VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Gończy polski - dumny przedstawiciel polskiej rasy psów

Spis treść:

  1. Opis wyglądu gończego polskiego
  2. Charakter psa rasy gończy polski
  3. Wychowanie i szkolenie psa gończego polskiego
  4. Dla kogo gończy polski?
  5. Pielęgnacja psa rasy gończy polski
  6. Żywienie psa rasy gończy polski
  7. Możliwe problemy zdrowotne gończego plskiego
  8. Historia rasy

 

Opis wyglądu gończego polskiego

Gończy polski to rasa psów średniego wzrostu. Dorosły samiec osiąga w kłębie 55- 59 cm, a suka 50- 55cm. U obu płci masa ciała  mieści się w granicach 18- 25 kg. Charakteryzuje się zwartą, muskularną, elegancką sylwetką. Okrywa włosowa gończego polskiego jest dwuwarstwowa. Podszerstek jest miękki i dość gęsty. Włosy okrywowe  psa zaś są krótkie i sztywne. Przylegają do ciała. Na głowie i uszach sierść jedwabista w dotyku. Umaszczenie gończego polskiego może być czarne z brązowawym podpalaniem. Może być też czekoladowe z podpalaniem lub rude. Podpalanie występuje na pysku, podgardlu, piersi, na  udach, w okolicach odbytu i na dolnej stronie ogona . Głowa psa jest nieduża, kształtna, proporcjonalnej do ciała wielkości. Kufa jest lekko wypukła o czarnej trufli nosowej. Wargi psa są czarne i mięsiste z małą fałdą w kącikach szpary pyska. Szczęki mocne o nożycowym zgryzie. Oczy psa tej rasy są skośne, średniej wielkości z przylegającymi powiekami. Uszy są dość długie, zwisają po bokach głowy. Mają trójkątny kształt, u nasady są szerokie a u dołu lekko zaokrąglone. Uszy psa pokryte są jedwabistą sierścią. Szyja gończego polskiego jest muskularna, średniej długości z luźną skórą. Grzbiet prosty z zaznaczonym kłębem. Klatka piersiowa głęboka, sięga do stawu łokciowego. Brzuch lekko podkasany. Ogon średniej grubości, sięga stawu skokowego, mocno owłosiony. Jest opuszczony, wygięty szablasto, ale w czasie pobudzenia psa wznoszony powyżej linii grzbietu. Kończyny psa są proste, smukłe. Tylne bardziej masywne. Łapy psa tej rasy są owalne o wypukłych palcach i ciemnych pazurach.

Charakter psa rasy gończy polski

Rasa gończego polskiego została stworzona na potrzeby polowań. Wobec tego psy tej rasy posiadają silny instynkt łowiecki. Jego konsekwencją jest silna potrzeba ruchu psa.  Gończy polski jest psem  bardzo aktywnym. Uwielbia długie, aktywne spacery, połączone z zabawami. Uwielbia aportować. Doskonale pływa. Nie musi jednak być w ciągłym ruchu. Po aktywnym spacerze lubi odpoczywać. Może długie godziny wylegiwać się na kanapie w towarzystwie właściciela. Potrzebuje nie tylko wysiłku fizycznego, ale i wyzwań umysłowych. Znudzony i sfrustrowany pies może zabrać się za destrukcję otoczenia.  Gończy polski jest psem inteligentnym i bystrym. Szybko się uczy. Jednak jak u wszystkich psów myśliwskich występuje pewna niezależność charakteru. Psy myśliwskie bowiem w pogoni za zwierzyną i oddalone od opiekuna muszą podejmować samodzielne decyzje. Dlatego nie zawsze okazuje się bezwzględnie posłuszny. Pies tej rasy ma  zdecydowany charakter, ale jest też bardzo czuły w stosunku do swojej rodziny. Okazuje domownikom czułość, ale i sam się jej domaga. Uwielbia być w centrum zainteresowania rodziny. Jest całkowicie oddany domownikom i bardzo lojalny wobec właściciela. Jest psem bardzo towarzyskim, ale wobec obcych zachowuje się z dystansem i nieufnie. Nie jest jednak psem wykazującym agresję. Z powodu silnego instynktu stróżowania obecność obcych ludzi, czy zwierząt na swoim terenie sygnalizuje melodyjnym szczekaniem. Na ogół nie jest hałaśliwy i nie szczeka z błahych powodów. Na spacerze nie zwraca szczególnej uwagi na innych ludzi. Skupia się głównie na swoim opiekunie. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Mimo wielkiego przywiązania psa do rodziny nie wykazuje on lęku seperacyjnego jeśli pozostaje sam. Należy tylko zapewnić mu jakieś zajęcie np. możliwość zabawy.

Szkolenie i wychowanie psa rasy gończy polski

Dzisiaj psy tej rasy  są na ogół psami rodzinnymi, przyjacielskimi i lojalnymi. Mają jednak w charakterze, pewną dozę samodzielności. Jest to cech psów myśliwskich. Psy myśliwskie bowiem w pogoni za zwierzyną i oddalone od opiekuna muszą podejmować samodzielne decyzje. Mają też zamiłowanie do swobody. Może więc zdarzyć się, że spuszczony ze smyczy oddala się od opiekuna, albo nawet rzuca się w pogoń za jakąś zwierzyną. Można odpowiednim szkoleniem wdrożyć psu umiejętność zapanowania nad takim zachowaniem. Dlatego dość wcześnie należy rozpocząć naukę posłuszeństwa i poświęcić na nią dość czasu. Nigdy jednak nie możemy oczekiwać bezwzględnego posłuszeństwa - jest to jednak  pies myśliwski. Jako pies myśliwski charakteryzuje się pewną dozą niezależności i nie jest bardzo łatwy do wychowania. Psy rasy gończy polski wykazują skłonność do dominacji, dlatego jego opiekun powinien być bardzo stanowczy i konsekwentny. Psy  Szczenięta tej rasy psów, tak jak innych ras, należy wcześnie socjalizować. Szczeniak powinien być zapoznany z różnymi innymi  zwierzętami - psami, kotami, także ludźmi, różnymi dźwiękami i zapachami. Będzie w przyszłości pewny siebie i nie będzie lękliwy. Gończy polski  to pies inteligentny i pojętny. Uczy się szybko, chętnie i bez przymusu. Oczywiście należy zadbać, aby trening nie był nudny. Ze względu na niezależność charakteru nie przychodzi im łatwo nauka współpracy z człowiekiem. Zwykle trzeba wzmacniać motywację psa do takiej współpracy. Dobre skutki dają pochwały, pieszczoty, zabawy oraz smakołyki.  Nigdy, w stosunku do żadnego psa nie należy stosować metod restrykcyjnych. Pies traci wtedy zaufanie do opiekuna i nie rozwija się między nimi więź oparta na zaufaniu. Powstanie  przyjacielskiej więzi między psem a opiekunem jest podstawą sukcesu wychowawczego w treningu psa. Wychowując psa tej rasy musimy pamiętać o jego wielkiej potrzebie ruchu. W treningach psa musimy zaplanować możliwość realizacji tej potrzeby. Przynajmniej raz w tygodniu trzeba dać mu możliwość naprawdę porządnego wybiegania się. Pies może być doskonałym towarzystwem w joggingu opiekuna, czy jego przejażdżkach konnych lub rowerowych. Pamiętajmy też o dostarczeniu psu wyzwań umysłowych. Doskonale sprawdzą się zabawy w tropienie lub z użyciem mat węchowych.

Dla kogo gończy polski?

Pies tej rasy potrzebuje opiekuna mającego możliwości i chęci do aktywności fizycznej. Raczej więc dla osób starszych się nie nadaje. Nie powinni być też opiekunami tej rasy psów osoby zapracowane, niemogące poświęcić psu dużo czasu. Najczęściej gończy polski jest psem rodzinnym, dobrze dogaduje się z dziećmi i innym zwierzętami w rodzinie. Nadaje się więc dla rodziny z dziećmi. Jego zabawy z dziećmi powinny odbywać się pod okiem dorosłych.  Pies musi być odpowiednio wychowany, aby nie próbował dominować w rodzinie. Dlatego nie jest polecany dla niedoświadczonych, początkujących opiekunów. Opiekun gończego polskiego powinien być osobą stanowczą i konsekwentną, ale też potrafiącą swojemu psu okazać zainteresowanie i czułość. Najodpowiedniejszym miejscem do życia dla gończego polskiego jest dom z ogrodzonym ogrodem, chociaż szybko dostosuje się do życia nawet w małym mieszkaniu w bloku.

Pielęgnacja psa rasy gończy polski

Psy tej rasy nie wymagają kłopotliwej pielęgnacji. Ich dość krótka sierść nie wymaga codziennego wyczesywania. Wystarczy raz na tydzień lub dwa wyczesać sierść, najlepiej przy pomocy gumowej rękawicy. Inaczej jest w okresie linienia (dwa razy w roku). Wtedy codziennie wyczesujemy liniejący podszerstek- głównie dla zmniejszenia fruwających w mieszkaniu psich kłaczków. Kąpiemy psa w razie konieczności. Zdarza się, że  pies o myśliwskim zapędzie wytarza się w czymś cuchnącym. Robi to zgodnie z nakazem jego instynktu. Celem jest zamaskowanie  swojego własnego zapachu, który może ostrzec potencjalną ofiarę o jego obecności. Regularnie kontrolujemy stan uszu, oczu i długość pazurów psa. Uszy psa są dość długie i przylegające. Z tego powodu brakuje ich wentylacji. Sprzyja to tworzeniu stanów zapalnych. Oglądamy też co pewien czas pazury psa. Jeśli gończy biega po piaszczystym, miękkim podłożu, może ich sobie w naturalny sposób nie zetrzeć. Wtedy przycinamy je odpowiednimi cążkami. Warto przyzwyczaić psa już małego szczeniaka dopielęgnacji zębów. Możemy podawać psu  gryzaki dentystyczne, a jeśli nie pomogą, poprosić lekarza weterynarii o zdjęcie kamienia z zębów naszego pupila. Pamiętajmy też o uważnym oglądaniu oczu psa.

Informacje o żywieniu gończego polskiego


Psy tej rasy są bardzo aktywne, dlatego karma dla psa tej rasy powinna być wysokiej jakości, pełnoporcjowa z dużą zawartością mięsa. Dla szczeniaków powinno podawać się specjalną, dostosowaną do tej fazy rozwojowej karmę. Może być to karma sucha lub mokra. Dorosły pies ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i witaminy. Dlatego dostaje  karmę dla psów dorosłych. Gończy polski to pies niewybredny i zwykle ma dobry apetyt. Najczęściej korzystamy z gotowych karm suchych i mokrych. Zwykle podajemy je psu naprzemiennie. Na opakowaniu takich karm jest zamieszczona informacja dotycząca ilości karmy przewidzianej dla psa o określonej masie ciała. Dzienna rację pokarmową dla psa rozdzielmy na 2- 3 porcje podawane o określonej porze dnia. Pamiętajmy, że psy tej rasy mogą być podatne na rozszerzenie i skręt żołądka. Z tego powodu zapobiegawczo podajemy mniejsze porcje jedzenia, ale oczywiście częściej. Pamiętajmy, że pełnoporcjowa karma podawana w odpowiedniej ilości nie wymaga suplementowania. Jeśli zdecydujemy się na dietę Barf lub inne przygotowywane w domu posiłki dla psa tej rasy powinniśmy je  suplementować wapniem i witaminami oraz wzbogacać chondroityną. Jest ona substancją wzmacniającą stawy, a dokładniej chrząstkę stawową psów. Gończe to psy bardzo dużo biegające. Dlatego o ich stawy należy szczególnie zadbać.

Możliwe problemy zdrowotne gończego polskiego

Psy tej rasy są zdrowe i dość długo żyją. Długość ich życia wynosi około 15 lat. Najczęstsze choroby gończego to choroby uszu. Zwykle polegają one na zapaleniu przewodu słuchowego psa. Dlatego szczególnie uważnie oglądajmy uszy psa, aby wychwycić rozwój infekcji jak najszybciej. Sprawdzajmy, czy nie ma w kanale słuchowym psa podejrzanej wydzieliny. Objawem choroby może być też brzydki zapach z ucha psa, oraz tkliwość w jego okolicy.U gończych rzadko zdarza się dysplazja stawów, ale jest możliwa. Mogą pojawić się też inne choroby aparatu ruchu wynikające z dużej aktywnośi zwierzęcia np. urazy łap i ścięgien psa. U tej rasy psów możliwe jest też rozszerzenie i skręt żołądka. Pamiętajmy, że zapobieganie tej chorobie polega na podawaniu mniejszych porcji jedzenia, ale częściej. Pies powinien po posiłku odpocząć około pół godziny.

Historia rasy 

Gończy polski  jest potomkiem psów św. Huberta. Zostały one na teren Polski sprowadzone z Francji.  Psy św Huberta dały początek psom gończym i ogarom. Już w XIX wieku zróżnicowano psy myśliwskie na gończe i ogary. Zarówno psy gończe jak i ogary obejmują wiele ras. Nalężą tu też rasa ogar polski i gończy polski. Obie rasy są rodzimie polskie.  Pierwsze  polskiezapiski dotyczące psów w typie gończych pochodzą z XVIII wieku. Zawirowania w historii Polski spowodowane najpierw rozbiorami, potem wojnami światowymi miały też negatywny wpływ na  hodowlę tych psów. W oparciu o gończe, które na terenie Polski przetrwały w latach 50  XX wieku rozpoczęto prace nad odtworzeniem rasy. Prace były prowadzone w hodowlach Piotra Kartwika i Józefa Pawłusiewicza. Kartwik w swojej hodowli wspomagał się psami sprowadzanymi z Wileńszczyzny. Pawłusiewicz zaś psami w typie gończych z Podkarpacia. Efekty uzyskane przez obu hodowców różniły się. Piotr Kartawik wychodował psa cięższego z czaprakowym umaszczeniem- doprowadził do powstania rasy ogara polskiego. Pawłusiewicz uzyskał w wyniku hodowli psa lżejszego o podpalanym umaszczeniu sierści. Tak powstały gończe polskie. Początkowo obydwa typy psów zostały zarejestrowane przez FCI jako ogary polskie i został stworzony ich wzorzec. Jednak psy Pawłusiewicza nie do końca pasowały do wzorca ogara polskiego. W 1983 roku wyodrębniono z tego typu ogary Pawłusiewicza jako rasę gończego polskiego. W roku 2000 Polski Związek Kynologiczny opracował współczesny wzorzec rasy. Rasa psów Pawłusiewicza- gończy polski została zarejestrowana przez FCI w 2006 roku. Jest to piąta polska rasa zarejestrowana przez FCI. Pozostałe to: owczarek podhalański, polski owczarek nizinny, chart polski i ogar polski. Szczenię gończego polskiego kosztuje od 2500 do 4000 zł.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl