VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Zbieraj punkty za zakupy i opinie 💰

Darmowa dostawa od 199 zł 📦

Dlaczego koty mruczą? Powody mruczenia kota

Co chce przekazać ci kot, kiedy mruczy?

Spis treści:

  1. Co to jest mruczenie i czym się charakteryzuje
  2. Jak powstaje kocie mruczenie
  3. Przyczyny kociego mruczenia
  4. Wpływ kociego mruczenia na człowieka
  5. Podsumowanie

Koty zostały udomowione około 9 tysięcy lat temu. Mimo że tak dawno towarzyszą człowiekowi, do końca ich nie znamy i nie rozgryźliśmy w pełni wszystkich zagadek dotyczących, chociażby ich mruczenia.  Mruczenie zwykle odbieramy jako dźwięki bardzo przyjemne, relaksujące człowieka. Najczęściej sądzimy, że mruczący kot to kot szczęśliwy. Tymczasem nie zawsze tak jest. Koty mruczą w szczególnych stanach emocjonalnych- nie zawsze przyjemnych dla nich. Poznajmy -co to właściwie jest mruczenie? Do czego kotu służy? Jak kot mruczy?  Przeczytaj informacje dotyczące mruczenia kotów.

Co to jest mruczenie u kota i czym się charakteryzuje?

Koty porozumiewają się z otoczeniem przy pomocy dźwięków, zapachów i  ruchami ciała. Dźwięki wydawane przez kota są bardzo zróżnicowane. Ogólnie możemy je sklasyfikować jako mruczenie, miauczenie i syczenie. Są pewne rasy kocie szczególnie "rozgadane", np. koty bengalskie, syjamskie, reksy czy koty tajskie.  Inne znacznie mniej wokalizują, ale wszystkie rasy kotów są zdolne do wydawania dźwięków. Czasem może zdarzyć się przypadek, że jakiś kot nie mruczy. Być może, nie został nauczony przez swoją mamę roli mruczenia, a może ma defekty w budowie krtani, albo mruczy, tylko tak cicho i w takich rejestrach częstotliwości dźwięków, że tego po prostu nie słyszymy. 

Dlaczego koty mruczą

Mruczenie kotów jest fascynującym zjawiskiem. Koty mruczą dwufazowo- i w czasie wdechu i w czasie wydechu. Mruczenie na wdechu jest krótsze i głośniejsze niż na wydechu. Towarzyszą mu wibracje ciała, chociaż nie następuje zmiana napięcia mięśniowego. Wibracje wyczuwamy dotykając ciała mruczącego kota. Wydawane w czasie mruczenia dźwięki mają częstotliwość w przedziale 25- 150 herców. Są to dźwięki na tyle ciche, że słyszalne tylko na odległość kilkudziesięciu cm. Służą więc do porozumiewania w bliskich, intymnych kontaktach. Koty mruczą mając zamknięty pyszczek. Kocięta potrafią mruczeć jednocześnie ssąc, a dorosły kot może mruczeć z upolowaną ofiarą w pyszczku. Rodzaje mruczenia są różne. Mówi się o 3 lub nawet4 rodzajach. Różnią się one częstotliwością i głośnością dźwięków. Uważa się, że koty mają specjalny rodzaj mruczenia do porozumiewania się z człowiekiem. Częstotliwość dźwięków tego mruczenia jest podobna do częstotliwości płaczu dziecka i ma wyzwalać opiekuńcze uczucia u ludzi. Koty z innymi kotami rzadko porozumiewają się mruczeniem, a w kontaktach z człowiekiem najlepiej sprawdza się dźwięk. Człowiek nie rozróżnia subtelnych różnic zapachowych kocich feromonów, ponieważ nie czuje ich zapachu, albo odbiera je tylko jako nieprzyjemna woń (ludzie są słabymi węchowcami ). Nie zauważa też zwykle subtelnych ruchów ciała jak drżenie koniuszka ogona, czy ruchu wąsów kocich. Koty więc szybko uczą się, że mruczenie lub miauczenie najlepiej przyciąga uwagę człowieka.

Jak powstaje kocie mruczenie?

No i od razu mamy niewyjaśnioną kocią tajemnicę. Tak naprawdę nie wiemy na pewno, jak to się dzieje, że kot mruczy. Na pewno nie znaleziono w jego organizmie specjalnego, służącego tylko do mruczenia narządu.  Istnieje kilka teorii dotyczących mechanizmu kociego mruczenia. Jedna z nich mówi, że mruczenie jest skutkiem uciskania  błony w krtani zwanej głośnią przez mięśnie krtani. Inna teoria zakłada, że  jest to efekt wibracji sztywnych kości aparatu gnykowego (szereg kostek łączących nasadę języka z krtanią). Duże koty lwy, tygrysy mają nieco inną budowę tego aparatu jedna z kostek jest zastąpiona mniej sztywnym więzadłem, co prawdopodobnie sprawia, że nie mogą mruczeć, ale za to ryczą. Jeszcze inne przypuszczenia dotyczyły udziału przepony i mięśni klatki piersiowej w   tworzeniu mruczących dźwięków.

Przypisywano też wpływ przepływu krwi przez aortę lub żyłę główną na powstawanie mruczenia. Dość prawdopodobna jest teoria, że  tworzenie unikalnych, kocich pomruków  jest skutkiem szybkiego otwierania i zamykania fałdów głosowych w krtani, bez ich napinania. Kiedy ulegają one napinaniu kot miauczy.  Z bardzo dużym prawdopodobieństwem możemy uznać, że jakieś elementy krtani biorą udział w mruczeniu, ponieważ u koty z chorą krtanią nie mruczą. Wiemy natomiast na pewno, że mruczenie  jest sterowane przez ośrodkowy układ nerwowy, czyli mózg kota, ale- i tu kolejna tajemnica- nie wiemy, przez jakie jego elementy.   

Przyczyny kociego mruczenia   

Mruczenie jest więc sposobem wokalizacji, służącej do przekazywania pewnych informacji. Zwykle jest to przekaz do człowieka i matki do kociąt i odwrotnie. Z innymi kotami koty porozumiewają się zwykle zapachowo i przez ruchy ciała czasami tak subtelne, jak zmiana średnicy źrenic, czy drżenie skóry.

Kot mruczy przekazując informację, o swoim błogostanie. Mruczy, bo jest zadowolony, jest mu przyjemnie i czuje się bezpiecznie. Tak dzieje się, kiedy kot układa się na naszych kolanach, a my go głaszczemy, tulimy, drapiemy za uszkiem. Mruczek wygląda na zrelaksowanego, ma wpół przymknięte oczy, nie porusza ogonem. Może towarzyszyć mruczeniu ugniatanie naszych kolan łapkami.


Mruczy, ponieważ jest podekscytowany, przewidywaną przyjemnością np. mruczą wdrapując się na kolana, czy kiedy opiekun zmierza w stronę kuchni, aby kota nakarmić. Mruczenie głodnego kota może nabierać ponaglających tonów i być przerywane miauknięciami.

Mruczą kotki do swoich kociąt przekazując informacje o swoim przyjaznym do nich nastawieniu i dając kociętom poczucie bezpieczeństwa. Noworodki kocie, ślepe i głuche odbierają wibracje ciała matki, pobudzające je do ssania, a potem do zasypiania. Kotka przyzywa też swoje dzieci mruczeniem. One również  mrucząc informują matkę o swojej obecności i dobrym samopoczuciu. Mruczenie jest słyszalne tylko na niewielką odległość, nie słyszą go np. okoliczne drapieżniki. Mruczenie jest sposobem tworzenia więzi między matką i jej dziećmi.

Dlaczego koty mruczą

Mruczą koty chore, cierpiące, zestresowane. Mruczenie jest dla nich sposobem nsamouspokojenie. Wyzwala wydzielanie w organizmie endorfin, które działając na mózg dają uczucie zadowolenia, obniżają poziom bólu Mruczą kotki w trakcie porodu, jak również koty umierające. Mruczenie zestresowanego kota, można porównać do uspokajającego wiele małych dzieci ssania kciuka.

Mruczą koty chore, ranne, ponieważ mruczenie ułatwia powrót do zdrowia. Jest to rodzaj samoliczącego mechanizmu. I chodzi nie tylko o zmniejszanie bólu, ale wibracje powstające w kocim ciele na skutek wydawania mruczących dźwięków o niskiej częstotliwości przyspieszają powrót do zdrowia. Zbadano wpływ mruczenia na szybszą regenerację tkanek miękkich, regenerację kości, stawów i ścięgien, zmniejszenie obrzęków, ułatwienie oddychania.  Być może dobra kondycja układu ruchu kotów tak często przecież wylegujących się, jest skutkiem pozytywnego działania na ten układ wibracji, powstających przy mruczeniu odpoczywających kotów.

Mruczą koty starające się zwrócić na siebie uwagę np. matki, opiekuna przekazując informację -" jestem bezbronny, pomóż mi". Przykładem może być kot na wizycie u lekarza. Zaczyna mruczeć i dla pobudzenia zainteresowania opiekuna i dla samouspokojenia.

Mruczą koty w trakcie zalotów, a szczególnie kotki w rui, przyzywając partnera

[category,144]

Wpływ kociego mruczenia na człowieka.

Istnieją pewne przypuszczenia, a także badania niektóre z nich potwierdzające, że mruczenie ma wpływ na fizyczne i psychiczne zdrowie człowieka. Przeprowadzono badania na dwóch grupach ludzi w podobnym wieku i o podobnym trybie życia. Jedna grupa obejmowała właścicieli kotów, a druga zawierała osoby niemające kotów. Długotrwałe badania wykazały, że właściciele kotów rzadziej cierpią na choroby układu krążenia, w tym serca, są mniej zestresowani i rzadziej dotyka ich depresja. Stwierdzono, że ryzyko zawału serca jest u nich aż o 40% mniejsze. Jest to głównie zasługa kociego mruczenia oraz w przypadku singli zmniejszenia przez obecność kota uczucia samotności. 

Dlaczego koty mruczą

Kocie mruczenie zmniejsz uczucie bólu nie tylko u kota, ale i u człowieka. Kot mruczący na kolanach człowieka albo leżący obok, mruczeniem może  pobudzać układ  odpornościowy, umiarawiać pracę serca, przyspieszać gojenie ran i zrastanie się złamanych kości. Częstotliwość dźwięków kociego mruczenia polepsza też gęstość kości, co zapobiega osteoporozie. Dodatkowo wpływa korzystnie na elastyczność stawów i łagodzenie bólów reumatycznych.

Obecność kota w rodzinie ma też dobry wpływ na dzieci. Rozwija ich empatię, odpowiedzialność, uczy, że zwierzęta mają potrzeby i czują podobnie do ludzi. 

Koty mogą być wykorzystywane w terapii osób cierpiących fizycznie i psychicznie- felinoterapii.

Podsumowanie

Mruczenie jest ważnym sposobem kontaktów z innymi kotami i z człowiekiem. Zawsze niesie jakąś informację, którą uważny opiekun stara się zrozumieć. Nie zawsze oznacza kocie zadowolenie, czasami jest prośbą o pomoc. Uważnie słuchajmy mruczenia kota. Jeśli zauważymy jakieś wyraźne zmiany, skontaktujmy się z lekarzem. Może kot daje sygnał, że coś złego dzieje się z nim. Pamiętajmy, że dla zdrowia człowieka głaskanie kota i jego mruczenie w objęciach człowieka ma znaczenie terapeutyczne. Tulmy więc i głaszczmy kota jak najczęściej z korzyścią dla niego i dla nas.

[category,215]

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl