VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Corgi (Welsh Corgi Pembroke) - opis rasy psa

Spis treści:

  1. Historia rasy
  2. Cechy charakterystyczne wyglądu welsh corgi
  3. Charakter corgi
  4. Wychowanie i szkolenie welsh corgi
  5. Dla kogo welsh corgi
  6. Pielęgnacja welsh corgi
  7. Żywienie welsh corgi
  8. Możliwe problemy zdrowotne welsh corgi

Historia rasy Welsh Corgi

Około 1200 lat p.n.e. Celtowie sprowadzili corgi do północnej Walii. Tam, głównie w hrabstwie Cardiganshire przetrwały wieki, praktycznie bez zmian. Z czasem trafiły do południowej Walii, gdzie w hrabstwie Pembrokeshire krzyżowały się z psami skandynawskimi- szpicami pasterskimi. Powstały więc dwie odmiany corgi -ta z hrabstwa Cardiganshire i ta z hrabstwa Pembrokeshire. W 1934 roku każdą odmianę uznano za odrębną rasę i zakazano ich krzyżowania. Od tego czasu istnieją dwie rasy- welsh corgi cardigan i welsh corgi pembroke. Wykazują bardzo wiele podobieństw i ogólnie mówi się o nich po prostu corgi. Często różnice między nimi są tak małe, że laik nie rozróżnia tych ras. Nazwa wywodzi się z języka staroceltyckiego i jest zbitkiem dwóch słów- "cur"- czyli mały i "gi"-pies.  Przez całe wieki corgi odgrywały w życiu pasterzy walijsjich bardzo ważną rolę. Pilnowały stad bydła, owiec i koni, a także stróżowały w obejściach pasterzy. Mają bardzo czuły słuch i zaniepokojone podejrzanymi dźwiękami głośno ujadały, płosząc lisy zakradające się do kurników i wzbudzały czujność ludzi. Były też przyjaznymi towarzyszami, ze szczególnym oddaniem bawiąc się i pilnując dzieci pasterzy. To, jak ważne były w życiu rolniczej Walii zostało unaocznione w Kodeksie Walijskim z 920 roku. Król Walii oszacował w nim wartość zwierząt gospodarskich, a psy corgi uznał za tak cenne, że za zabicie psa należało się właścicielowi zadośćuczynienie w wysokości ceny wołu. Już w 1925r powstał w Anglii klub miłośników corgi. Ich szczególną entuzjastką jest królowa Anglii Elżbieta II. Założyła hodowlę corgi pembroke. Corgi towarzyszył jej w codziennych spacerach, a czasem też w zagranicznych wyjazdach.

Welsh corgi - Opis rasy

W Polsce corgi pojawiły się w 1979 roku, a rok później urodził się pierwszy polski miot tych zwierząt

Corgi przez FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) zaliczane są do grupy psów pasterskich. 

Cechy charakterystyczne wyglądu welsh corgi.

  • Welsh corgi cardigan mają dużą głowę, między uszami spłaszczoną. Oczy średniej wielkości ciemne o bystrym spojrzeniu. Uszy szeroko rozstawione, dość duże, spiczaste, ale o zaokrąglonych końcach. Pysk wydłużony, szczęki mocne o nożycowym zgryzie. Głowa przypomina lisią i z wyglądu i z czujnego wyrazu pyska. Szyja średniej długości. Grzbiet prosty, a tułów wydłużony. Ogon długi, puszysty, przypominający lisią kitę, stanowi przedłużenie linii grzbietu.  Klatka piersiowa mocno rozwinięta, szeroka, mocno ożebrowana. Nogi krótkie. Wysokość w kłębie do 30 cm, a waga samca do 17 kg. Ciało okryte gęstą sierścią składającą się z obfitego podszerstka i prostych, krótkich lub średniej długości włosów okrywowych. Włosy te są twarde i szorstkie w dotyku. Umaszczenie bardzo różnorodne: jednolite, pręgowane, ze znaczeniami, tricolor.
  • Welsh corgi pembroke ma bardzo podobny wygląd. Różnice  w porównaniu do corgi cardigana są następujące: - pembroke jest nieco niższy, w kłębie osiąga do 25 cm; - ma zwykle mniejszą masę ciała- samiec waży do 14 kg; - tułów corgi pembroke jest nieco krótszy; - ogon pembroke może być krótki, długi, może go też nie być.- pombroke ma krótsze uszy i nogi; - paleta umaszczenia uboższa, obejmuje wszystkie odcienie koloru rudego, dozwolone białe znaczenia na szyi, piersiach, nogach.  

[category,24]

Charakter corgi

Charakter corgi został w dużej mierze zdeterminowany ich pochodzeniem i wykonywaną przez wieki pracą- były psami pasterskimi. Z tego powodu mają bardzo rozwinięty instynkt stadny i przejawiają zachowania zaganiające. Mogą gonić przejeżdżające samochody, rowerzystów, biegaczy. Na spacerze należy uważać, aby corgi nie pognał za samochodem, może to być niebezpieczna sytuacja. Ponieważ ich przodkowie pilnowali stad bydła, dyscyplinując krowy podszczypywaniem zębami w pęciny, takie atawistyczne zachowania może przejawiać nasz pupil, próbując chwytać ludzi zębami za kostki nóg. Trzeba zdecydowanie reagować, aby takie zachowanie się nie utrwaliło. Corgi cardigan i corgi pembroke lubią duże dawki ruchu. Koniecznie, przynajmniej jeden ze spacerów powinien być bardzo forsowny. Nie martwmy się ich krótkimi nóżkami, corgi są bardzo wytrwałymi piechurami i biegaczami. Są to zwierzęta bardzo inteligentne i wymagają też aktywności intelektualnej. Należy im organizować zabawy w aportowanie, zabawy węchowe, w tropienie. Zresztą potrafią same dopraszać się o takie zabawy. 

welsh corgi

Obydwie rasy corgi, co także jest spuścizną po przodkach, lubią być potrzebne, są czujne i spostrzegawcze. Często narzucają sobie rolę stróżów rodziny czy obejścia. Głośnym szczekaniem sygnalizują, że coś je zaniepokoiło lub zaciekawiło. Ich szczekliwość może być męcząca. Odpowiednim wychowaniem można ją zminimalizować. Welsh corgi  bardzo przywiązują się do opiekuna. Jeśli żyją w rodzinie, każdą osobę traktują z taką samą miłością i oddaniem, nie faworyzują jednej osoby. Zostawiane na dłużej bardzo tęsknią, może rozwinąć się u nich lęk separacyjny. Niekiedy w takiej sytuacji szczekają nieustannie, zdarza sie też niszczenie przedmiotów. Najszczęśliwsze są, kiedy cała rodzina- jego "stado" jest razem z nim. Rozwijają dobre relacje z członkami rodziny w każdym wieku.  Dobrze współegzystują z innymi psami, jeśli znają je od dzieciństwa. Z obcymi psami mogą wchodzić w konflikty, nie odczuwają bowiem lęku wobec nawet sporo większych psów. Na spacerach powinniśmy zachować w zawiązku z tym czujność. Występują pewne różnice charakterologiczne między welsh corgi cardigan i welsh corgi pembroke. Pembroke jest spokojniejszy, corgi cardigan bardziej dąży do dominacji. Cardigany częściej bywają wycofane, lękliwe, wymagają intensywniejszej socjalizacji niż pembroke. Cardigany są też bardziej nieufne wobec obcych, a pembroke wszystkich witają z wielką radością i ufnością. Pembroke  jest zwykle bardzo empatyczny. Z łatwością wyczuwa nastroje członków rodziny i próbuje pocieszać smutnych domowników. Pembroke są bardziej towarzyskie od corgi cardiganów. 

Wychowanie i szkolenie welsh corgi

Welsh corgi maja mocny charakter. I, zwłaszcza corgi cardigan potrzebę dominacji. Wymagają więc stanowczego i bardzo konsekwentnego opiekuna. Ich socjalizacja zaczyna się od bardzo wczesnego dzieciństwa, Pewnych zasad życia z innymi psami uczy się szczeniak od matki i rodzeństwa. Kiedy trafia do rodziny opiekuna, należy dalej szczenię socjalizować. Dobrze zapoznać je z różnymi sytuacjami, ludźmi, różnymi zwierzętami, zapachami, dźwiękami, jednym słowem z jak największa ilościa bodźców. W przyszlości znane mu już bodźce nie będą wywoływały nerwowych reakcji, lęku lub agresji. Corgi mają doskonałą pamięć. Są więc idealnymi zwierzętami do nauki i szkolenia. Uczą się szybko i chętnie współpracują z opiekunem, ale pojawiaja się też problemy. Corgi szybko się nudzą, trzeba je pozytywnie motywować np smakołykiem, lub pochwałą, pieszczotą. Mają mocny charakter, są uparte i mogą próbować forsować własne zdanie i pomysły w relacji z właścicielem. Dlatego opiekun i cała rodzina musi być bardzo stanowczy i konsekwentny. Wpajane zasady nie zawsze podobają się pieskowi, próbuje je lekceważyć lub obejść. Jeśli opiekun raz pozwoli na takie zachowanie psa, będzie miał trudności z egzekwowaniem w przyszłości posłuszeństwa. Jeśli np. raz ulegniemy błagalnym spojrzeniom corgiego i pozwolimy na przespanie jednej nocy w łóżku, piesek będzie domagał się tego przywileju już zawsze. Ma przecież doskonałą pamięć i nie zapomni, że człowiek raz mu uległ. Powinniśmy też uczyć corgiego ograniczania szczekania ( bardzo lubią szczekać i dużo szczekają). Próbujemy eliminować atawistyczne "podszczypywanie" za kostki nóg, czy łapanie za pięty. Dużym problemem mogą być niewłaściwe relacje corgiego z obcymi psami. Pomaga wczesna i odpowiednia socjalizacja. Można np. posłać cardigana czy pembroke do "psiego przedszkola", gdzie kontakt z wieloma obcymi pieskami nauczy naszego puplia nawiązywania z nimi przyjacielskich relacji.

Welsh corgi mają wielką potrzebę ruchu. Koniecznie muszą chodzić na forsowne, długie spacery, lub towarzyszyć opiekunowi np. w czasie joggingu. Pamiętajmy o dołożeniu do aktywności ruchowej wyzwań umysłowych np. zabaw w tropienie. Pamiętajmy, że corgi ma charakter upartego autokraty. Musimy go sobie podporządkować właściwym szkoleniem, ale opartym na pozytywnych motywacjach. Podstawą uzyskania sukcesów wychowawczych jest wykształcenie opartej na zaufaniu więzi między corgi a opiekunem. Pamietajmy też, że łatwiej cardigana i pembroka czegoś nauczyć niż oduczyć złych nawyków.

Dla kogo Welsh Corgi?

Welsh corgi to psy wymagające dużo ruchu. Potrzebują więc opiekuna, który jest w stanie zapewnić im tyle aktywności, żeby poczuły się zmęczone. Nie może więc opiekunem zostać osoba preferująca siedzacy tryb życia. Jeżeli corgi nzostały odpowiednio ułożone sprawdzą się doskonale jako psy rodzinne. Łatwo nawiązują kontakt z dziećmi, są wspaniałymi kompanami dla całej rodziny. Przy okazji spontanicznie wciela sie w rolę stróżów domostwa. Tępią też szczury i myszy w obejściu. Corgi źle znoszą samotność, dlatego osoby spedzające dużo czasu poza domem nie powinny wybierac psów tej rasy.

Pielęgnacja welsh corgi.

Pielęgnacja piesków corgi cardigan i pembroke nie jest zbyt skomplikowana. Mają gęsty podszerstek i krótkie lub średnie, twarde włosy okrywowe. Wystarczy je raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie wyczesać. Używamy szczotki  z gęstymi zaokrąglonymi na końcu pinami typu zgrzebło lub pudlówka. Pieski tych ras linieją dwukrotnie w roku. W tych okresach wyczesujemy je częściej. Możemy też używać furminatora do usuwania podszerstka. Ponieważ pieski te mają krótkie nóżki, niejednokrotnie na spacerach w terenie wybrudzą błotem sierść na brzuchu. Pamiętajmy, że po wyschnięciu bardzo łatwo je wykruszyć z sierści. Nie ma potrzeby zbyt często kąpać corgi. Zwykle wystarczy raz na dwa miesiące. Używamy szamponu dla psów, który nie zmiękcza sierści. Pamiętajmy o regularnym kontrolowaniu stanu oczu, uszu i pazurow. Aby nie dopuścić do powstania kamienia nazębnego, lub w celu oczyszczania zębów z kamienia stosujemy gryzaki dentystyczne. Dobrze jest od wczesnego wieku szczenięcego przyzwyczajać corgi do mycia zębów przy pomocy specjalnej pasty i szczoteczki.

[category,200]

Żywienie welsh corgi.

Karma dla pembroke i cardigana powinna być wysokiej jakości, pełnoporcjowa z dużą zawartością mięsa. Najczęściej korzystamy z gotowych karm suchych i mokrych. Na opakowaniu takich karm jest zamieszczona informacja dotycząca ilości karmy przewidzianej dla psa o określonej masie ciała. Dzienna rację pokarmową rozdzielmy na dwie, trzy lub cztery porcje podawane o określonej porze dnia. Pamiętajmy, że pełnoporcjowa karma podawana w odpowiedniej ilości nie wymaga suplementowania. Jeśli zdecydujemy się na przygotowywane w domu posiłki dla pieska musimy je suplementować wapniem i witaminami. Powinny zawierać około 60 g mięsa. Dodajemy też olej z łososia między innymi dla dobrej kondycji okrywy włosowej  corgi. Corgi są łakomczuchami. Starajmy się nie przekraczać ustalonych dziennych dawek pożywienia, bowiem w przypadku niedużych piesków bardzo łatwo o nadwagę. A jej skutki są groźne dla zdrowia, skracają długość życia i zmniejszają jego komfort. Jeśli decydujemy się na np. nagradzanie psa psimi smakołykami, uwzględnijmy je w dziennej dawce karmy. Pamiętajmy o zapewnieniu pieskowi nieograniczonego dostępu do świeżej, czystej, zimnej wody. Jeśli pojawiają się problemy żywieniowe, koniecznie udajmy sie po poradę do lekarza weterynarii.

Możliwe problemy zdrowotne welsh corgi.

Corgi to zwierzęta  z reguły zdrowe. Ale oczywiście zagrażają im pewne choroby genetycznie uwarunkowane. Najgroźniejszą z nich jest postępujący zanik siatkówki, który może doprawadzić do ślepoty zwierzęcia. Ważne jest, abyśmy kupując szczeniaka corgi robili to w zarejestrowanej  w Polskim Związku Kynologicznym hodowli. Tam zwierzęta przeznaczane do rozrodu poddawane są testom genetycznym, co pozwala wyeliminować jako rodzica nosicieli tej choroby. 

Welsh Corgi

Z racji szczególnej sylwetki corgi zagrożone są kulawizną młodzieńczą. Jest to choroba stawów przemijajaca, ale bolesna. Pojawia się w 6- 7 miesiącu życia. Wynika z zahamowania wzrostu kości długich przy jednoczesnym wzroście kości czaszki i tułowia. Leczy się ją objawowo.

Corgi mogą też mieć problemy z dysplazją stawów, mielopatią zwyrodnieniową, dyskopatią, a także z wypadaniem rzepki kolanowej- zapobiegamy tej przypadłości nie pozwalając pieskom na skoki z dużych wysokości i do nadwagi.

Corgi są odporne na warunki środowiska. Ich sierść jest wododporna. Uwielbiają zabawy w śniegu i są odporne na niską tepmeraturę. Gorzej sobie radzą z wysoką temperaturą. Zapewnijmy im wtedy cieniste miejsce do odpoczynku i pamiętajmy o zapewnieniu pieskom zimnej, czystej wodzie. 

[category,114]

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl