VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Chrapanie u psa - przyczyny, skutki i skuteczne sposoby leczenia

 

Spis treści:

 1. Wprowadzenie
 2. Przyczyny chrapania u psa
 3. Objawy i konsekwencje chrapania u psa
 4. Diagnoza chrapania u psa
 5. Leczenie i zarządzanie chrapaniem u psa
 6. Profilaktyka chrapania u psa

Chrapanie u zwierzęcia np. psa, kota odnosi się do dźwięków, jakie on emituje w czasie snu. Przypominają one dźwięki chrapania ludzkiego. Podobnie jak u ludzi, chrapanie u psów jest związane z przepływem powietrza przez zwężone drogi oddechowe. Powoduje to wibracje tkanek. Chrapanie u psa może mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie zwierzęcia, jak i na otoczenie. Oto kilka kwestii, które warto rozważyć:

 • Chrapanie może zakłócać zdrowy sen u psa lub kota, powodując częste przebudzenia i nieregularne cykle snu. Pies może być niewyspany i zmęczony w ciągu dnia.
 • Ciągłe drganie tkanek gardła, podniebienia i w drogach oddechowych podczas chrapania może prowadzić do podrażnienia i stanów zapalnych u zwierzęcia. Może to zwiększać podatność psa lub kota na infekcje i inne choroby układu oddechowego.
 • Niektóre przypadki chrapania u zwierzęcia mogą być związane z obciążeniem serca i niewłaściwym funkcjonowaniem układu krążenia. Ciągłe chrapanie może prowadzić do przeciążenia serca. Może  zwiększać ryzyko chorób serca psa czy kota.
 •  Chrapanie może powodować dyskomfort u psa lub kota. Szczególnie jeśli jest związane z problemami oddechowymi, takimi jak duszność czy niedotlenienie.
 •  Chrapanie u psa może zakłócać spokój domowników, zwłaszcza jeśli jest głośne i częste. 

Ważne jest zrozumienie przyczyn chrapania u psa i podjęcie odpowiednich kroków w celu zarządzania tym problemem. Konsultacja z weterynarzem jest zalecana, aby ustalić dokładną diagnozę i opracować odpowiedni plan leczenia.

Pies chrapie- jakie są przyczyny 

Problem chrapania u psa może mieć różnorodne przyczyny, zarówno anatomiczne, jak i związane z różnymi schorzeniami. Oto kilka głównych przyczyn chrapania u psów:

 • Zwężone drogi oddechowe.

  Rasy psów brachycefalicznych mają tendencję do posiadania wąskich nozdrzy, długiego podniebienia miękkiego lub zwężonej tchawicy. 
 • Nadwaga i otyłość u psa.

  Otyłość prowadzi do zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej wokół gardła, krtani i tchawicy. Może prowadzić do ucisku na drogi oddechowe. Powoduje to chrapanie pupila. Nadwaga i otyłość są częstymi przyczynami chrapania zwłaszcza u pewnych ras psów.
 • Choroby takie jak alergie czy zapalenie błony śluzowej dróg oddechowych i nosa.

  Reakcje alergiczne na pyłki, kurz, sierść  powodować obrzęk błony śluzowej podniebienia, gardła i nosa u psa. Problem ten dotyczy wielu ras psów.To może prowadzić do zwężenia dróg oddechowych i chrapania.
 • Przewlekłe choroby układu oddechowego i gardła.

  Mogą one powodować utrudniony przepływ powietrza i prowadzić do chrapania u psa.
 • Uszkodzenia strun głosowych u psa.

  Uszkodzenia lub nadmiernie wiotkie struny głosowe  mogą powodować wibracje i chrapanie podczas oddychania u psa.
 • Zaburzenia w budowie szczęki psa.

   Niektóre rasy psów, mogą mieć wady w budowie szczęki, takie jak prognatyzm (wydatna szczęka). Może to utrudniać prawidłowy przepływ powietrza i powodować chrapanie.
 • Inne czynniki.

  Obecność ciał obcych w drogach oddechowych, infekcje, nowotwory  mogą również prowadzić do chrapania u psa.

Objawy i konsekwencje chrapania u psa

Jeśli pies chrapie może to być objawem różnych problemów zdrowotnych. Pies chrapie, co objawia się głośnymi dźwiękami podczas snu lub w spoczynku zwierzęcia. Dźwięki te mogą być różne, od lekkiego świstu po głębokie dudnienie. Jeśli pies chrapie trudno  mu swobodnie oddychać, szczególnie podczas snu. Może to prowadzić do krótkich epizodów zadyszki lub duszności. Chrapanie może powodować częste przebudzenia u psa. Nasz pupil staje się niespokojny i często zmienia pozycję w poszukiwaniu wygodniejszej pozycji. Kiedy pies chrapie może mieć zwiększone ślinienie, zwłaszcza podczas snu. To może prowadzić do wilgotnych plam na poduszce lub miejscu, gdzie pies śpi.

Chrapanie u psa może prowadzić do różnych konsekwencji zdrowotnych i wpływać na jego ogólny stan zdrowia. Chrapanie może zakłócać zdrowy sen u psa. Prowadzi do przewlekłego zmęczenia pupila i braku energii w ciągu dnia. Ciągłe drganie tkanek gardła, w podniebieniu i drogach oddechowych może prowadzić do podrażnienia i stanów zapalnych. Zwiększa to podatność psa na infekcje i choroby układu oddechowego.

 Niektóre przypadki chrapania u psów mogą być związane z obciążeniem serca i niewłaściwym funkcjonowaniem układu krążenia. Ciągłe chrapanie może prowadzić do przeciążenia serca i zwiększać ryzyko chorób serca zwierzęcia. Mogą też być inne zaburzenia działania układu krwionośnego. U psów chrapanie może prowadzić do trudności w termoregulacji ciała. Zwężone drogi oddechowe u psa mogą utrudniać dostęp powietrza i wymianę ciepła. Może to wpływać na zdolność psa do regulacji temperatury ciała. Chrapanie może wpływać na jakość życia psa i jego właścicieli. Jeśli pies chrapie, hałas podczas snu może zakłócać spokój domowników. Pies może odczuwać dyskomfort i ograniczenia związane z problemami oddechowymi. Ważne jest, aby zidentyfikować przyczynę chrapania u psa. Wtedy należy skonsultować się z weterynarzem w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia. Dzięki właściwej diagnozie i zarządzaniu można poprawić jakość życia psa. Będzie można też  zapobiec poważniejszym konsekwencjom zdrowotnym pupila.

Diagnoza chrapania u psa

Diagnoza dlaczego pies chrapie wymaga szczegółowego badania fizycznego, wywiadu z opiekunem psa. Niekiedy też dodatkowych badań diagnostycznych. Weterynarz przeprowadzi dokładne badanie fizyczne psa, skupiając się na jego podniebieniu i układzie oddechowym. Będzie badał  gardło, nos, tchawicę, krtanię oraz oceniał ogólną budowę anatomiczną, poszukując ewentualnych wrodzonych wad.  Wywiad też może dostarczyć istotnych informacji na temat przyczyn chrapania. Właściciel może być poproszony o opisanie zachowań psa podczas snu, aby ocenić charakter i nasilenie chrapania. W zależności od wyników badania fizycznego i wywiadu, weterynarz może zalecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak:

 • Badanie krwi i analiza moczu psa.

  Pomagają w wykluczeniu infekcji, ocenie ogólnego stanu zdrowia i identyfikacji ewentualnych stanów zapalnych.
 • Radiografia lub tomografia komputerowa.

  Umożliwiają ocenę struktury anatomicznej dróg oddechowych, gardła i podniebienia u psa.
 • Endoskopia.

  Pozwala na bezpośrednią wizualizację wnętrza dróg oddechowych i ocenę ewentualnych zwężeń, guzów lub innych zmian.
 • Testy alergiczne.

  Jeśli istnieje podejrzenie alergii jako przyczyny chrapania, testy alergiczne mogą pomóc w identyfikacji alergenów wywołujących reakcję.

Diagnoza chrapania u psa jest kluczowa dla właściwego zarządzania problemem. Na podstawie wyników diagnozy weterynarz będzie w stanie zalecić odpowiednie leczenie psa

Leczenie i zarządzanie chrapaniem u psa

Leczenie i zarządzanie chrapaniem u psa zależy od przyczyny oraz nasilenia problemu. W przypadku otyłości u psa,  konieczne będzie zmniejszenie masy ciała. Może to pomóc w zmniejszeniu chrapania poprzez redukcję ucisku na drogi oddechowe. Jeśli chrapanie jest spowodowane przewlekłymi chorobami układu oddechowego, weterynarz może zalecić odpowiednie leczenie farmakologicznego. W przypadku psów z wrodzonymi wadami anatomicznymi powodującymi chrapanie może być konieczny zabieg chirurgiczny. Chirurgiczne leczenie poprawi przepływ powietrza przez drogi oddechowe psa. Jeśli to alergie są przyczyną chrapania psa, weterynarz może zalecić terapię alergologiczną. Będzie ona  obejmować unikanie alergenów, podawanie leków  W niektórych przypadkach weterynarz może zalecić farmakoterapię. Jej skutkiem będzie zmniejszenie stanu zapalnego np. podniebienia i nosa psa czy zwężenia dróg oddechowych. Leki mogą być stosowane w formie doustnej, zastrzykowej lub inhalacyjnej, w zależności od przyczyny chrapania. W celu poprawy warunków snu psa i redukcji chrapania można zastosować pewne modyfikacje środowiskowe. Polegają one na  zapewnieniu czystego i dobrze nawilżonego powietrza w pomieszczeniach, unikanie alergenów. Dotyczą też zapewnienie wygodnego miejsca do spania dla psa i ograniczenie czynników stresowych. Może być tak, że chrapanie u psa jest spowodowane stresem, lękiem lub innymi czynnikami behawioralnymi. Warto wtedy skonsultować się z behawiorystą zwierzęcym, który pomoże zidentyfikować i zarządzać tymi czynnikami.

Ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem w celu ustalenia optymalnego planu leczenia dla psa chrapiącego. Samoleczenie lub ignorowanie problemu może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia psa

Profilaktyka chrapania u psa

Oczywiście nie wszystkim przypadkom chrapania u psów można całkowicie zapobiec. Istnieje jednak kilka działań profilaktycznych, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia tego problemu. Oto kilka zaleceń profilaktyki chrapania u psa:
 • Prowadzenie zdrowego trybu życia.
 • Unikanie nadwyrężenia głosu.
 • Dbaj o higienę jamy ustnej psa. Może to pomóc w zapobieganiu stanom zapalnym dziąseł i infekcjom dróg oddechowych.
 • Unikanie alergenów w diecie psa
 • Odpowiednia higiena snu psa
 • Regularne wizyty u weterynarza.
 • Rozważenie rasy przy wyborze psa. Niektóre rasy psów, zwłaszcza brachycefalicznych mają skłonności do chrapania.

Pamiętaj, że każdy pies jest inny. Ważne jest więc, aby dostosować profilaktykę do indywidualnych potrzeb i cech swojego psa. Jeśli obserwujesz jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego psa zawsze skonsultuj się z weterynarzem. Pomoże on  zidentyfikować przyczynę i dostosować odpowiednie środki profilaktyczne.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl