta. Taka, która nie dostarcza wszystkich składników do prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu. Niekorzystny jest też dla zębów pokarm kleisty.
  • predyspozycje indywidualne np. specyficzne białka śliny
  •  niektóre choroby jak cukrzyca, choroby nerek, zaburzenia hormonalne, immunologiczne.
  • brak higieny jamy ustnej

Skutki zdrowotne kamienia nazębnego u psa

Kamień nazębny u psa prowadzi do psucia się zębów i stanów zapalnych dziąseł. Utrudnione pobierania karmy z powodu bolesności wywołanej np. zapaleniem dziąseł u psa prowadzą do postępującego wychudzenia i osłabienia psa. Psy tracą energię, są apatyczne, pojawiają się skutki niedoboru witamin- sierść staje się łamliwa, bez połysku. Stany zapalne zębów i jamy ustnej psa prowadzą też do innych poważnych chorób. Patogenne bakterie dostając się do krwi  docierają do różnych wewnętrznych organów i powodując ich choroby. Możliwe jest zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia, śródmiąższowe zapalenie nerek, stany zapalne układu oddechowego i inne.

Jak usunąć kamień nazębny?. Czy można usunąć samemu?

Zabieg usunięcia domowymi sposobami kamienia nazębnego u psa jest niemożliwy.  Zabieg taki wykonuje lekarz weterynarii. Najlepiej, jeśli ma specjalizację stomatologiczną. Zabieg nazywany jest sanacją jamy ustnej i przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Lekarz wykorzystuje do usunięcia kamienia urządzenie zwane skalerem. Emituje ono ultradźwięki, które rozbijają złogi kamienia nazębnego u psa. Potem trzeba wypolerować powierzchnię zębów- gładka utrudnia powstawanie kamienia nazębnego. Lekarz ocenia też stan jamy ustnej i zębów psa, jeśli trzeba dokonuje ekstrakcji zepsutych i chwiejących się zębów. Jeśli to konieczne zaleca się podawanie psu leków przeciwbólowych.

Profilaktyka problemów stomatologicznych u psa

Aby nie dopuścić do rozwoju zapalenia dziąseł u psa, trzeba  podjąć  działania profilaktyczne. Chodzi głównie o:

  • raz na pół roku przeprowadzamy kontrolę zębów psa u lekarza weterynarii. W razie potrzeby poddajemy zabiegowi usunięcia kamienia nazębnego
  • zachowanie higieny jamy ustnej przez regularne czyszczenie psich zębów. Na rynku są różne modele szczoteczek do czyszczenia zębów psa. Korzystamy też z pasty do czyszczenia zębów dedykowanej psom
  • stosujemy odpowiednią karmę. Przynajmniej jedną raz  dziennie podajemy karmę suchą. Granulki są twarde i czyszczą powierzchnię zębów.
  • można stosować płyny odkażające jamę ustną psa. Dodawane są do wody. Można też w postaci żelu czy pasty nakładać na błonę śluzową dziąseł u psa.
  • podajemy psu przekąski stomatologiczne. Są smaczne i ścierają mechanicznie płytkę nazębną psa.

Kamień nazębny u psa to nie tylko problem estetyczny. Jest przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Z tego powodu bardzo ważne jest zapobieganie tworzeniu się kamienia nazębnego u psa.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl