VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Zbieraj punkty za zakupy i opinie 💰

Darmowa dostawa od 199 zł 📦

Jak dbać o psa zimą? Prawidłowa opieka nad psem zimą

Jakie pomóc psu przetrwać zimę 

Spis treści:

 1. Od czego zależy tolerancja psów na zimno
 2. Zimowa dbałość o sierść psa
 3. Ubierajmy psy zimą
 4. Jak pielęgnować zimą łapy psa
 5. Dbajmy o aktywność fizyczną psów w okresie zimowym
 6. Zapewnijmy psu ciepłe schronienie
 7. Jak zimą karmić psa
 8. Woda do picia konieczna też zimą
 9. Czy jedzenie śniegu przez psa jest bezpieczne
 10. Na czym polega ją odmrożenia i hipotermia
 11. Jak objawia się przeziębienie u psa

Od czego zależy tolerancja psów na zimno

Zima jest trudnym okresem dla psów wielu ras. Obfite śniegi i mróz z radością witają takie rasy jak malamuty, husky, samojedy, bernardyny. Radosne hasanie i tarzanie się w śniegu to dla nich wspaniała zabawa. Psy innych ras z kolei niechętnie opuszczają ciepłe mieszkania i wracają do nich jak najszybciej po załatwieniu spraw fizjologicznych.

To jak psy reagują na zimno, zależy od rasy i okrywy włosowej i kondycji zdrowotnej psa. Psy ras małych i miniaturowych łatwiej marzną. Tracą więcej ciepła, ponieważ mają dość dużą względną powierzchnię ciała (stosunek powierzchni ciała do objętości). Z tego powodu zwierzęta polarne są relatywnie większe od swoich pobratymców zamieszkujących obszary w cieplejszych klimatach- niedźwiedź polarny jest większy od brunatnego, a lis polarny od lisa rudego. Im więc mniejszy piesek, tym więcej traci ciepła i szybciej marznie. Tolerancja na zimno jest też mniejsza u psów z małą ilością tkanki tłuszczowej, psi seniorzy oraz psy chorujące i te, które są w okresie rekonwalescencji.

Psy niektórych ras mają sierść dwuwarstwową, składającą się z włosów okrywowych i podszerstka. Podszerstek odgrywa bardzo ważną rolę w termoizolacji. Składa się z miękkich, wełnistych włosów. U większości ras podszerstek zmienia się sezonowo- na zimę powiększa się grubość i gęstość wełnistych włosów podszerstka. Na wiosnę te psy linieją- wypada większość włosów podszerstka, staje się on więc cieńszy i mniej obfity. Podszerstek zimą jest doskonałym termoizolatorem- chroni organizm przed utratą ciepła.

Niezależnie od tego, jakiej rasy mamy psa, musimy zimą zaopiekować się nim szczególnie troskliwie, aby nie chorował i z przyjemnością wychodził na spacery. Na co szczególnie musimy zwrócić uwagę?

Jak dbać w czasie zimy o sierść psa?

Jeśli nie jest to absolutną koniecznością, nie kąpiemy psa w okresach dużego ochłodzenia. Kąpiel zmywa ochronna warstwę łoju z włosów, łatwo wtedy okrywa włosowa przemaka. Jeśli pies został wykąpany, to zastosujmy odżywkę impregnującą sierść. Psa kąpiemy już po ostatnim wyjściu, aby sierść do porannego spaceru dobrze wyschła. U psów z grubym, gęstym podszerstkiem może suszenie trwać długo.  Pamiętajmy, to ze sierść jest sucha z wierzchu, nie oznacza, że musi być sucha przy skórze. Dobrze jest wspomagać suszenie psa suszarką do włosów.

Jak dbać o psa zimą?

Po spacerach zimowych należy osuszyć sierść psa, Pamiętaj o rozczesywaniu sierści u psów długowłosych. Róbmy to delikatnie, aby nie wyczesywać dużej ilości podszerstka. Najlepiej też zimą nie obcinać psich włosów. Dbałość o sierść wyraża się również przez zapewnienie w karmie witamin, mających korzystny wpływ na kondycję włosów psa.

Zimowe ubrania dla psów.

Jeśli pies na spacerach marznie, załóżmy mu ubranie. Po czym poznamy, że psu zimno? Pies się trzęsie, podnosi łapki, chce szybko wracać do domu. Oferta ubranek dla psów jest ogromna. Wybierzmy ubranie ciepłe, praktyczne i wygodne, niekrępujące ruchów. Powinno być łatwe do zakładania i zdejmowania. Zwróćmy uwagę na materiał, z którego ubranie jest wykonane- zwykle preferujemy ciepłe polary.

Zimowe ubrania dla psów

Wierzchnia warstwa powinna być wodoszczelna. Dobrze jest oprócz kurteczki, kombinezonu czy kubraczka założyć psu skarpetki, a jeśli pies zaakceptuje to też buciki. Jeśli decydujemy się na zakładanie psu ubranka, to bądźmy w tym konsekwentni- róbmy to przy każdym wychodzeniu psa na spacer. Inaczej dość łatwo o przeziębienie pieska.

Pielęgnacja psich łapek w czasie zimy

Zabezpiecz łapki przed zimnem, smarując opuszki wazeliną, kremem z lanoliną lub zakładając buciki (nie każdy pies je akceptuje). Sam śnieg może mieć postać ostrej krupy lub być zlodowaciały, a i pod śniegiem mogą kryć się ostre przedmioty np. kawałki szkła — wszystko to może uszkodzić poduszki psich łap. Sól, którą posypane są chodniki, może podrażnić opuszki. Po powrocie ze spaceru dokładnie umyj i wytrzyj psie łapki, przy okazji oglądając je dokładnie. Jeżeli między opuszkami jest sierść, przytnij ją. Mogą się do niej przylepiać ostre kawałki lodu przeszkadzające w chodzeniu. Wycieranie przestrzeni między palcami zabezpieczy przed rozwojem w tych miejscach grzybicy.

[category,199]

Zimowa aktywność psa

Wszystkie psy muszą być wyprowadzane na spacery. Zimą niektóre z nich niezbyt chętnie wychodzą. Zdecydujmy się wtedy na krótsze spacery, ale zadbajmy, aby były aktywne. Pies w ruchu mniej marznie. No i pamiętajmy o założeniu psu ubranka. Dla wielu psów śnieg jest wielką atrakcją. Pozwólmy im na wyhasanie się w puszystym śniegu i na zabawy z innymi psami. Możemy też zdecydować się na psie sporty zimowe np. psie zaprzęgi. Zadbajmy też bezpieczeństwo wyprowadzanego psa, no i nasze własne. Dotyczy to zwłaszcza porannych i wieczornych wyjść. Zimą szybko robi się ciemno, a rano późno się rozwidnia. Załóżmy więc odblaskową kamizelkę, a psu odblaskowe elementy przyczepmy do obroży albo do ubranka.

Ciepłe schronienie dla psa na zimę

Jeżeli pies dużo przebywa na dworze, zapewnijmy mu możliwość schronienia się w ciepłej budzie. Zadbajmy o ocieplenie budy. Buda nie może stać bez izolacji, bezpośrednio na ziemi. Dach i ściany powinny być ocieplone i szczelne, aby śnieg nie dostawał się do środka. Wejście do budy powinniśmy zabezpieczyć ruchomą zasłoną np. kocem, żeby do środka nie wpadał śnieg, deszcz czy wiatr. Wnętrze budy dobrze jest wyścielić słomą- dobrze izoluje, albo wyłożyć np. starą kołdrą czy kocem. Jeśli widzimy, że pies zaczyna drżeć, zabierzmy go do domu. Jeśli temperatura zbliża się do -10 stopni nie zostawiajmy psa na kilka godzin na dworze, a już koniecznie zabierzmy go na noc do domu.

Zapewnienie wody do picia psu w czasie zimy

Pies, który w zimie dużo czasu spędza na dworze, musi mieć dostęp do czystej, niezamarzniętej wody. Przy minusowej temperaturze woda w misce szybko zamarza. Wyrzućmy zlodowaciałą zawartość i nalejmy wody. Kilka razy dziennie sprawdzajmy, czy pies ma dostępną wodę. 

Zimowa dieta dla psa

Zimą straty ciepła każdego organizmu są większe. Dotyczy to też psów, zwłaszcza dużo przebywających poza domem. Straty energii cieplnej trzeba równoważyć zwiększoną podażą kalorii w pożywieniu. Zmieniamy więc karmę podawaną psu na bardziej kaloryczną np. karmę dla psów o dużej aktywności fizycznej. Jej składniki odżywcze pozwolą na podniesienie produkcji ciepła przez organizm.  Można też, zamiast zmieniać karmę na bardziej energetyczną zwiększyć o około 30% ilości podawanej karmy. Pamiętajmy też o zadbaniu, aby w jedzeniu była odpowiednia ilość witamin wpływających na dobrą kondycję sierści- witaminy A i H (biotyny) oraz cynku. Dobrym pomysłem jest też dodawanie do psiego jedzenia oleju z łososia- dostarczy nienasyconych kwasów tłuszczowych też poprawiających kondycję włosów. Monitorowanie wagi ciała psa pozwoli nam na ocenę, czy ilość i jakość podawanego zimą jedzenia dla psa jest odpowiednia. Jeśli waga zaczyna rosnąć, zmniejszamy ilość karmy, jeśli spada, podajemy psu więcej jedzenia. Psom, które niechętnie i na krótko wychodzą z domu, nie ma potrzeby zmieniać diety. Jeśli pies jest karmiony na dworze, podajemy mu przynajmniej jeden ciepły posiłek.

[category,96]

Jedzenie śniegu przez psa

Niektóre psy bardzo chętnie, łapczywie połykają śnieg lub liżą lód. Jeżeli wiemy, że śnieg, czy lód jest czysty, możemy pozwolić na takie zachowanie. Jeśli natomiast śnieg jest w pobliżu ruchliwej ulicy albo jest silny smog takie przekąski, mogą zaszkodzić psu. Jeśli nie jesteśmy w stanie komendą powstrzymać psa od jedzenia śniegu załóżmy mu fizjologiczny kaganiec.

Pies je śnieg

Odmrożenia i hipotermia psa

Jeśli pies zaczyna marznąć, uruchamiają się w jego organizmie odpowiednie mechanizmy. Dbają one o zachowanie właściwej temperatury dla funkcjonowania organów wewnętrznych, kosztem ogrzewania dystalnych części ciała, czyli kończyn, uszu i ogona. Ograniczany jest wtedy przepływ ciepłej krwi przez naczynia krwionośne w tych częściach. Stopniowo ciepłota kończyn, uszu, ogona obniża się, aż może dojść do ich uszkodzenia przez tworzenie się w tkankach je budujących kryształków lodu. Odmrożenia u psa jest łatwo przeoczyć ze względu na sierść pokrywającą skórę. Odmrożona skóra staje się zaczerwieniona, potem blada, wreszcie może stać się czarna i łuszczyć się. Gdy odmrożenia się ogrzeją stają się bardzo bolesne. Nekroza tkanek może spowodować konieczność amputacji narządu.

Hipotermia ma miejsce przy znacznym obniżeniu wewnętrznej temperatury ciała. mimo uruchomienia mechanizmów termoregulacyjnych w organizmie. Jeśli pies zaczyna się trząść i tracić świadomość - jest w stanie hipotermii. Wymaga stopniowego ogrzewania i specjalistycznej pomocy, inaczej umrze. Nie zostawiajmy psów na dłuższy czas na dworze przy minusowej temperaturze, bez możliwości schronienia się np. w ciepłej budzie. Nie zostawiajmy też psów zimą w duży mróz przed sklepem, albo w samochodzie.

Przeziębienie u psa

Stan przeziębienia u psa jest zwykle skąpoobjawowy. Może pojawić się wodnista wydzielina z nosa, kichanie, kaszel, brak apetytu i ospałość. Pies może z trudnością przełykać i mieć gorączkę. Przy gorączce powyżej 39 stopni koniecznie poproś o pomoc lekarza weterynarii. Pamiętaj, nie podawaj psu żadnych ludzkich leków. Niektóre z nich mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla psa. Aby zapobiec przeziębieniu chroń psa przed chłodem.

Posiadanie psa to duża odpowiedzialność i ciągła troska o zapewnienie właściwej opieki naszemu pupilowi. To, że psy maja sierść dla wielu ludzi jest jednoznaczne z jego dobra ochrona przed zimnem. Wcale tak być nie musi. Zima dla każdego psa jest trudnym okresem. W tym czasie wymagają nasi podopieczni szczególnie uważnej opieki i naszej empatii.

[category,58]

 
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl