Dlaczego VetAmicus?
Wysyłka z własnego magazynu,
Następnego dnia produkt jest u Ciebie
Najkorzystniejsze ceny,
Duży wybór form płatności
Najwyższej jakości obsługa klienta
Kupujesz od lekarza weterynarii

Kategorie
Przeznaczenie diety
Właściwości hipoalergiczne
Cena
-
od
do
Nowość
Promocja
Cukrzyca to nieuleczalna, przewlekła choroba. Może występować u wielu zwierząt- psów, kotów, świń, koni, małp, również u człowieka. Zawsze jest poważnym zagrożeniem zdrowia i życia organizmu, a więc nieleczona prowadzi do wielu powikłań i nawet śmierci. Jak rozpoznać czy nasz pies cierpi na cukrzycę? Jak psu pomóc?








Na czym polega cukrzyca u psa?
Cukrzyca wynika z nieprawidłowej ilości glukozy- cukru prostego we krwi. Dla każdego gatunku zwierząt jest charakterystyczny, trzymający się w określonych granicach poziom glukozy we krwi. Dla psów jest to 70- 130 mg/dl. Przekroczenie granic normy w jedną lub drugą stronę jest nieprawidłowością i skutkuje rozwojem cukrzycy. Przy niedostatku glukozy występuje hipoglikemia, komórkom brakuje glukozy jako źródła energii, spowalniają swój metabolizm, co może skutkować śpiączką cukrzycową i nawet zakończeniem życia. Przekroczenie górnej granicy normy, czyli hiperglikemia sprawia, że podaż glukozy dla komórek jest zbyt duża, co niebezpiecznie przyśpiesza ich metabolizm i doprowadza do szybkiego spadku glukozy we krwi, czyli hipoglikemii. Silne wahania glukozy we krwi psa sprawiają, że organizm kompensuje niedobory glukozy wykorzystywaniem tłuszczów jako źródła energii. Ale wtedy pojawiają się niebezpieczne dla życia produkty uboczne procesu w postaci ciał ketonowych prowadzących do kwasicy ketonowej. Organizm psa może też zamiast glukozy, jako źródło energii wykorzystywać białka- rozkładane są wtedy białka budujące ciało i następuje stopniowe wychudzenie organizmu. Nadmiar glukozy we krwi sprawia, że część jej jest wydalana razem z moczem.
Jakie są rodzaje cukrzycy u psa?
- Cukrzyca typu I- cukrzyca insulinozależna (około 90% przypadków cukrzycy u psów). Wynika z braku lub niedoborów insuliny np. na skutek choroby autoimmulogicznej niszczącej trzustkę.
- Cukrzyca typu II- cukrzyca nieinsulinozależna - wynika z nieprawidłowego wykorzystywania przez komórki hormonu insuliny
- Cukrzyca typu III- jest to złożone schorzenie wynikające z zaburzonego przez leki lub inne choroby organizmu wydzielania insuliny.
Jakie są objawy cukrzycy u psa?
- Cukrzyca zwykle rozwija się powoli.
- Najczęściej pierwszym objawem u psa jest zwiększone pragnienie. Towarzyszy mu częstsze oddawanie niewielkich ilości moczu. Mimo zwiększonego apetytu (tak na ośrodek głodu w mózgu działa zmniejszony poziom glukozy we krwi).
- Sukcesywne powolne chudnięcie (zamiast brakującej glukozy wykorzystywane są białka budulcowe i zapasy tkanki tłuszczowej). Pies jest apatyczny i więcej śpi. Pogarsza się kondycja sierści, spowolnione jest gojenie się ran
Jakie są możliwe powikłania towarzyszące cukrzycy u psa?
- Niewydolność nerek,
- stłuszczenie wątroby,
- zaćma,
- stany zapalne pęcherza moczowego,
- biegunki,
- stany zapalne jamy ustnej,
- napady padaczkowe.
Jakie są przyczyny cukrzycy u psa?
Cukrzyca u psa rozwija się na skutek niedoboru insuliny w organizmie zwierzęcia lub niewłaściwego działania insuliny. Zwłaszcza typ I cukrzycy jest skutkiem nieprawidłowości w działaniu komórek trzustki produkujących insulinę. Często pies dziedziczy zmienioną informację genetyczną, czyli choroba ma podłoże genetyczne. Niemniej jednak sama zmiana genetyczna to za mało do rozwoju cukrzycy. Muszą pojawić się jeszcze inne czynniki np. infekcje wirusowe lub bakteryjne u psa, stany zapalne trzustki. Cukrzyca jest więc chorobą wieloczynnikową. Cukrzyca może rozwijać się też jako choroba współistniejąca towarzysząca niedoczynności tarczycy, nadczynności nadnerczy, chorobom autoimmunologicznym. Są też przypadki cukrzycy u psa będące skutkiem przyjmowania pewnych leków, zwłaszcza sterydowych lub wahań gospodarki hormonalnej związanych z cyklem płciowym niewykastrowanych suk. Stosowana dieta ma również wpływ na możliwość rozwoju cukrzycy u psa- zwłaszcza u zwierzęcia otyłego.
Można więc stwierdzić, że przyczynami cukrzycy u psa mogą być:
- wiek,
- płeć,
- predyspozycje genetyczne,
- inne choroby,
- stany zapalne trzustki,
- przyjmowane leki,
- otyłość,
- rasa psa (jamniki, beagle, chow-chow, pudle, teriery, sznaucery)
Jak zdiagnozować cukrzycę u psa?
Jeśli opiekun zauważy pewne objawy mogące wskazywać na cukrzycę u psa, powinien poprosić o pomoc lekarza weterynarii. Pies powinien zostać zdiagnozowany i należy rozpocząć odpowiednie leczenie. Lekarz przede wszystkim zleci badanie morfologiczne i biochemiczne krwi i moczu psa. Jeśli uzna, że to potrzebne, przeprowadzi badanie USG wątroby i trzustki. U psa z cukrzycą należy regularnie takie badania przeprowadzać. Lekarz, w zależności od ustalonego rodzaju cukrzycy u psa zleci odpowiednie leczenie.
Jak wygląda leczenie psa z cukrzycą?
Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, niebezpieczną dla życia i ma charakter przewlekły. Można przy pomocy odpowiedniej terapii ustabilizować poziom cukru we krwi i ten stabilny poziom utrzymywać. Poprawi to funkcjonowanie organizmu zwierzęcia i zapobiegnie powikłaniom. Jeśli zdiagnozowano cukrzycę insulinozależną, leczenie będzie polegało na podawaniu odpowiednich dawek i w odpowiednim czasie insuliny oraz stosowaniu odpowiedniej diety. Insulinę podaje się w postaci zastrzyków podskórnych. Opiekun zostanie przez lekarza pouczony jak je wykonywać. Podawanie insuliny zwierzęciu odbywa się raz lub dwa razy dziennie i powiązane jest z podawaniem posiłków. Tylko lekarz, po wcześniejszym badaniu poziomu cukru we krwi psa może zmodyfikować dawkę insuliny, opiekun samowolnie tego nie może robić. Poziom glukozy we krwi i moczu zwierzęcia powinien być sukcesywnie kontrolowany.
Dieta, leczenie chorób współistniejących, czy w razie potrzeby wykastrowanie suki może pomóc ustabilizować poziom cukru we krwi zwierzęcia bez potrzeby stosowania insuliny, w przypadku cukrzycy nieinsulinozależnej.
Dobór odpowiedniej diety i sposoby żywienia psa z cukrzycą.
Dieta cukrzycowa ma pomóc znormalizować poziom cukru we krwi i usprawnić przebieg procesów metabolicznych. Powinna także dostarczyć odpowiednią ilość energii i substancji budulcowych zwierzęciu. Najlepiej i najwygodniej jest stosować gotowe karmy weterynaryjne dedykowane dla psich diabetyków. Karma weterynaryjna musi być zalecona przez lekarza weterynarii. Karma cukrzycowa powinna się charakteryzować:
- Dużą ilością białka — około 25% suchej masy karmy dobrego jakościowo np. z mięsa drobiu, ryb, jagnięcina, białka jaj kurzych.
- Podwyższonym poziom włókna pokarmowego — około 15% suchej masy. Jest ono niestrawiane, ale wydłuża czas wchłaniania glukozy i pęczniejąc w żołądku, daje psu uczucie sytości na dłuższy czas. Często w karmie dla psa z cukrzycą występuje włókno z jukki Mojave- dodatkowo zmniejsza ilość tworzonych gazów w jelicie, a zawarte w niej saponiny mają działanie antybakteryjne.
- Jeśli cukrzyca jest skutkiem otyłości, stosujemy dietę niskotłuszczową z obniżoną kalorycznością, co pozwala psu schudnąć. Tłuszcz powinien być pochodzenia zwierzęcego -tłuszcz rybi lub być dobrym olejem roślinnym. Musi zawierać NNKT- niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe tzw. Omega-3 i Omega-6. Organizm ich nie produkuje, a są bardzo potrzebne do działania układu nerwowego, odpornościowego i hormonalnego.
- Węglowodany o obniżonym indeksie glikemicznym, czyli węglowodany złożone, wolno trawione i przyswajane do organizmu. Źródłem takich węglowodanów jest np. jęczmień, sorgo, ryż brązowy.
- Mogą być suplementy takie jak cynk, chrom, inulina, L- karnityna.
- Dodatek drożdży piwnych suszonych- są źródłem substancji prebiotycznych. Pobudzają rozwój naturalnej flory bakteryjnej w jelicie psa, dodatkowo dostarczają witamin z grupy B.
Dla psa z cukrzycą bardzo ważna jest regularność karmienia. Karma weterynaryjna dla psa z cukrzycą jest w dwóch opcjach- karma mokra i sucha. Zwykle mają w nazwie epitet- diabetic. Mokra karma dodatkowo nawadnia organizm (zawiera około 75% wody), jest też smakowitsza, bardziej aromatyczna. Karma sucha natomiast jest trwalsza i ma większą gęstość energetyczną. Pamiętajmy, aby psu choremu na cukrzycę nie dawać przekąsek zawierających cukry proste, ani ludzkiego jedzenia. Pies musi mieć nieograniczony dostęp do czystej, chłodnej wody.
Nasz internetowy sklep vetamicus.pl posiada szeroką ofertę mokrych i suchych karm weterynaryjnych dla psa z cukrzycą. Mamy karmy firmy Royal Canin, Hills, Brit, Calibra i inne. Są one w różnych wersjach smakowych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą handlową naszego sklepu
Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną i przewlekłą, ale szybka diagnoza, właściwe leczenie i troskliwa opieka pozwolą psu żyć długo i szczęśliwie