VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Co zrobić by kot spał w nocy? Sprawdzone sposoby i wskazówki

Co zrobić by kot spał w nocy?

Spis treści:

  1. Dobowy rytm snu i czuwania kotów
  2. Nocna kocia aktywność budząca opiekuna
  3. Powody głośnej nocnej aktywności kotów i jak im zaradzić

Aktywny i figlarny kotek cieszy właściciela. Wszak to oznacza, że jest zdrowy i szczęśliwy. Jednak gdy przychodzi noc, aktywność nocna kota daje się we znaki opiekunowi, nasze zadowolenie pryska. Kolejne nieprzespane noce z powodu harców kota irytują i męczą coraz bardziej. Co robić? Poznajmy powody takiego stanu rzeczy i jak im zaradzić, aby uspokoić kota w nocy i przywrócić opiekunom kota spokojny sen.

Dobowy rytm snu i czuwania u kotów.

U wszystkich ssaków, a więc i u kotów za regulację rytmu dobowego odpowiada gruczoł dokrewny zwany szyszynką. Produkuje on hormon zwany melatoniną, którego określony poziom we krwi pozwala na zasypianie. Do wytworzenia melatoniny potrzebny jest aminokwas tryptofan. Ten jest obecny w białku zwierzęcym, więc przy diecie kota- jest mięsożercą- nie ma deficytu tego aminokwasu. Koty to śpiochy, małe kocięta i koty seniorzy śpią po 20 godzin na dobę, koty w sile wieku 12- 16 godzin. Nie oznacza to wcale, że śpią kilkanaście godzin ciągiem.

Okresy aktywności i snu przeplatają się nawet kilkanaście razy na dobę. Taki rytm aktywności to zachowanie wrodzone i nie da się oduczyć kota od aktywności przez część nocy. Decydując się na adopcję kotka, musimy mieć tego świadomość. Oczywiście, nie zawsze nocna lub wczesnoporanna aktywność kota jest uciążliwa dla opiekunów. Najczęściej aktywny w nocy kot zajmuje się sam sobą i nie budzi właścicieli. Jednak bywa też inaczej. 

Jaka kocia nocna aktywność przeszkadza spać opiekunowi?

Koty przeszkadzają ludziom w nocy spać na różne sposoby. Urządzają biegi, skakanie po meblach, wskakiwanie na łóżko i bieganie po śpiących właścicielach. Zrzucają z półek różne rzeczy, turlają po podłodze różne zabawki czy drobne przedmioty. Urządzają polowanie na wysunięte spod kołdry stopy. Czasami lekko policzkują śpiącego opiekuna. No i miauczą w nocy, głośno, nagląco, pomrukują nerwowo i wykazują jeszcze całą gamę trudnej do opisania wokalizacji. Część tych zachowań to atawizmy- nocne polowania są odziedziczone po przodkach, ale część- nastawiona na to, aby obudzić właściciela. Dotyczy to zwłaszcza miauczenia. Koty między sobą porozumiewają się głównie ruchami ciała (mową ciała), ale szybko uczą się, że człowiek nie rozumie większości informacji przekazywanych w ten sposób, natomiast reaguje na miauczenie, zwłaszcza głośne. Więc to wykorzystują, również w nocy.

Dlaczego koty budzą w nocy opiekunów?

Zbyt młody wiek kota.

Kocięta, chociaż śpią dłużej niż dorosłe, wykazują się większą ruchliwością i skłonnością do zabaw. Jeżeli zostały zbyt wcześnie zabrane od matki, są bardzo niedojrzałe emocjonalnie, czują się osamotnione i nie mają poczucia bezpieczeństwa. Skutkuje to nerwowym bieganiem po mieszkaniu i głośnym wzywaniem matki. Jak uspokoić takiego kotka? Trzeba poświęcić mu dużo uwagi i czułości tak, aby poczuł się w naszej rodzinie bezpiecznie. Jest to też dobry czas, aby zacząć wpajać mu obowiązujące w naszym domu zasady- między innymi, że w nocy trzeba zachowywać się cicho, że w nocy trzeba spać

Stan zdrowia.

Jeśli kot zachowujący się w nocy na tyle spokojnie, że jego aktywność nie budziła właścicieli, zaczął głośno miauczeć w nocy czy wydawać inne dźwięki- jęczenie, wycie, może jest chory. Jak większość zwierząt koty nie okazują wyraźnie bólu. W dzień jego uwagę rozpraszają różne bodźce, w nocy cierpiący kot jest bardziej skupiony na bólu i może to manifestować głośną wokalizą. Być może cierpi na ból stawów, a może choroba układu moczowego daje się we znaki. Konieczne jest zabranie kota do lekarza i jeśli potrzeba rozpoczęcie odpowiedniej terapii. Powinno to pomóc w nocnym zakłócaniu nocnego odpoczynku i kota i właściciela. Jeśli lekarz wykluczy chorobę, szukajmy dalszych przyczyn miuczenia kota w nocy.

Zachowania godowe.

Koty dojrzałe płciowo manifestują dość hałaśliwie swoją gotowość do rozrodu. Zwłaszcza kotki w okresie rui głośno przyzywają partnera do rozmnażania. Jej głośna wokalizacja również w nocy jest męcząca dla domowników. Kocury wyczuwające w powietrzu feromony, wydzielane przez nawet dość daleko znajdującą się kotkę, głośno miauczą, domagając się wypuszczenia z domu. Dodatkowo znaczą zapachowo meble i ściany w mieszkaniu uprzykrzając opiekunom życie. Nie da się powstrzymać tych zachowań inaczej niż przez sterylizację lub kastrację. Dodatkowo może ona zapobiegać w przyszłości chorobom układu rozrodczego u kotów.

Brak odpowiedniej stymulacji.

Koty potrzebują uwagi opiekunów. Muszą mieć świadomość, że są dla właściciela ważne. Okazujemy to kotom czułościami- głaskaniem, przytulaniem, ale i zabawą. I musimy to robić codziennie. Nie jest łatwo po długiej pracy, zamiast zająć się swoimi sprawami poświęcić sporo uwagi kotu. Ale to potrzebne dla jego równowagi psychicznej. Pobawmy się z kotem, tak żeby się zmęczył. Zajmie to około 30 minut. Koty to inteligentne zwierzęta, zabawy powinny stymulować je do myślenia i do aktywności fizycznej. Wybawiony kot spędzi spokojną noc. Żeby kot spał w nocy, musi się porządnie zmęczyć. Inaczej rozpiera go nadmiar energii i budzi opiekuna, wzywając go np. o drugiej w nocy do zabawy. Częściowo, możemy pomóc zrealizować potrzebę wyzwań fizycznych i intelektualnych kupując mu kreatywne zabawki dla kota- poruszające się, skaczące, piszczące. Można też zakupić poduszeczki czy piłeczki wypełnione aromatyczną kocimiętką. Kot spędzi naprawdę dużo czasu, zajmując się nimi- będzie je podrzucał, turlał, ocierał się o nie. Zapewnijmy też kotu głodnemu inspiracji możliwość obserwowania, co dzieje się na zewnątrz- przygotujmy miejsce na parapecie, odsuńmy trochę zasłonę. Kot w ciągu dnia obserwujący ptaki czy ruch uliczny nie będzie z nudów przesypiał większości dnia i prześpi spokojnie większą część nocy.

[category,144]

Głód.

Kot może budzić opiekuna z powodu głodu. Zdania na temat ile razy na dobę karmić kota są podzielone. Przeważa pogląd, że kot powinien dostawać małe porcje jedzenia kilka razy dziennie. Jest to w pewien sposób odwzorowanie zwyczajów żywieniowych dziko żyjących przodków kotów. Upolowany drobny gryzoń nie wystarczy na cały dzień, jest tylko jedna z licznych przekąsek. Po udanym polowaniu . odpoczywają, myją się, po czym ruszają na następne polowanie- i tak co najmniej kilka razy dziennie i oczywiście też w nocy. Koty udomowione nie zatraciły instynktu łowieckiego i związanego z nim rytmu snu i czuwania. Mają cechy drapieżników przystosowujące do polowania również w nocy- ich oczy dobrze widzą w ciemności. Potrzebują w ciągu dnia kilku małych porcji jedzenia. Ich żołądki są małe. Kot szybko głodnieje i zamiast spać w nocy, budzi opiekuna, dopraszając się jedzenia. Najlepiej zainwestować w automat do karmy- kot szybko nauczy się jak go "obsługiwać" i samodzielnie w nocy zapewni sobie jedzenie. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, możemy na noc zostawić pewną ilość suchej karmy w kociej miseczce (ostrożnie z ilością, pamiętajmy o groźnej dla zdrowia nadwadze). Nigdy w nocy budzeni przez kota nie wstawajmy, aby go nakarmić. Szybko uzna, że miauczenie w nocy daje pożądany skutek i zacznie stosować ten sposób co noc. Niech nas dopraszanie się o jedzenie przez kota nie podnosi z łóżka. Po pewnej ilości prób kot uzna, że to nieskuteczne i da nam spokój. Rano, po wstaniu z łóżka nie pędźmy, żeby kotka nakarmić. Najpierw zajmijmy się np. swoją toaletą. Inaczej kot może uznać, że wstaliśmy po to, aby go nakarmić. I może zacząć budzić nas w nocy w tym właśnie celu.

Samotność.

Często rodzaj naszej pracy sprawia, że kot zostaje sam w domu na długie godziny. Znudzony, przesypia w dzień wiele godzin. Nawet jeśli zapewnimy mu różnorodne zabawki, kot jest stęskniony za właścicielem i ma dość samotności. W nocy człowiek jest obecny, kot domaga się więc jego uwagi. Wskakuje na łóżko i budzi opiekuna, zapraszając do zabawy, czy porcji czułości. A nie wpuszczony do sypialni głośno wzywa opiekuna do wstania. Pewnym wyjściem jest pozwalanie kotu na spanie w łóżku. Prowadzone badania wskazują, że około 60% właścicieli śpi ze swoimi kotami stale lub okazjonalnie. Kot czuje się bezpieczny, umości się na miękkiej kołdrze, rzadziej na poduszce i słodko śpi. Oczywiście nie całą noc, ale jeśli jego potrzeby emocjonalne są zaspokojone, zwykle nie budzi opiekuna. Dobrym rozwiązaniem może być adopcja drugiego kota. Zniesie to uczucie samotności u naszego podopiecznego. Oczywiście początki kociej integracji mogą być problematyczne- ustalanie terytorium, ale potem koty będą wspólnie się bawić, nie budząc w tym celu ludzi. 

Stres.

Koty to zwierzęta delikatne i wrażliwe. Uwielbiają rutynę. Daje im ona poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Każda zmiana w ich otoczeniu może być stresogenna. Może to być np. pojawienie się w rodzinie nowego członka- człowieka lub czworonoga, zmiana mebli, przeprowadzka, remont, brak przestrzeni życiowej, hałas, nowe zapachy, zmiana pór żywienia, zmiana żwirku. Wszystkie zmiany, jeśli to możliwe powinny być wprowadzane stopniowo, aby kot mógł się do nich przystosować. Zakłócenie rutyny przekłada się często na zakłócenie rytmu dobowego kota. Może stać się tak, że kot przesypiający większość nocy, zaczyna intensywną aktywność nocną manifestowaną też głośnym miauczeniem w nocy. Często usunięcie przyczyny stresu uspokaja kota, przywraca poprzedni sposób zachowania. Jeśli nie można usunąć przyczyny stresu, trzeba czasu, żeby kot się do zmiany przyzwyczaił. Możemy uspokoić kota,łagodzić koci niepokój, koncentrując na nim więcej uwagi, okazując mu więcej czułości i wyrozumiałości dla jego zachowania. Nigdy jednak budzeni przez kota w nocy, niezależnie od przyczyny, nie karmimy go i nie głaszczemy, aby go uspokoić. Może bowiem uznać to za nagrodę za jego zachowanie i powtarzać w kolejne noce, budząc opiekuna.

[category,245]

Nie da się kota zmusić do przespania całej nocy ani tego nauczyć. Rytm snu i czuwania jest w dużej mierze uzależniony od odziedziczonych mechanizmach funkcjonowania organizmu. Możemy jednak nauczyć go respektowania pewnych zasad życia w naszej rodzinie, w tym cichego zachowywania się w nocy. Bardzo łatwo popełnić błędy- nakarmić kota w nocy czy przytulić i głaskać miauczącego w nocy kota, aby go uspokoić. Nie róbmy tego. Kot domagający się w nocy naszej obecności, uwagi, czy jedzenia, przy naszej nieugiętej postawie w końcu zrozumie, że nocą człowiek śpi i nie należy go budzić. Pamiętajmy, żeby kota za hałasowanie w nocy pod żadnym pozorem nie karać. Nie robi tego przecież złośliwie, tylko zgodnie ze swoją naturą. Zawsze musimy ustalić przyczynę miauczenia kota w nocy, aby można było temu zaradzić. Pamiętajmy, że niekiedy kot miauczy z powodu choroby, wymagającej szybkiej interwencji lekarza.

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka
Wysyłka gratis już od 199zł
Szybka dostawa
Szybka dostawa
Wysyłka w 24h w dni robocze
Bezpieczne Zakupy
Bezpieczne Zakupy
Nasz sklep jest szyfrowany SSL
Przyjazne wsparcie
Przyjazne wsparcie
Jesteśmy zawsze gotowi Ci pomóc
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl