VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Ile kości oraz ile kolan ma pies?

Ile kości ma pies? Ile kolan ma pies

Spis treści:

  1. Ogólne informacje o anatomii psa
  2. Z czego zbudowany jest szkielet psa?
  3. Jakie kości i stawy składają się na szkielet psa?
  4. Ile kości ma pies?
  5. Budowa kończyn psa.
  6. Ile kolan i łokci ma pies?

Patrząc na różne rasy psów widzimy pewne specyficzne cechy ich budowy. Czasem zastanawiamy się, czy anatomia szkieletu psa jest podobna do ludzkiej i na czym polegają różnice.

W systematyce zwierząt wyróżnia się kręgowce, do których należą ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. Psy należą do ssaków. Do ssaków należy też człowiek. Wszystkie ssaki mają pewne cechy budowy anatomicznej podobne. Mają takie układy wewnętrzne jak: pokarmowy, oddechowy, nerwowy, wydalniczy, krwionośny, hormonalny, odpornościowy, rozrodczy, mięśniowy i szkieletowy. Budowa i funkcjonowanie tych układów u wszystkich ssaków jest podobna. Są jednak też dość duże różnice w budowie i funkcjonowaniu, które wynikają ze specyfiki gatunkowej. Specyfika ta dotyczy też szkieletu psa.

Z czego zbudowany jest szkielet psa?

Tak jak u wszystkich ssaków szkielet psa zbudowany jest z tkanki kostnej i chrzęstnej. Tworzą one narządy zwane kośćmi. W anatomii psa wyróżniamy kości długie, krótkie, płaskie i różnokształtne. Podzielono je na te grupy ze względu na proporcje między długością, szerokością i wysokością kości. Kości łączą się ze sobą tworząc zwarty układ. W anatomii psa kości łączą się ze sobą połączeniami stałymi i ruchomymi. Połączenia ruchome nazywa się stawami. Najważniejsze dla poruszania się psa związane są z jego kończynami. Są to: staw biodrowy, barkowy, łokciowy, kolanowy, nadgarstkowy, skokowy. Stawy mają budowę pozwalającą na ruchomość względem siebie połączonych kości. W anatomii psa wzmacniane są włóknistą torebką stawową i licznymi więzadłami np. prostymi, krzyżowymi. Więzadła stabilizują położenie elementów stawu. W wielu stawach występują tzw. trzeszczki. Zabezpieczają one przed tzw. przeprostami w stawach.

Jakie kości składają się na szkielet psa. Ile kości ma pies?

Szkielet psa skład się z takich części jak: kości czaszki, kręgosłup, kości klatki piersiowej, kończyn. Wszystkich kości w anatomii psa występuje 319-321 w zależności od długości ogona psa. Jest to znacznie więcej niż u człowieka posiadającego 206 kości w szkielecie. Inne zwierzęta mają jeszcze inną liczbę kości w budowie szkieletu. Czaszka psa składa się z 27 kości. W skład kręgosłupa wchodzi 7 kręgów szyjnych, 13 kręgów piersiowych, 7 lędźwiowych, 3 krzyżowe i 20-23 ogonowe. Kręgi krzyżowe zrośnięte są w kość krzyżową. U psa występuje 13 par żeber. 9 par żeber łączy się z mostkiem tworząc klatkę piersiową. U zwierząt występują kończyny przednie i tylne. Są one połączone z obręczami. Obręcz barkowa skład się z łopatek. Stawem barkowym łopatka łączy się z kością ramieniową. Ta stawem łokciowym łączy się kością promieniową i łokciową. One z kolei stawem nadgarstkowym łączą się z kośćmi śródręcza. Te elementy kończyn łączą się z kośćmi palców. W kończynie przedniej psa występuje 5 palców. Obręcz kończyn tylnych stanowi miednica. Zbudowana  jest u wszystkich zwierząt z 3 par kości. Są to kości biodrowe, kulszowe i łonowe. Sama tylna kończyna składa się z kości udowej. Łączy się ona z kością biodrową stawem biodrowym, a stawem kolanowym z kośćmi- piszczelową i strzałkową. Z kolei te kości łączą się ze stopą psa stawem skokowym. W stopie występuje 4 palce. Niektóre rasy mają dodatkowe palce stopy tzw. wilcze pazury

Budowa kończyn psa

Pies należy do zwierząt drapieżnych. Przodkowie psa musieli biegać na tyle szybko, aby dogonić ofiarę. Dlatego mają bardzo sprawny układ ruchu. Układ ten to nie tylko mięśnie, ale i odpowiednia budowa szkieletu kończyn psa. Elementy kończyny przedniej- ramię, przedramię i dłoń nie są ułożone w linii prostej. Są ułożone do siebie pod kątem. Ich układ przypomina kształt sprężyny. Pozwala to na bardzo sprawny bieg zwierzęcia- wybijanie się, a jednocześnie na amortyzację kończyn. W kończynie tylnej występuje dokładnie takie samo ułożenie uda, podudzia i stopy, jak w przedniej.

Pies należy do zwierząt palcochodnych. Opiera się o podłoże tylko końcami palców. Palcochodność  jest przystosowaniem do szybkiego biegu np. w pogoni za zdobyczą u drapieżców. Poruszanie się na palcach wydłuża kończynę umożliwiając szybki ruch. U psów kości nadgarstka i śródręcza są zrośnięte i wydłużone. Dlatego dłoń jest długa, a staw nadgarstkowy położony wysoko. Jeszcze wyżej w kończynie przedniej położony jest staw łokciowy. W dolnej kończynie kości śródstopia zrastają się i wydłużają w kość skokową. Dlatego stopa jest długa i wydłuża całą kończynę, a staw skokowy położony wysoko. Jeszcze wyżej położony jest staw kolanowy u tych zwierząt.

Ile kolan ma pies?

Ludzie niekiedy zastanawiają się nad anatomią psa. Mianowicie ile kolan ma pies oraz czy pies ma łokcie. Wszystkie psy mają zawsze po dwa kolana. Kolana występują tylko w tylnej kończynie. U psa do ruchu służą też przednie kończyny, ale one zawierają nie kolana, tylko łokcie. Sytuacja taka dotyczy wszystkich ssaków. Jeśli patrzymy na psa z boku, pierwszy widoczny pod brzuchem staw w tylnej kończynie jest stawem kolanowym. Jest wygięty do przodu. Niżej położony staw, wygięty do tyłu to staw skokowy. Niektórzy mylnie biorą go za dodatkowe kolano. Natomiast łokcie u psa znajdują się w przednich kończynach. Jeśli patrzymy na psa z boku pierwszy staw widoczny pod klatką piersiową psa to łokieć. Jest wygięty do tyłu. Niżej znajduje się staw nadgarstkowy, wygięty też do tyłu. Niektórzy ludzie błędnie biorą go za dodatkowy łokieć. Podsumujmy więc. Każdy pies ma po jednym łokciu w każdej przedniej kończynie, czyli w sumie dwa łokcie. Oprócz tego w każdej przedniej kończynie jest po jednym stawie nadgarstkowym. W tylnych łapach psa występuje w każdej jedno kolano i jeden staw skokowy.

Podsumowanie

Psy, tak jak wszystkie ssaki mają dwie kończyny przednie i dwie tylne. Przystosowane są do szybkiego biegu dzięki specyficznej budowie kończyn. W przednich kończynach występują łokcie, w tylnych kolana.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl