VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Jak nawodnić kota i zachęcić go do picia wody?

Skuteczne sposoby nawodnienia kota

Spis treści:

  1. Funkcje wody w organizmie
  2. Dlaczego zwierzęta muszą pić wodę
  3. Jakie są skutki zaburzonego bilansu wodnego w organizmie kota
  4. Ile wody dziennie potrzebuje kot i skąd ją czerpie
  5. Jak zachęcić kota do picia wody
  6. Zaburzenia picia wody jako objaw pewnych chorób

Życie na Ziemi powstało w wodzie. Dlatego jest ona nieodłącznym związkiem chemicznym występującym w budowie każdego organizmu. W ciele zwierząt jest około 70- 80% wody. Występuje w każdej komórce ciała i w płynach ustrojowych- krwi, limfie, płynach tkankowych.

Funkcje wody w organizmie kota

Woda pełni rozliczne funkcje w organizmie kota.

  • W wodzie zachodzą wszystkie reakcje biochemiczne składające się na metabolizm
  • jest doskonałym rozpuszczalnikiem i transporterem różnych związków chemicznych w organizmie
  • odpowiada za utrzymanie kształtu i sprężystości komórek
  • bierze udział w trawieniu — trawienie to reakcje hydrolizy, czyli przebiegają z użyciem wody
  • umożliwia wydalanie zbędnych produktów- wchodzi w skład moczu
  • umożliwia przesuwanie się treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym i usuwanie kału
  • bierze udział w termoregulacji

Dlaczego zwierzęta muszą pić wodę

Każdy organizm powinien zachować zrównoważony bilans wodny. Ponieważ woda jest ciągle tracona- paruje z dróg oddechowych, skóry, wydalana jest z moczem i kałem. Kot, myjąc się- ślini łapkę lub myje się naślinionym językiem- to też droga utraty pewnej ilości wody. Istnieje zatem konieczność ciągłego uzupełniania strat wody. Zwykle wtedy kot czuje pragnienie. Jest to proces regulowany przez ośrodek nerwowy znajdujący się w mózgu kota.

[category,30]

Jakie mogą być skutki zaburzonego bilansu wodnego w organizmie kota.

W przypadku kiedy kot traci więcej wody, niż jej pobiera, dochodzi do postępującego odwodnienia organizmu. Odwodnienie na poziomie 15% może być dla kota śmiertelne. Objawy odwodnienia nie są łatwe do zaobserwowania. Wyraźniejsze stają się dopiero przy utracie około 8% wody. 

Objawy odwodnienia u kota mogą być następujące:

  • Brak elastyczności skóry- sprawdzić to możemy na skórze karku- bierzemy w rękę fałd skóry i puszczamy. Przy odwodnieniu fałd nie rozprostowuje się szybko.
  • Nadmierne zianie.
  • Ukrywanie się zwierzęcia.
  • Zapadnięte powieki.
  • Sucha śluzówka jamy ustnej.
  • Lepka ślina.

Odwodnienie u kota może pojawić się w przebiegu pewnych chorób, którym towarzyszy gorączka, wymioty, biegunka, utrata apetytu. Częściej może się zdarzyć w gorące dni, u kotów bardzo aktywnych fizycznie, u kotek w ciąży i karmiących. Łatwiej o odwodnienie u małych kociąt i kotów w wieku senioralnym.

objawy odwodnienia u kota

Ile wody dziennie potrzebuje kot i skąd ją czerpie.

Koty potrzebują dziennie około 50- 60 ml wody na kg. masy ciała, czyli kot ważący 4 kg potrzebuje dla zrównoważenia bilansu wodnego nieco ponad 200 ml wody, czyli około szklanki wody. To wcale nie znaczy, że taka ilość wody musi wypić. Część wody pobierze w pokarmie. W zależności od tego, czy je karmę mokrą, czy suchą musi wypić odpowiednią ilość wody. Karma mokra zawiera dużo wody- około 80%, a sucha tylko około 10%. Kot karmiony karmą mokrą- dostarczy mu ona 160 ml wody, musi wypić tylko 40 ml, a kot na suchej karmie w dziennej porcji jedzenia dostanie tylko około 10 ml wody- musi więc wypić około 190 ml wody. Koty wychodzące niekiedy polują — w ciałach upolowanych ofiar jest około 70- 80% wody. Oczywiście koty bardzo aktywne, kotki ciężarne i karmiące, małe kocięta potrzebują więcej wody.

[category,143]

Jak zachęcić kota do picia wody.

Niejednokrotnie z niepokojem obserwujemy niechęć kota do picia wody. Wiemy, że odwodnienie jest śmiertelnym zagrożeniem dla kota. Jak więc kota zachęcić do picia? Oto kilka sposobów:

  • Lokalizacja miski z wodą.

Miejsce, gdzie stoi miseczka z wodą, może kotu nie odpowiadać. Nie może stać tuż obok miseczki z jedzeniem. W naturze dzikich przodków kota leżało pożywianie się i picie w innych miejscach. Po upolowaniu i zjedzeniu posiłku zwierzę wyruszało na poszukiwanie wody, aby ugasić pragnienie. Takie atawistyczne zachowanie- picie w innym miejscu niż jedzenie jest charakterystyczne dla wielu kotów. Lokalizacja miseczki z wodą w pobliżu kuwety też może nie przypaść kotu do gustu. Najlepiej postawić kilka miseczek z wodą w kilku różnych miejscach mieszkania. Jeśli mamy kota wychodzącego, nie zapominajmy o postawieniu miseczki z wodą na dworze w jakimś zacisznym, zacienionym miejscu.

  • Wybór odpowiedniej miseczki na wodę.

Miska na wodę musi być stabilna- nie może pod wpływem chłeptania wody się przesuwać. Dezorientuje to kota i zniechęca do picia, zwłaszcza kiedy przesuwanie się miski jest połączone z dźwiękiem szurania. Miseczki powinny być więc duże, dosyć ciężkie, podgumowane lub postawione na podkładce. Nie mogą też być z tworzywa łatwo przenikającego zapachami, Najlepsze będą miski ceramiczne lub szklane. Miska musi też być dostatecznie szeroka, aby kot nie ocierał o jej brzegi wibrysów. Większość kotów tego nie lubi.

  • Częsta wymiana wody w misce.

Woda powinna być czysta i zimna. Możemy dawać wodę kranówkę, jeśli jest filtrowana lub niechlorowana. Alternatywą jest woda przegotowana, ostudzona. Można też podawać wodę butelkowaną źródlaną, niegazowaną. Woda mineralna nie jest zalecana, Zwiększona podaż zawartych w niej minerałów np. potasu może być przyczyną zaburzeń krążenia.

  • Częste mycie miski.

Koty to czyściochy. Prawdopodobnie nie napiją się wody z brudnej miseczki. Należy kocie miski myć często- inaczej na ich dnie tworzy się śliski osad bakteryjny.

  • Koty zazwyczaj piją po jedzeniu.

Możemy więc podawać kotu mniejsze porcje karmy, ale częściej. Jest szansa, że pijąc po każdym posiłku, wypiją w sumie więcej.

  • Dosmaczanie wody.

Można zachęcić kota do picia wody, dosmaczając ją np. odrobiną oleju z łososia, bulionem, czy jakimś sosem lub kocimiętką. Niekiedy koty skuszone zapachem i smakiem decydują się na wypicie nawet dużej porcji wody.

  • Podawanie kotu lodu.

Zaintrygowane czymś nowym liżą kostki lodu, bawiąc się nimi. Możemy też kostkami lodu schładzać wodę dla kota.

  • Zabawa w wodzie.

Do szerokiej miski można wrzucić jakąś kocią zabawkę np. piłeczkę. Kot próbując ją wyłowić moczy łapki, a potem je obowiązkowo oblizuje z wody.

  • Woda płynąca.

Jeśli woda stojąca nie interesuje kota, może zainteresuje go woda płynąca. Odkręćmy więc kran, a kot, bawiąc się w chwytanie kropli wody, jednocześnie się jej napije.

  • Automatyczne poidełko

Jeśli kot nie chce pić stojącej wody, zainwestujmy w kupno automatycznego poidełka z zamkniętym obiegiem ciągle pompowanej wody. Woda wypływa z kranika z cichym szmerem. Dźwięk szemrzącej wody i widok rozpryskujących się kropel intryguje ciekawskiego kota do zabawy wodą i w rezultacie do chwytania jej językiem albo oblizywania mokrych łap.

  • Podawanie karmy mokrej.

W zasadzie najlepiej, jeśli kot je karmę mieszaną- sucha na przemian z mokrą. W przypadku, kiedy kot nie chce pić wody, zrezygnujmy częściowo lub całkowicie z karmy suchej. Karma mokra zawiera  80% wody, a sucha tylko 10%.

  • Polewanie karmy suchej wodą, bulionem, mlekiem czy sosem.

Przemycimy w ten sposób pewna ilość wody, oczywiście, jeśli kot tak zmiękczoną karmę zje.

  • Podawanie mleka zamiast wody.

Młode koty odżywiają się mlekiem, potem u części z nich przestaje być produkowany enzym- laktaza, służący do trawienia cukru mlekowego- laktozy. Te koty nie mogą pić mleka, ponieważ niestrawiona laktoza powoduje zaburzenia w działaniu ich przewodu pokarmowego- mogą np. pojawić się biegunki. Pojawia się u nich nietolerancja laktozy. Ale część dorosłych kotów produkuje enzym laktazę, trawi cukier mlekowy i mleko im nie szkodzi. Opiekun łatwo obserwując kota po spożyciu mleka ustali, czy można mu bezpiecznie podawać mleko, czy nie.

Jak zachęcić kota do picia wody

Zaburzenia picia wody jako objaw pewnych chorób kota

Woda  w odpowiednich ilościach jest niezbędna do utrzymania zdrowia i życia kota. Picie zbyt małych jej ilości, jak i za dużych jest niepokojącym objawem. Jeśli stosowane różne sposoby są nieskuteczne, permanentny niedostatek wody może doprowadzić do chorób nerek i dróg moczowych być przyczyną kłopotów z ciśnieniem krwi i innych schorzeń. Również  nadmierne picie wody przez kota jest niepokojące. Może oznaczać, że kot cierpi na cukrzycę, przewlekłą niewydolność nerek czy zaburzenia hormonalne. Poszukajmy wtedy dla kota pomocy lekarza weterynarii.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl