VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Niewydolność nerek u psa - objawy, leczenie oraz wskazania dietetyczne

Chore nerki u psa — objawy, leczenie i rokowania

Spis treści:

  1. Funkcje nerek w organizmie
  2. Co to jest niewydolność nerek
  3. Objawy niewydolności nerek
  4. Rodzaje niewydolności nerek
  5. Przyczyny ostrej niewydolności nerek
  6. Przyczyny przewlekłej niewydolności nerek
  7. Diagnozowanie niewydolności nerek
  8. Na czym polega leczenie niewydolności i stanów zapalnych nerek?
  9. Rokowania w przebiegu chorób nerek
  10. Rola diety w leczeniu chorób nerek

Jaka jest rola nerek w organizmie psa?

Nerki pełnią bardzo ważne funkcje w organizmie każdego psa

  • Oczyszczają krew ze zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii. Produktami tymi są mocznik i kreatynina. Mocznik powstaje w wątrobie z toksycznego amoniaku. Jest mniej toksyczny, ale organizm musi się go sukcesywnie pozbywać, aby nie doszło do zatrucia organizmu. Kreatynina powstaje jako zbędny produkt przemiany azotowej w mięśniach. Obydwa związki dostają się do krwi i z nią docierają do nerek, gdzie są z krwi odfiltrowywane i wchodzą w skład tworzonego przez nerki moczu. Jest on wydalany poza organizm.
  • Regulują ilość wody i minerałów we krwi, czyli odpowiadają za gospodarkę wodno- elektrolitową organizmu.
  • Dbają o równowagę kwasowo- zasadową organizmu
  • Wydzielają substancję regulującą ciśnienie krwi- reninę
  • Produkują hormon erytropoetynę- pobudzający szpik kostny do produkcji czerwonych krwinek.

Choroby nerek u psa

Co to jest niewydolność nerek?

Prawidłowe działanie nerek jest więc kluczowe dla utrzymania zdrowia organizmu. Dlatego niewydolność nerek może być przyczyną śmierci zwierzęcia. Więcej psów umiera z powodu ich niewydolności niż z powodu chorób krążeniowych. Chorują częściej starsze psy, ale lekarze oceniają, że około 20% psów, które nie ukończyły 5 lat, cierpi na tę chorobę.

Niewydolność nerek jest wtedy, kiedy 75% ich struktury uległo uszkodzeniu. Pozostałe części nerek mogą nadal działać, ale trzeba zacząć szybko i skutecznie chronić je przed zniszczeniem.

Objawy niewydolności nerek u psa

Większość objawów ma charakter niespecyficzny, czyli mogą towarzyszyć innym chorobom.

Najważniejsze objawy niewydolności nerek u psa:

  • Wzmożona męczliwość,

  • Posmutnienie,

  • Apatia,

  • Rozjaśnienie śluzówek,

  • Zmatowienie sierści,

  • Brak apetytu,

  • Czasem wymioty i biegunka,

  • Owrzodzenie jamy ustnej,

  • Specyficzny zapach mocznicowy oddechu.

Objawy niewydolności nerek, które możemy łatwo zaobserwować:

  • Objawami dość wyraźnymi jest wzmożone pragnienie (polidypsja) i zwiększona częstotliwość oddawania moczu (poliuria).

Jak leczyć psa z niewydolnością nerek

Rodzaje niewydolności nerek u psa

Ostra niewydolność nerek u psa

Choroba może przebiegać w postaci ostrej — objawy szybko się pojawiają i jest szybki postęp choroby. Może dotyczyć psów zarówno młodych, jak i starszych,

Przewlekła niewydolność nerek u psa

Druga postać- przewlekła niewydolność nerek- PNN jest bardziej podstępna, bo długo nie daje nasilonych objawów. Występuje zwykle u starszych psów. Brak chęci do zabawy, większa skłonność do spania, męczliwość jest zwykle przez właściciela oceniana, jako efekty starzenia się organizmu i bagatelizowana, tymczasem uszkodzenia nerek postępują.

Przyczyny ostrej niewydolności nerek u psa

  • Zatrucia psa

Ostry przebieg tej choroby jest najczęściej wynikiem zatrucia organizmu. Psy mogą polizać lub zjeść coś toksycznego na spacerze. Trzeba zwracać uwagę na to, czy pies nie obwąchuje puszek z chemikaliami, takimi jak rozpuszczalniki, środki ochrony roślin, płyny do chłodnicy, czy z resztkami farb, żywic, klejów. Środkiem mocno toksycznym dla psa jest ibuprofen. Dla człowieka to skuteczny środek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Nigdy nie podawajmy gorączkującemu lub cierpiącemu z powodu bólu tego środka. Zdarza się, że pies zostanie pokąsany przez żmiję zygzakowatą lub użądlony przez szerszenia. Toksyny tych zwierząt mogą doprowadzić do ostrej postaci niewydolności nerek.

  • Zmniejszone ukrwienie

Ostry przebieg niewydolności nerek może być też wynikiem zmniejszonego przepływu krwi przez nerki. Może tak się zdarzyć przy silnym odwodnieniu organizmu, przy wstrząsie krwotocznym lub anafilaktycznym, udarze cieplnym.

  • Niedrożność nerek

Ostra niewydolność nerek może być skutkiem niedrożności dróg odprowadzających mocz, np. w wyniku ich zablokowania przez kamień moczowy lub skrzep krwi albo w następstwie ucisku, lub nacieku na drogi moczowe w wyniku procesu nowotworowego

Dla psa toksyczny ibuprofen

[category,89]

Przyczyny przewlekłej niewydolności nerek u psa

Przewlekła niewydolność nerek jest wynikiem innych chorób toczących się w organizmie

  • Cukrzyca

  • Kłębuszkowe zapalenie nerek

Choroba ta jest wynikiem zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Najczęściej wynika z infekcji pneumokokami, meningokokami, gronkowcami, paciorkowcami, wirusami ospy wietrznej, wirusami zapalenia wątroby. Na skutek nieprawidłowości działania układu odpornościowego dochodzi do powstania stanu zapalnego. Choroba ma więc charakter autoimmunizacyjny. Kłębuszkowe zapalenie nerek może przebiegać bezobjawowo. Jest wtedy podstępny przebieg choroby. Częściej stan zapalny kłębuszkowego zapalenia nerek objawia się zmianą koloru moczu na różowawy, pienistością moczu, zmniejszeniem jego objętości. Kłębuszkowe zapalenie nerek może być ostre lub przemijające.

  • Kamica nerkowa,

  • Torbielowatość nerek

W nerkach tworzą się liczne torbiele wypełnione płynem, uciskając na miąższ nerki, uszkadzają ją.

  • Wrodzone lub nabyte wady układu moczowego,

  • Nadciśnienie.

Jak zdiagnozować niewydolności nerek u psa?

Szybka i trafna diagnoza oraz szybkie podjęcie leczenia są kluczem do sukcesu, jakim jest pomoc pupilowi i zachowanie życia zwierzęcia.

Lekarz, podejrzewając niewydolność nerek, zaleci:

  • Badanie krwi

Morfologię, parametry biochemiczne w tym SDMA- symetryczną dimetylowaną argininę. Jest ona aminokwasem, którego stężenie we krwi pokazuje, jaka jest szybkość filtracji kłębuszkowej, czyli jaka jest sprawność nerek.

  • Badanie moczu

Pod względem składu chemicznego, jak i stopnia zagęszczenia USG nerek dla oceny ich wielkości i struktury

Jak leczyć niewydolności nerek u psa?

Po zdiagnozowaniu tej choroby u psa należy jak najszybciej wdrożyć leczenie. Jeżeli przyczyną choroby jest zatrucie organizmu, trzeba podjąć działanie neutralizujące ją. Jeżeli jakaś choroba układowa jest przyczyną niewydolności nerek, podejmuje się stosowne jej leczenie. Następnie usuwa się nadmiar mocznika i kreatyniny z organizmu i normuje się zawartość i stężenie elektrolitów w płynach ustrojowych, najczęściej przez dożylne podawanie płynów, czyli kroplówki. Podejmuje się też działania zmierzające do poprawienia przepływu krwi przez nerki, zwykle przez podawanie środków rozszerzających naczynia krwionośne i obniżające wysokie ciśnienie krwi. Co więcej, żeby poprawić apetyt, podaje się środki przeciwwymiotne i podnoszące pH w żołądku (znoszenie nadkwasoty). Jeśli skutkiem niewydolności jest anemia, podaje się leki pobudzające erytropoezę, czyli produkcję erytrocytów. Poprawi to dotlenienie organizmu i zwiększy aktywność zwierzęcia. Konieczne też będzie podawanie psu leków zapobiegających wchłanianiu fosforu ze strawionego pokarmu.

[category,133]

Rokowania w przebiegu niewydolności nerek u psa

Jeżeli choroba ma ostry przebieg i szybko zostało wdrożone właściwe leczenie, chorobę można wyleczyć. Niestety w większości przypadków jest chorobą nieuleczalną. Odpowiednie leczenie farmakologiczne i dieto terapia, pozwalają na szczęście w wielu przypadkach mocno spowolnić przebieg choroby i podnieść komfort życia. Pies może nadal cieszyć się dobrą kondycją i życiem.

Czasami jednak stan pieska jest bardzo poważny, a farmakologia nie jest skuteczna. Pojawia się wtedy mocznica- ostatnie stadium niewydolności nerek.  Mocznica u psa powoduje, że nerki psa nie są już w stanie spełniać swoich funkcji. Objawy mocznicy dotyczą niemal wszystkich narządów. Mocznica u psa jest wskazaniem do leczenia nerkozastępczego. Lekarz może zaproponować dializę. Jest możliwa tylko w wybranych klinikach. Ocenę, czy pies może być poddany dializie, dokonuje lekarz specjalista.

Dieta dla psa z chorymi nerkami

Dieta przy tej chorobie ma ograniczyć podaż składników obciążających pracę nerek oraz łagodzić nieprzyjemne objawy mocznicy, czyli nudności i wymioty. Pozwala też pomóc pupilowi przez spowolnienie postępów choroby. Karma dla chorego psa musi zawierać ograniczoną ilość białka, potasu, fosforu i sodu, a jednocześnie musi dostarczyć odpowiednią ilość kalorii. Metabolizm białek jest przyczyną tworzenia mocznika, ale nie można białka całkowicie wyeliminować z diety- jest niezbędne do budowy i funkcji organizmu. Karma psa z chorymi nerkami powinna zawierać nie więcej niż 2- 3,3 g białka/kg masy ciała dziennie. Najwygodniejsza, karma to gotowa karma weterynaryjna. Dla psów z chorobami nerek są one oznaczone napisem Renal. Jeśli pies odmawia jedzenia takiej karmy, zostaje opcja przygotowywania jedzenia domowego, żeby pomóc pupilowi w dochodzeniu do zdrowia.

Dieta dla psa z chorymi nerkami

Domowa dieta dla psa z chorymi nerkami

W diecie chorego zwierzęcia należy ograniczyć spożycie białka, jednocześnie całe zapotrzebowanie na aminokwasy zastępując bez nadmiarów poprzez żywienie białkiem o wysokiej zawartości biologicznej w zmniejszonych ilościach. Masa ciała zwierzęcia powinna być utrzymywana na jednakowym poziomie.

Przykładowa karma dla psa z niewydolnością nerek do samodzielnego przygotowania w domu:

  • zmielona wołowina,
  • gotowany ryż,
  • jajko ugotowane na twardo,
  • 3 kromki białego chleba,
  • łyżeczka węglanu wapnia.

Wołowinę należy podgrzewać na patelni, następnie dodać pozostałe składniki i dobrze wymieszać. Dodać trochę wody, dla poprawienia konsystencji. Należy pamiętać, żeby pies jednocześnie dostawał suplementację witamin i minerałów.

Ponieważ choroba jest zagrażająca życiu, rokowania są lepsze przy szybkiej diagnozie i wdrożeniu leczenia. Dlatego trzeba uważnie obserwować swojego pupila i nie bagatelizować żadnych objawów, a psy powyżej 6- 8 roku życia poddawać regularnym badaniom.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl