VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Zbieraj punkty za zakupy i opinie 💰

Darmowa dostawa od 199 zł 📦

Jak uspokoić psa w sylwestra? Jak możesz mu pomóc?

Jak uspokoić psa w sylwestra?

Spis treści:

  1. Dlaczego psy boją się wybuchów petard
  2. Jak pies słyszy głośne dźwięki
  3. Jakie są objawy stresu przeżywanego przez psa w sylwestra
  4. Jak uchronić psa w Sylwestra

Przed nami Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Przez większość ludzi wieczór sylwestrowy jest oczekiwany z przyjemną ekscytacją. Przygotowują się na upojną sylwestrową zabawę. Jednak wielu opiekunów psów ma w tym okresie trudny orzech do zgryzienia. Większość psów boi się huku wybuchów fajerwerków oraz rozbłysków świateł towarzyszących tym wybuchom. Jak swojego pupila i siebie  przygotować na przetrwanie tego czasu? Przeczytaj poniższe  informacje.

Dlaczego psy boją się wybuchów petard?

Nie tylko psy, ale i inne zwierzęta boją się  huku. W przyrodzie tak głośne dźwięki, jak wybuchy towarzyszą groźnym zjawiskom naturalnym. Są nimi burze z grzmotami i piorunami, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów. Wybuchom tym często towarzyszą oślepiające rozbłyski światła. Są to zjawiska zagrażające życiu zwierząt i wywołujący u nich paniczny strach. Instynkt samozachowawczy każe zwierzętom uciekać od zagrożenia.  Człowiek udomowił psa ponad 20 tysięcy lat temu. Udomowienie jednak nie wyeliminowało behawioralnych cech psa. Nadal w sytuacji zagrożenia i stresu odzywa się jego dzika natura.

Jak pies słyszy głośne dźwięki?

 Głośne wybuchy petard w Sylwestra i rozbłyski fajerwerków działają na zmysły psa. Pies ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu. Odbiera dźwięki o częstotliwości od 20 Hz (herców) do 40 000 Hz. Niektóre rasy nawet do 65000 Hz. Dla porównania człowiek słyszy w przedziale 16 - 20000 Hz. Pies ma również  większą wrażliwość słuchu na głośność dźwięków. Słyszą dźwięki wysokie nawet przy głośności poniżej zera decybeli. Pies o wiele intensywniej i dokładniej odbiera dźwięki, zwłaszcza wysokie. Ogólnie można powiedzieć, że pies słyszy  wybuchy petard 3-4 razy głośniej niż człowiek.

Jakie są objawy stresu przeżywanego przez psa w sylwestra?

Głośne dźwięki i rozbłyski fajerwerków w Sylwestra powodują powstanie u psa i innych zwierząt stresu. W organizmie psa wydzielane są hormony stresu, najpierw adrenalina, nieco później kortyzol. Powodują one mobilizację ruchową organizmu do zmierzenia się z zagrożeniem. Rozszerzają się źrenice. Wydzielana jest do krwi z wątroby zwiększona ilość glukozy. Przyspieszone są oddechy. W organizmie psa przyspiesza pracę serce, podnosi się ciśnienie krwi. Organizm jest przygotowany do walki z zagrożeniem lub ucieczki. 

Nie wszystkie psy reagują tak samo na fajerwerki. Są i  takie, które huku wystrzałów wcale się nie boją np. psy myśliwskie. Większość jednak ze strachu kuli się i drży. Pies próbuje wcisnąć się w ciasny kąt- czuje się tam bezpieczniej. Pies może się obficie ślinić i nerwowo oblizywać. Niektóre psy ze strachu wymiotują, inne oddają mocz i kał. Możemy też zaobserwować pocenie się psa. Opuszki łap wilgotnieją, bo na nich u psa są gruczoły potowe. Zestresowany pies, jeśli nadarza się taka okazja, w panice ucieka. Może też umrzeć z powodu zaburzenia pracy serca i zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Niekiedy psy próbują walczyć z zagrożeniem, jakim są dla niego wybuchające petardy. Taki pies rzuca się na rzuconą petardę, usiłując schwytać ją zębami. Taka reakcja często kończy się śmiercią lub poranieniem psa. Łagodny zazwyczaj pies może stać się agresywny dla ludzi i innych zwierząt. Paniczna na oślep ucieczka psa też jest niezmiernie niebezpieczna. Psy mogą w panice pokonać wiele kilometrów. Zdarzają się przypadki śmierci z powodu potrącenia psa przez samochód. Zdarza się, że psy biegnące przez  kilka godzin umierają z wyczerpania lub zawału serca. Częste są przypadki zagubienia się psów. Pies, biegnąc w panice traci orientację i nie potrafi  odnaleźć drogi do domu.

Jak uchronić psa w sylwestra?

Paniczny strach powodujący ucieczkę na oślep zdarza się wielu zwierzętom. Co roku wiele tysięcy zwierząt ginie z tego powodu. W Polsce takich danych statystycznych nie ma, ale w niektórych krajach są zbierane. Według statystyk na całym świecie zabawa sylwestrowa przyczynia się do śmierci od kilku do kilkudziesięciu tysięcy zwierząt. Przykładem może być noc sylwestrowa we Włoszech  z przełomu 2009/2010 roku. Zginęło tam wtedy około 50000 zwierząt w tym 7 tysięcy psów i kotów.

Jak uchronić psa w Sylwestra

Działania długofalowe.

Znając reakcje swojego czworonoga na huczną zabawę, możemy podjąć próby przyzwyczajenia pupila do głośnych dźwięków. Takie działania nazywa się metodą kontrwarunkowania. Polega na odtwarzaniu psu początkowo cichych wybuchów. Łączymy to nieprzyjemne dla pupila doznanie z przyjemnościami np. podajemy łakocie, bawimy się z psem. Stopniowo ich głośność zwiększamy, cały czas zestawiając czworonogowi  nieprzyjemne doznania z przyjemnymi. Najlepiej metodę tę stosować pod okiem behawiorysty.

Działania doraźne

  • stworzenie dla psa w sylwestrową noc bezpiecznego miejsca, gdzie będzie mógł się schronić i poczuć w miarę bezpiecznie. Można pozwolić psu schować się w szafie lub zbudować mu rodzaj namiotu. Jeśli używamy dla psa klatki kennelowej, okryjmy ją kocami, aby stworzyć dla psa bezpieczne  miejsce. Jeśli pies nie będzie chciał skorzystać z przygotowanego miejsca, a wybierze sobie w domu inne miejsce np. łazienkę, garderobę przenieśmy tam koce i przygotujmy rodzaj budki dla psa.
  • Dobrze jest zostać z psem w domu. Obecność bliskiej osoby z pewnością zwiększy poczucie bezpieczeństwa naszego czworonoga. Zachowujmy się spokojnie, pies bardzo odczuwa emocje opiekuna. Nasze spokojne zachowanie stłumi niepokój psa.
  • Nie próbujmy jakoś zanadto głaskać i przytulać psa. Jeśli pupil będzie chciał takiego kontaktu, sam przyjdzie. Uspokoić psa w sylwestra możemy masażem. Wykonujemy czworonogowi uspokajający masaż w postaci nieco mocniejszego, powolnego głaskania.
  • Uspokoić psa w Sylwestra możemy też tzw. białym szumem. Są specjalne urządzenie generujące taki szum. Można też skorzystać z wentylatora lub suszarki do włosów.
  • Jeśli mamy taką możliwość, wyjedźmy z psem do miejsca spokojniejszego, gdzie fajerwerków i wystrzałów będzie znacznie mniej.

Środki farmakologiczne — tabletki dla psa na sylwestra

Jeśli mamy już doświadczenia z poprzednich lat i wiemy, że pies bardzo się boi wystrzałów i fajerwerków sięgnijmy po środki uspokajające. Zawsze przedtem konsultujmy się z lekarzem weterynarii. Podpowie nam jak uspokoić psa i dobierze właściwe środki  uspokajające i przeciwlękowe, które obniżą poziom stresu u czworonoga. Tego typu terapię psa zwykle trzeba rozpocząć kilka dni wcześniej np. w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Co może zalecić nam lekarz?
Pewnie zaproponuje podawanie zwierzęciu uspokajających preparatów ziołowych dla psów zawierających walerianę, melisę, szyszki chmielu. Polecane są też preparaty zawierające feromony np. DAP. Jest to feromon wydzielany przez karmiące suki. Działa na psa, który się boi odprężająco i uspokajająco. Działa w ten sposób nie tylko na szczenięta, ale i na dorosłe psy. Jeśli takie środki nie są dla naszego psa skuteczne, zapytajmy lekarza jak uspokoić psa środkami działającymi mocniej  na  układ nerwowy. Być może będzie można psu podać leki zawierające pregabalinę działającą przeciwlękowo lub leki z grupy benzodiazepin.

Jak ochronić psa na spacerze

Wyprowadzanie psa na spacer jest koniecznością. Pies nie może zbyt długo powstrzymywać się przed wykonaniem czynności fizjologicznych. Przez kilka dni  przed Sylwestrem i po Sylwestrze wyprowadzanie psa jest dużym wyzwaniem. Pies zwykle nie chce wyjść, a wyprowadzony szybko chce wracać. Pamiętajmy o zapięciu smyczy, aby pies, usłyszawszy wystrzały, w panice nie wyrwał się i nie uciekł. Z tego też powodu w tym okresie pupil nie powinien być wyprowadzany przez dziecko. Pies w silnym stresie nie zareaguje na wołania opiekuna. Taka ucieczka może skończyć się dla psa tragicznie. Może też się zagubić. Pamiętajmy o zaczipowaniu psa i przypięciu do obroży adresówki z nr. telefonu opiekuna. Zadbajmy, aby pies przebywający na podwórzu nie miał możliwości ucieczki

Okres około sylwestrowy dla ludzi kojarzy się z zabawą i przyjemnością, a dla zwierząt jest najtrudniejszym okresem w roku. Psy zwykle panicznie boją się wybuchów fajerwerków. Wykazują liczne objawy stresu i nie chcą wychodzić na spacer. Musimy pomóc psu przetrwać ten trudny okres, dając mu wsparcie i troskliwą opiekę 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl