VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Jak bawić sie z psem? Poznaj najlepsze zabawy dla psa!

Jak bawić się z psem? Poznaj najlepsze zabawy dla psa!

Spis treści:

 1. Jaka jest rola zabawy w życiu psa
 2. Czym powinna charakteryzować się zabawa z psem
 3. W co się bawić z psem
 4. Podsumowanie

Według "Słownika języka polskiego" zabawa to wszelkie czynności, które bawią i pozwalają przyjemnie spędzać czas. Okazuje się, że nie tylko ludzie są entuzjastami dobrej zabawy. Rozrywkom różnego rodzaju poddają się liczne grupy zwierząt. Kiedyś nie sądzono, że zwierzęta to istoty, które mogą odczuwać przyjemność i czerpać ją z zabawy. Zwykle bawią się zwierzęta młode, dotyczy to też zwierząt  dziko żyjących. Ale niektóre, udomowione jak psy czy koty bawią się też w wieku młodzieńczym, a nawet senioralnym.

Jaka jest rola zabawy w życiu psa?

 • Budowanie pozytywnych relacji psiaka z opiekunem. Oczywiście psy mogą bawić się same, z innymi psami czy innymi zwierzętami. Zabawa z opiekunem jest niezmiernie istotna, bo pozwala na budowanie właściwych relacji między psem i opiekunem. Relacji opartych na wspólnych przyjemnych doznaniach i na kształtującym się zaufaniu.
 • Wzmacnia przyjacielską więź między psem i opiekunem, a także buduje i wzmacnia autorytet opiekuna
 • pozwala na rozwinięcie sprawności fizycznej zwierzęcia
 • umożliwia ćwiczenie różnych umiejętności np. tropienia
 • stymuluje rozwój zdolności umysłowych i ułatwia naukę
 • Pozwala na rozładowanie nadmiaru energii czworonoga
 • uczy psa panowania nad emocjami
 • pozwala rozładować napięcie wywołane stresem i frustracją
 • zaspokaja psie instynkty
 • urozmaica wspólne spędzanie czasu

Jeśli pies wykazuje gotowość do zabawy, jest to też sygnał dla opiekuna, że pies  jest zdrowy i nie przeżywa silnego stresu. Mocno zestresowane psy oraz psiaki chore nie chcą się bawić. Zabawy z psem są więc też źródłem informacji o jego kondycji i zdrowiu.

Czym powinna charakteryzować się zabawa z psem?

Przede wszystkim zabawa powinna być bezpieczna zarówno dla opiekuna, jak i psa. Rodzaj i intensywność zabawy oraz czas jej trwania opiekun powinien dostosować nie tylko do preferencji psa, ale do jego kondycji i możliwości fizycznych i umysłowych. Opiekun powinien też ustalić zasady obowiązujące w czasie zabawy. Przekroczenie ich przez psa powinno skutkować zakończeniem zabawy. Te zasady to- nie wolno gryźć i szarpać opiekuna oraz nie wolno skakać na opiekuna. Opiekun powinien być w czasie zabawy bezpieczny. 

Zabawa powinna być ciekawa. Nie wszystkie rodzaje zabaw są dla każdego psa atrakcyjne. Niektóre psy uwielbiają zabawy węchowe, inne np. zabawy z użyciem szarpaka. Nie zmuszajmy psa do zabawy, do której nie wykazuje on entuzjazmu. Zabawa powinna dawać przyjemność czworonogowi. Warto też wprowadzać do zabaw urozmaicenia- często są powodem przyjemnej ekscytacji i prowadzą do stymulacji psiego umysłu.

W zabawie powinien być zaangażowany opiekun. Zabawa z psem dotyczy obu stron. Nie chodzi o to, aby opiekun zabawiał psa, tylko żeby równie dobrze, jak pies się bawił. Wybieramy więc zabawę, która podoba się i psu i opiekunowi. W zabawie wykorzystujemy ulubione zabawki naszego pupila

Zabawa powinna się kończyć stopniowym wyciszeniem. Nie czekajmy, aż pies się znudzi długotrwałą zabawą, czy nadmiernie zmęczy. Przyjemne wrażenia pozostaną na dłużej, jeśli zabawę  ze swoim psem zakończymy przed znużeniem się nią psa.

Zabawa powinna się kończyć sukcesem psa i nagrodą. Nagrodą może być pochwała, pogłaskanie czy przytulenie psiaka, wręczenie mu ulubionej zabawki lub podaniem przysmaku.

[category,141]

W co się bawić z psem?

Zabawy z czworonogiem mogą być dłuższe lub trwać krótką chwilę. Mogą odbywać się w plenerze lub w domu. Wiele zabaw może mieć miejsce zarówno w domu, jak i w trakcie spaceru

 • Aportowanie

Jest to pewnie najbardziej znana plenerowa zabawa z psem. Nie wymaga od opiekuna wielkiego wysiłku fizycznego, a zapewnia psu możliwość wybiegania się. Można ją zorganizować na spacerze ze swoim psem. Zasady tej zabawy są proste- człowiek rzuca jakiś przedmiot, pies go odszukuje i odnosi, oczekując ponownego rzutu. W zasadzie większość psów uwielbia tę zabawę. Rzucany przedmiot nie może być łatwy do rozbicia, aby ostre fragmenty nie poraniły psiego pyska. Powinien być dość lekki (ale zbyt lekki nie daje się daleko rzucić) i na tyle mały, aby pies bez dużego wysiłku i uszkodzenia zębów mógł go aportować. Najlepiej sprawdzi się jakaś psia zabawka albo np. patyk znaleziony na spacerze. Wybierzmy też odpowiednie miejsce do aportowania, bezpieczne- daleko od drogi i nieodwiedzane przez np. koty. Pojawienie się kota  mogłoby sprowokować psa do pogoni za nim. A to z kolei mogłoby mieć opłakane skutki dla psa. Aportowanie może być też zabawą w domu. Oczywiście nie rzucamy wtedy, tylko turlamy po podłodze zabawką np. piłką. Zabawa nie może przecież skończyć się koniecznością remontowania mieszkania. Skuteczne aportowanie nagradzamy, chwaląc psa, głaszcząc lub podając smakołyk czy jakąś zabawkę. Nawet niedługa chwila takiej zabawy daje zwierzęciu wiele satysfakcji

Zabawa z Psem w Aportowanie

 • Poszukiwanie ukrytych przysmaków.

Jest to zabawa węchowa, uwielbiana przez psy i pozwalająca na wykorzystywanie ich dominującego zmysłu, czyli węchu. Przy okazji można wykorzystać tę zabawę do nauki komend. Po komendzie  "siad" zostawiamy psa i chowamy np. w kępce trawy czy za drzewem lub kamieniem smakołyk, z którego zapachem pies wcześniej się zapoznał. Po komendzie szukaj — pies poszukuje smakołyku. Oczywiście znaleziony smakołyk jest jednocześnie nagrodą wieńczącą sukces- pozwalamy psu go zjeść. Ponieważ smakołyki psie są zwykle kaloryczne, ich spożycie przez psa powinno być uwzględnione w komponowaniu dziennych porcji jedzenia. Można też zwiększyć stopień trudności zabawy, zastępując poszukiwanie smakołyków szukaniem ulubionej psiej zabawki.

 • Zabawa z psem w chowanego.

Do tej zabawy przydałoby się dwie osoby. Jedna trzyma psa, a właściciel chowa się np. za krzakiem, tak, aby pozostawać w polu widzenia psa. Po komendzie "szukaj" pies radośnie odnajduje pana. Możemy zwiększyć stopień trudności zabawy, nieco skuteczniej się kryjąc. Zawsze jednak właściciel musi mieć psa w zasięgu wzroku i pozwalając dość szybko mu się znaleźć. Oczywiście sukces psa powinien być nagradzany. Zabawę w chowanego można też z powodzeniem przeprowadzić w warunkach domowych.

 • Tor przeszkód.

W lesie czy parku jest zwykle dosyć możliwości zbudowania toru przeszkód  swoim psom. Wykorzystujemy warunki naturalne terenu- strumyk, mostek, kładkę kamienie, gałęzie drzewa do ustalenia trasy z przeszkodami. Pies może mieć za zadanie pokonać pewne trudności na trasie np. przeskoczenie strumyka lub przejście przez kładkę czy ominięcie drzewa. Oczywiście bierzemy pod uwagę możliwości kondycyjne psa. I nie zapominamy o nagrodzie. Nagradzamy psa zawsze, nawet jak sukces jest dość nieoczywisty.

 • Przeciąganie liny z psem.

Zabawa w "siłowanie się" daje dużo frajdy i pupilowi i opiekunowi. Można wykorzystać bawełniany sznur, specjalnie kupiony szarpak, czy starą koszulę. Zawiązujemy na "linie" węzeł. Psy uwielbiają takie szarpanie, ale mogą popaść w nadmierny zapał prowadzący do agresji. Na pierwsze jej oznaki przerywamy zabawę. Przekonanie, że pozwolenie swojemu psu na wyrwanie właścicielowi "liny" wyzwoli w nim poczucie dominacji nad opiekunem, jest  błędne i przestarzałe. Spokojnie możemy pozwolić psu na odniesienie sukcesu i uzyskanie nagrody. Przeciąganie "liny" może być też doskonałym pomysłem na zabawę z innymi, zaprzyjaźnionymi psami. Pilnujmy, tylko aby, żaden z uczestników nie poniósł szkody w ferworze zabawy.

 • Zabawa z psem w berka

Zabawa inaczej mówiąc w ganianego, zwykle polega na tym, że pies goni właściciela. Trzeba mieć naprawdę dobrą kondycję, aby dłużej bawić się z psem w tę grę, zwykle taka zabawa trwa tylko chwilę. Zabawa w "berka" jest też doskonałą zabawą naszego pupila z innymi psiakami. Potrafią niestrudzenie ganiać naprawdę długi czas. Właściciel powinien pilnować czasu trwania takiej zabawy i wymuszać przerwy na odpoczynek. Zabawa w "berka" między słabo znającymi się psami może prowadzić do silnego współzawodnictwa, a wtedy tylko krok do tego, aby emocje znalazły upust w walce. Konieczny jest więc nadzór właścicieli nad bawiącymi się czworonogami.

 • Zabawy węchowe z psem

Właściciel nie musi aktywnie uczestniczyć we wszystkich psich zabawach. Niekiedy wystarczy, aby dostarczył pupilowi potrzebnych akcesoriów i zabawek. Tak jest niektórych zabawach z węchowych np. z wykorzystaniem mat węchowych. Można wybrać gotowe maty węchowe lub wykonać je dla pupila samodzielnie. Pies z wielkim zaangażowaniem będzie poszukiwał ukrytych w macie pachnących zabawek lub przysmaków. Do zabaw węchowych dobrym wyborem są też kule typu konga z ukrytymi przysmakami. Dobranie się do nich wymaga od czworonoga sprytu przemyślanego działania.

[category,139]

Podsumowanie

Zwierzęta tak samo, jak ludzie mają potrzebę mierzenia się z wyzwaniami intelektualnymi i fizycznymi. Zapewnienie psu codziennych spacerów, odpowiedniego żywienia, opieki lekarskiej to jeszcze nie wszystko. Aby zapewnić psu komfort psychiczny do codziennego harmonogramu psiaka, należy włączyć rozrywkę i zabawy stymulujące rozwój fizyczny i umysłowy pupila. Zabawa poza licznymi korzystnymi znaczeniami w życiu psa ma też bezpośredni wpływ na jego zdrowie. Przyjemne doznania w czasie zabawy stymulują wydzielanie się w mózgu psa endorfin poprawiających samopoczucie psiaka i zapobiegających stanom depresyjnym. Wysiłek fizyczny towarzyszący zabawom pozwala na spożytkowanie nadmiaru energii i zapobiega groźnej dla zdrowia otyłości. Bawić się z psem — czy to w domu, czy na spacerze  to wielorakie korzyści dla psa i opiekuna.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl