VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Co stosować na pchły dla kota? Jak się pozbyć pcheł?

Pchły u kota — poznaj najlepsze sposoby zwalczania tych pasożytów

Spis treści:

  1. Charakterystyka pchły kociej
  2. Jak kot może zarazić się pchłami?
  3. Jak rozpoznać, czy kot ma pchły?
  4. Czy pchły są groźne dla kota?
  5. Czy kocie pchły są groźne dla człowieka?
  6. Jak pozbyć się pcheł u kota?

Jeśli nasz kot, zdrowy, niecierpiący na alergię zaczyna się drapać, podejrzewamy i zwykle słusznie, infestację, czyli zarażenie pchłami. Jak stwierdzić czy to pchły, jakim są zagrożeniem dla kota, jak się ich pozbyć, jak zabezpieczyć kota przed pchłami? Przeczytaj poniższe informacje. 

Charakterystyka pchły kociej.

Pchła kocia Ctenocephalides felis występuje w dwóch podgatunkach. Jest pasożytem zewnętrznym. Należy do owadów. Może pasożytować oczywiście na kotach, ale też na innych ssakach o gęstym futerku i ciepłym ciele, np. psach, szczurach. Potrafi też przeżyć między piórami- pasożytuje na ptakach. Oczywiście jej "ulubionym" gatunkiem są koty domowe.

Pchła kocia osiąga wielkość 2-4 mm, ma ciemne- brązowe lub czarne ciało. Ciało pchły jest spłaszczone bocznie, co ułatwia jej przemieszczanie między włosami, a ostre pazurki na jej odnóżach pozwalają na kurczowe trzymanie się włosów. Na chitynowym oskórku pokrywającym ciało są liczne szczecinki- utrudniają czyszczącemu sierść zwierzęciu usunięcie pasożyta. Pchły doskonale skaczą, nawet na odległość 0,5 m. Mogą więc łatwo przenosić się między kotami. Pchły są krwiopijne, mają ostre aparaty kłująco- ssące aparaty do nakłuwania skóry i wypijania krwi. Jedna pchła może w ciągu doby wypić tyle krwi, ile sama waży, a na jednym kocie może ich być nawet 250. Dorosła pchła na żywicielu może przeżyć do 3 tygodni, a pozbawiona żywiciela, w środowisku przeżyje kilka dni

Dorosłe samice składają dziennie około 20 jaj, białoperłowych o średnicy 0,5 mm. Spadają one z kociego futerka np. na dywan. Wykluwają się z nich larwy. Larwy nie pasożytują na kocie. Zjadają zwykle odchody dorosłych pcheł spadające do środowiska. Po pewnym czasie przeobrażają się w poczwarkę, a ta przekształca się w osobnika dorosłego. Poczwarka potrafi w niesprzyjających przekształceniu warunkach przetrwać nawet pół roku. 

Jak wygląda pchła u kota?

Jak kot może się zarazić pchłami?

Najczęściej zarażają się pchłami koty wychodzące. Spotykają się z innymi kotami być może infestowanymi pchłami. Pchły doskonale skaczą, łatwo mogą zmienić żywiciela, zasiedlając futro następnego. Źródłem zarażenia mogą być też inne ssaki. W tych miejscach, które często są odwiedzane przez koty, mogą być wykluwające się z poczwarek młode pchły, poszukujące kocich żywicieli.

Koty niewychodzące też mogą zarazić się pchłami. Jeśli mamy psa, ten ze spaceru może przynieść pchły kocie, które nie mogąc znaleźć kociego żywiciela, zadowalają się krwią psa. Zdarza się, że odwiedzają nas goście ze swoimi zwierzętami- są one potencjalnym źródłem pcheł dla naszego mruczka. Czasami też człowiek na butach czy ubraniu przynosi pchły ze środowiska do domu. Również infestacja pchłami może mieć miejsce w gabinecie lekarza weterynarii- wszak bywają tam liczni koci pacjenci.

 

[category,243]

Jak rozpoznać, że kot ma pchły?

Zwykle nabiera takiego podejrzenia właściciel kota, widząc swojego podopiecznego zawzięcie się drapiącego. Zdarza się, że kot zaczyna wygryzać futerko, staje się drażliwy i niespokojny. Oczywiście przyczyny drapania się mogą być różne, np. stres, ale są to też objawy pokąsania przez pchły. Najlepiej więc przeszukać kocie futerko i rozchylając włosy obejrzeć kocia skórę. Najlepiej zrobić to przy codziennym wyczesywaniu lub głaskaniu kota. Jeśli kot ma gęsty podszerstek i w dodatku ciemne futerko możemy przeoczyć pchły- po prostu nie będzie ich widać. Możemy podłożyć pod kota np. biały ręcznik i wtedy wyczesywać kota. Spadające na ręcznik owady będą dobrze widoczne. Często łatwiej, niż owady wyczesać z kociego futerka ich odchody. Mają postać maleńkich, ciemnych grudek, roztarte dają ciemnokrwiste zabarwienie. Rozchylając futerko, oglądamy skórę kota, zwłaszcza na głowie i w okolicach nasady ogona- tam najczęściej pasożytują pchły. Obecność na skórze punktowych nakłuć świadczy o obecności pcheł. Nakłucia mogą być zaczerwienione, ale zwykle nie towarzyszy im opuchlizna.

Czy pchły są groźne dla kota?

Ukłucia pcheł powodują dokuczliwy świąd. Koty ustawicznie się drapią, są niespokojne i drażliwe. Komfort ich życia zostaje obniżony. Większym problemem zdrowotnym jest pojawienie się alergicznego pchlego zapalenia skóry- APZS. Rozwija się u kotów z alergią na białkowy składnik pchlej śliny, która podczas nakłuwania skóry przez pchłę dostaje się do skóry kota. APZS powoduje koszmarny świąd i kompulsywne drapanie się kota. Uszkodzeniu ulega sierść i skóra. Nawet niewielkie ranki po pchlich ukąszeniach mogą ulegać zakażeniom bakteryjnym lub grzybiczym, prowadząc do powstawania stanów zapalnych, lub grzybic skóry. Ponadto pchły mogą być żywicielem pośrednim tasiemca Dipylidium caninum. Tasiemiec ten jest pasożytem jelitowym psów i kotów. Zwierzęta te zarażają się zjadając pchłę, w której ciele występuje larwa tego tasiemca. Pchły zostają żywicielami pośrednimi, zjadając jaja tasiemca, które u zarażonych zwierząt mogą z odbytu dostać się na sierść kota czy psa. W przypadku dużej inwazji pcheł na kociętach lub starszych kotach może dojść do przewlekłej niedokrwistości (anemii) z powodu dużych ubytków krwi wypijanej przez pchły ( dorosła pchła dziennie wypija tyle krwi, ile sama waży).

Czy kocie pchły są groźne dla człowieka?

Człowiek nie jest ulubionym żywicielem pchły kociej ( naszą krew preferuje pchła ludzka). Pchły kocie wolą żywicieli porośniętych gęstym futrem i o większej niż u człowieka ciepłocie ciała. Nie wyklucza to jednak możliwości ukąszenia człowieka przez pchłę kocią. Jeśli mamy podejrzane ślady po ukłuciach w okolicach kostek nóg to prawdopodobnie ślady pozostawione przez pchłę kocią. Jeśli nie mama alergii na białka śliny pchlej, to takie ukąszenia zwykle nie są dla człowieka groźne. Jednak zdarza się, że kot zostaje zainfekowany przez pchłę nosicielkę bakteriami choroby kociego pazura. Kot w takim przypadku staje się zwykle bezobjawowym, przewlekłym nosicielem tej bakterii. Jeżeli zarażony kot zadrapie człowieka, może dojść do przeniesienia bakterii do organizmu człowieka i pojawienia się objawów infekcji- najpierw lokalne zmiany skórne, potem powiększenie węzłów chłonnych. Zwykle choroba ma łagodny przebieg. W leczeniu stosuje się odpowiednie antybiotyki.

[category,159]

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Walka z pchłami nie jest łatwa. Nie wystarczy pozbyć się ich z sierści, ale mogą być też w całym mieszkaniu-  dorosłe pchły, ich jaja i larwy. Co więc możemy zrobić?

  • Spray na pchły

Zastosować spray przeciw pchłom. Należy spryskać całe futerko kota, zasłaniając jego oczy, uszy i pyszczek. Zwykle skutecznie zniszczy większość pcheł

  • Kąpiele

Wykąpać kota z użyciem szamponu przeciwpchelnego. Jest to sposób dość uciążliwy dla kota i dla właściciela, ponieważ szampon trzeba pozostawić na ciele kota przez 15- 20 minut, aby substancje aktywne dostały się do ciał pcheł. Obfite spłukiwanie w czasie tej kąpieli wypłukuje nie tylko padłe, ale i żywe pchły z futerka kota.

  • Wyczesywanie

Wyczesywanie pcheł i ich jaj z kociej sierści gęstym grzebykiem lub zgrzebłem.

  • Preparaty na skórę z fipronilem lub permetryną

Aplikowanie na skórę (nie na sierść) preparatów działających miejscowo rozprzestrzeniających się w warstwach naskórka. Dzięki temu, że substancje aktywne zawarte w tych preparatach np. permetryna, fipronil, gromadzą się w gruczołach łojowych skóry kota, są ciągle wydalane na powierzchniową warstwę skóry razem z łojem. Pchły żerując na skórze, po bezpośrednim kontakcie z tymi substancjami doznają paraliżu i odpadają. Działają przeciwpchelnie i przeciwkleszczowo.

  • Preparaty na skórę o ogólnym działaniu

Aplikowanie na skórę preparatów o działaniu ogólnym. Zawarte w nich substancje aktywne np. fluranaler, przenikają do krwi zwierzęcia. Pozostają w niej przez około 12 tygodni. Pchły pijąc taką krew, ulegają paraliżowi i giną. Preparaty takie mogą być też podawane doustnie. Działają przeciwpchelnie i przeciwkleszczowo.

  • Obroże przeciwpchelne

Stosowanie obroży przeciwpchelnej- zawiera ona substancje uśmiercające i odstraszające pchły i kleszcze. Istnieje pewne niebezpieczeństwo stosowania obroży u kotów wychodzących- mogą zaczepić się obrożą i zawiesić np. na ogrodzeniu.

  • Naturalne kapsułki z drożdżami

Podawanie kotu kapsułek drożdży piwnych. Pchły nie cierpią zapachu drożdży unoszącego się ze skóry kota i rezygnują z żerowania na nim

  • Olejki eteryczne

Zawieszanie w domu, najlepiej w pobliżu legowiska kota saszetek zapachowych lub rozpylanie olejków eterycznych. Pchły odstrasza zapach mięty, róży, cytryny. Olejkami można też spryskać dywan i meble.

  • Usuwanie larw i jaj pcheł

Dokładne odkurzanie dywanów, podłogi i mebli tapicerowanych- mogą być siedliskiem jaj, larw lub dorosłych pcheł. Worek odkurzacza należy potem razem z zawartością wyrzucić- inaczej pchły z niego wyjdą. Dobrze jest dywan, czy tapicerkę przed odkurzaniem posypać solą i odkurzać pół godziny później. Trzeba często myć podłogę gorącą wodą z dodatkiem detergentów lub octu oraz prać legowisko kot.

  • Specjalna lampa wabiąca pchły

Stosowanie specjalnej lampki, której światło zwabia pchły. Przed lampką stawiamy miseczkę z wodą, do której wpadają zwabione owady.

Mała pchła może być dużym problemem dla kota i dla jego właścicieli. Pamiętajmy, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Stosujmy więc środki odstraszające pchły dla kotów, najlepiej te aplikowane na skórę. Stosujmy je zgodnie z instrukcją podaną w załączonej do nich ulotce, aby były bezpieczne dla kota. Jeśli mamy jakieś wątpliwości dotyczące reakcji naszego mruczka na zaaplikowane substancje, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl