VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Gorączka u psa - jaka temperatura jest prawidłowa?

Spis treści:

  1. Jak działa termoregulacja u psa
  2. Jaka powinna być temperatura ciała zdrowego psa
  3. Co to jest gorączka u psa. 
  4. Czy gorączka zawsze oznacza chorobę psa
  5. Objawy gorączki
  6. Jak zmierzyć temperaturę u psa
  7. Jak obniżyć gorączkę u psa

Jak działa termoregulacja u psa?

Psy, tak jak i człowiek należą do organizmów stałocieplnych. Oznacza to, że utrzymują one temperaturę ciała w określonym przedziale wartości niezależnie od temperatury otoczenia. W tym przedziale wartości temperatura pozwala na najbardziej sprawny i ekonomiczny metabolizm. Najkorzystniej dla organizmu przeprowadzane są wtedy czynności życiowe. Organizmy stałocieplne mają mechanizmy termoregulacyjne. Pozwalają na to, aby utrzymać przez pewien czas stałą temperaturę ciała, niezależnie od temperatury otoczenia.

Gdy organizmowi psa grozi przegrzewanie rozszerzają się naczynia krwionośne w skórze. Wzmaga się zianie, pies szuka chłodnego miejsca. Może wykopywać doły w ziemi, aby się w nich schłodzić, tarza się w błocie. Jeśli psu grozi wychłodzenie, naczynia krwionośne w skórze się obkurczają. Rośnie poziom hormonów tarczycy we krwi psa. Pies kuli się, szuka schronienia. Mięśnie psa zaczynają drżeć, aby wytworzyć więcej ciepła. 

Działaniem mechanizmów termoregulacyjnych psa steruje mózgowy ośrodek temperatury. Znajduje się w podwzgórzu, Działa jak termostat ustawiony na utrzymanie ciepła w określonym przedziale wartości temperatury.

Jaka powinna być prawidłowa temperatura ciała zdrowego psa?

Normalna temperatura ciała psa waha się w określonym przedziale temperatury. Zależy od wieku i wielkości psa.  Noworodki psa nie mają sprawnych mechanizmów termoregulacyjnych. Zwykle ciepłota ich ciała wynosi około 34 stopni Celsjusza. Stopniowo rośnie i w wieku około 4 tygodni się stabilizuje. Szczenięta uzyskują wtedy temperaturę jak u dorosłego psa. Prawidłowa temperatura ciała psa waha się w granicach 37,5- 39,3 stopnia Celsjusza. Psy różnych ras różnią się od siebie wielkością i okrywą włosową. Dlatego psy różnych ras różnić się mogą temperaturą ciała. Przyjmuje się, że dla psów ras małych normalna temperatura powinna wynosić 38,5- 39 stopni Celsjusza. Psy ras średnich powinny mieć temperaturę w przedziale 38- 39 stopni. Dużych i olbrzymich- 37,5- 38,5 stopni Celsjusza. Szczenięta mogą mieć 38,5- 39,4 stopni Celsjusza.

Co to jest gorączka u psa?

Gorączka to mechanizm obronny organizmu. Pojawia się zwykle w przypadku infekcji i stanów zapalnych w organizmie zwierzęcia. Dochodzi wtedy do zmian w termoregulacji organizmu psa. W podwzgórzu  psa następuje podwyższenie punktu nastawczego. Oznacza to, że organizm psa zaczyna potrzebować więcej ciepła do uzyskania wyższej temperatury "nastawionej" w podwzgórzu. Organizm psa zaczyna produkować więc więcej ciepła i temperatura ciała się podnosi. Do czego jest potrzebna organizmowi gorączka? Wysoka temperatura zwierzęcia ma niszczyć białka wirusów, czy bakterii. Intensyfikuje też działanie białych krwinek pełniących funkcje obronne w organizmie psa.

Najlepiej jest zmierzyć  termometrem temperaturę u naszego zdrowego psa i zapisać tę wartość. Jeśli podejrzewamy, że nasz pupil ma gorączkę, mierzymy mu temperaturę. Porównujemy wynik pomiaru z naszymi zapiskami. Łatwo wtedy o ocenę, czy u naszego zwierzęcia jest gorączka. Jeśli temperatura jest podniesiona o 1 stopień Celsjusza, pies ma stan podgorączkowy. Jeśli temperatura u psa przekracza 39,5 stopnia  występuje gorączka u psa. 42 stopnie Celsjusza to krytyczna wartość temperatury. Zagraża życiu zwierzęcia. Tak wysoka temperatura u psa prowadzi bowiem do denaturacji białek organizmu.

Czy gorączka zawsze oznacza chorobę psa?

Oczywiście, nie zawsze tak musi być. Zdarza się, że gorączka towarzyszy sytuacjom stresowym pupila. Również po bardzo aktywnym wysiłku fizycznym pojawia się krótkotrwałe podniesienie temperatury u psa. Jeśli pupil zjadł obfity posiłek, jego trawienie może dostarczyć dodatkowego ciepła w ciele psa.  Zmienia to prawidłową temperaturę. Gorączka u psa może pojawić się po szczepieniu. Może być też efektem ubocznym stosowanej  u psa farmakoterapii.

Jakie mogą być objawy gorączki u psa?

Oczywiście podniesiona temperatura u psa  jest najważniejszym objawem. Zwykle, ale nie zawsze wskazuje na toczącą się w organizmie chorobę. Często występuje w towarzystwie innych objawów chorobowych. Należą do nich np. osłabienie, apatia, niechęć do zabawy, brak apetytu. Pies szuka ciepłego miejsca, zwija się w kłębek. Może wystąpić kichanie, łzawienie, kaszel lub inne odgłosy ze strony układu oddechowego np. charczenie. Niekiedy występuje wypływ wydzieliny z nosa, biegunka, wymioty. Dłużej utrzymujące się objawy lub bardzo nasilone niepokoją opiekuna. Powinny skłonić opiekuna do poszukania pomocy lekarskiej dla chorego psa. 

Jak zmierzyć temperaturę u psa?

Ocena temperatury u psa tylko przez dotyk ręką, nie jest miarodajna. Mierzymy temperaturę przy pomocy termometru. Najlepiej zastosować specjalny termometr dla zwierząt. Jeśli nie mamy takiego, wykorzystajmy termometr dla ludzi. Najdokładniejsze u psa  są pomiary doodbytnicze. Końcówkę termometru smarujemy oliwką lub wazeliną i ostrożnie wsuwamy okrężnym ruchem do odbytu psa. Wsuwamy na głębokość 1- 2,5 cm w zależności od wielkości psa. Nie pozwólmy psu w czasie pomiaru na ucieczkę lub na to, aby pies usiadł. Dobrze jest poprosić innego domownika o pomoc w przytrzymaniu psa. Mierzymy temperaturę u psa 3-4 minuty, odczytujemy wynik. Porównanie z prawidłową temperaturą pozwoli nam ustalić, czy występuje gorączka u psa.

Jak obniżyć gorączkę u psa?

Jeśli pies ma gorączkę, nie podajemy psu leków przeciwgorączkowych przeznaczonych dla ludzi. Dla psa są one toksyczne. Podajemy tylko leki polecone przez lekarza weterynarii. Możemy też spróbować obniżyć gorączkę u psa domowymi sposobami. Można przykładać do brzucha, wewnętrznej powierzchni ud, głowy zwierzęcia gąbkę zmoczoną w zimnej wodzie. Można też przykładać do tych partii ciała psa lód zawinięty w ręcznik. Jeśli gorączka u psa jest bardzo wysoka lub utrzymuje się dłużej niż 3 dni opiekun powinien poprosić lekarza o pomoc.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl