VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Biegunka u psa - najczęstsze przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Spis treści:
  1. Co to jest biegunka?
  2. Rodzaje biegunek u psa.
  3. Przyczyny biegunki u psa.
  4. Biegunka  w przebiegu różnych chorób
  5. Diagnozowanie i leczenie biegunek u psa.
  6. Domowe sposoby pomocy dla psa z biegunką.

Co to jest biegunka, czyli rozwolnienie u psa?

Biegunka to mechanizm obronny przewodu pokarmowego przed ciałami obcymi czy toksynami. Może też towarzyszyć innym chorobom organizmu psa. Biegunka u psa, inaczej rozwolnienie polega to zaburzenia trawienia polegające na częstszym niż zazwyczaj oddawaniu stolca. Stolec ma zmienioną konsystencję- od pastowatej do wodnistej. Kolor kału jest zwykle zmieniony, może być krwisty, zielony, czarny. Odchody psa mają mocny, nieprzyjemny zapach. W kale psa mogą znajdować się krew, śluz, pasożyty lub jaja pasożytów, ciała obce.

Biegunce u psa może polegać tylko na wyżej wymienionych objawach lub mogą towarzyszyć jej dodatkowe objawy. Objawy te to np. wzdęcia, burczenie w brzuchu psa, apatia i osłabienie, gorączka, ból brzucha.

Rodzaje biegunek u psa.

Biegunka u psa może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Biegunka ostra pojawia się nagle, objawy są mocno nasilone. Zwykle jej objawy ustępują samoistnie po 1- 2 dniach, choć może trwać nawet do 14 dni. Biegunka przewlekła trwa zwykle dłużej niż 2- 3 tygodnie. Może trwać nawet miesiącami. Niekiedy utrzymuje się stale, ale czasami nawraca okresowo. Objawy nie są mocno nasilone. Przewlekłą  biegunkę u psa na podstawie objawów można zróżnicować. Może wynikać z terenu jelita cienkiego, jelita grubego lub być  mieszana.

Przyczyny biegunki u psa.

Najczęstszymi przyczynami rozwolnienia u psa są:

  • niestrawność wynikająca ze zjedzenia pokarmu nieświeżego
  • niestrawność po zjedzeniu czegoś, do czego organizm psa nie był przyzwyczajony np. surowego mięsa, surowego jajka.
  • niestrawność wynikająca z nagłej  zmiany diety np. na dietę BARF, czy wprowadzenia nowej  karmy
  • zatrucie po zjedzeniu toksycznych dla psa substancji np. czekolady, czosnku, cebuli winogron
  • zatrucie zjedzonymi śmieciami znalezionymi na spacerze, trutkami na szczury, lub wypiciem zanieczyszczonej wody np. z kałuży
  • połknięcie ciała obcego np. fragmentu zabawki plastikowej
  • silny stres
  • przegrzanie organizmu
  • zarobaczenie
  • choroby infekcyjne układu pokarmowego np. wirusowe, bakteryjne, wywołane przez pierwotniaki
  • alergia pokarmowa na określony rodzaj białka w pokarmie 
  • nietolerancja jakiegoś składnika pokarmowego np. glutenu, laktozy
  • choroba nowotworowa w obrębie układu pokarmowego
  • skutek uboczny prowadzonej farmakoterapii (głównie stosowanych antybiotyków).
[npProducts ids="92" wrapper="net_products3" view="slider" name="Diety weterynaryjne dla psów z problemami trawiennymi" content="categories" elements="image,price,name,price"]

Pies ma biegunkę-biegunka w przebiegu różnych chorób

Biegunka przy zatruciu pokarmowym

Najczęściej rozwolnienie u psa jest skutkiem tego, że pies zjadł coś powodującego zatrucie pokarmowe. Niektóre psy mają skłonność do zjadania różnych śmieci znalezionych na spacerze. Część psów je bardzo łapczywie, co prowadzi do przejedzenia. Niekiedy podajemy psu resztki ze stołu. Mogą one zawierać dużą ilość soli, cebulę czy czosnek toksyczny dla psa. Czasami nie mamy wiedzy o tym, że czekolada, czy winogrona są toksyczne dla psa. Podajemy je psu jako nagrodę. Zdarza się też, że postanowimy zmienić psu dietę, czy choćby rodzaj stosowanej karmy. Nie powinniśmy tego robić gwałtownie. Trzeba stopniowo do stosowanej karmy włączać nową, codziennie zwiększając jej ilość. Inaczej układ trawienny psa może zareagować na nowość bardzo gwałtownie- biegunką i wymiotami. Zwykle rozwolnienie u psa spowodowane takimi zatruciami pokarmowymi  mija samoistnie po 1-3 dniach. Oczywiście, jeśli zaprzestajemy podawania psów produktów, które zatrucie spowodowały.

Inaczej może być w przypadku połknięcia przez psa np. trutki na szczury, nawozów, innych chemikaliów. Wtedy pojawiają się bardzo wyraźne objawy ciężkiego zatrucia. Mogą to być oprócz biegunki wymioty, senność lub nadmierne pobudzenie, ślinotok, drgawki. W takim przypadku szukajmy jak najszybciej pomocy lekarza weterynarii dla naszego zwierzęcia. Tylko szybka pomoc lekarza pozwoli na uratowanie zdrowia psa.

Biegunka przy infekcjach i robaczycach układu pokarmowego.

Choroby infekcyjne układu pokarmowego to choroby powodowane przez wirusy, bakterie, pierwotniaki. Do najczęściej spotykanych wirusowych należą jelitowa postać nosówki, parwowiroza, koronawirozy. W przebiegu każdej z nich pojawiają się silne biegunki niekiedy o nawracającym charakterze. Kał wodnisty może być z domieszką śluzu i podbarwiony krwią. 

Choroby wywoływane przez bakterie to najczęściej salmonelloza i kampylobakterioza. Przebieg choroby związany z silnymi wodnistymi biegunkami. Kał zwykle bez domieszki krwi i śluzu lub ze śladowa ich ilością. Chorobom tym towarzyszy gorączka i bolesne kurcze brzucha u zwierzęcia.

Z chorób wywoływanych przez pierwotniaki najczęstszą jest lamblioza. W przebiegu tej choroby występuje nasilone rozwolnienie u psa. Kał jest z domieszką krwi i śluzu. Choroba przebiega z wysoką gorączką i silnymi bólami brzucha. Możliwe jest odwodnienie psa

Pasożyty przewodu pokarmowego u psa to najczęściej glisty i tasiemce. Glistnice mogą dawać objawy w postaci biegunki u psa lub powodować zaparcia. Tasiemczyce z kolei często prowadzą do naprzemiennych biegunek i zaparć.

[npProducts ids="195" wrapper="net_products4" view="slider" name="Leki na odrobaczenie dla psów" content="categories" elements="image,price,name,price"]

Inne choroby dające objawy w postaci biegunek u psa.

Są to liczne choroby, do których należy np. zespół jelita drażliwego. Szacuje się, że 10- 15% psów z przewlekłymi biegunkami cierpi na zespół jelita drażliwego. Kał psa zawiera domieszkę śluzu i krwi. Pies cierpi na dotkliwy ból brzucha. Etiologia choroby jest różnorodna. Częściej dotyka psów wrażliwych, łatwo ulegających stresowi. Jedną z przyczyn tej choroby może być też dieta uboga we włókno pokarmowe. Inne groźne dla życia  choroby, którym towarzyszy biegunka u psa to: ostre zapalenie wątroby i ostre zapalenie trzustki.

Diagnozowanie i leczenie biegunek u psa.

Biegunka sama w sobie nie jest chorobą, tylko objawem chorobowym. Przy gwałtownym przebiegu nie czekajmy, aż sama minie. Koniecznie zasięgnijmy porady lekarza weterynarii. Biegunka wszak może być objawem zagrażającej życiu psa choroby. Ponieważ najczęściej jest objawem nieswoistym do postawienia diagnozy potrzebne będą badania przeprowadzone przez weterynarza.

Lekarz przeprowadzi wywiad z opiekunem zwierzęcia. Na podstawie wywiadu i objawów  zaleci badania diagnostyczne. Prawdopodobnie zleci zbadanie próbki kału i badanie morfologiczne i biochemiczne krwi psa. Może zaleci też zbadanie moczu chorego psa. Na podstawie wyników badań psa i wywiadu z opiekunem lekarz weterynarii postawi diagnozę. Znając przyczynę choroby zleci odpowiednie leczenie. W wielu przypadkach konieczne jest podanie psu nawadniającej kroplówki. Zapobiegnie odwodnieniu organizmu psa oraz wyrówna poziom elektrolitów w organizmie zwierzęcia. W przypadku przewlekłej biegunki u psa zapewne konieczne będzie podanie kilku kroplówek. Jednym ze sposobów walki z biegunką jest też podawanie środków przeciwbiegunkowych. Po ustabilizowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej u psa stawiana jest diagnoza. Dopiero wtedy wdrażane jest leczenie zasadniczej choroby.

Biegunka u psa - nawadnianie

Pamiętajmy, że biegunka jest tylko objawem, sposobem obronnym organizmu. Leczenie tylko objawu, a nie właściwej jego przyczyny nie będzie skuteczne. W wielu przypadkach dochodzi do samoleczenia organizmu. W przypadku większości chorób konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej terapii. Jeśli biegunka u psa jest np. objawem choroby bakteryjnej stosuje się antybiotykoterapię. Jeśli biegunka jest wynikiem nowotworu w przewodzie pokarmowym, pewnie potrzebny będzie zabieg chirurgiczny.

W przypadku chorób układu pokarmowego ważna jest odpowiednia dieta. Dieta towarzysząca leczeniu musi być lekkostrawna i nieobciążająca nadmiernie jelit chorego psa. Powinna wspierać  rekonwalescencję układu pokarmowego. W zależności od zasadniczej choroby powinna być zastosowana specjalistyczna dieta weterynaryjna na żołądek i jelita. Jest w pełni zbilansowana, a jednocześnie zawiera składniki chroniące chorą część układu pokarmowego psa. Zwykle początkowo zaleca się podawanie dla psa łatwiejszej do trawienia karmy mokrej. Sposobem na szybszy powrót jelit do prawidłowego działania jest podawanie psu probiotyku. Nie podajemy probiotyków przeznaczonych dla ludzi. Flora bakteryjna psa jest bowiem inna niż u ludzi. Należy podawać psu probiotyki weterynaryjne, zawierające typowe dla jelita psa bakterie. Dobrym sposobem na utrzymanie flory bakteryjnej psa w dobrej kondycji jest podawanie psu prebiotyków. Są to substancje, które są pożywką dla bakterii jelitowych psa.

Domowe sposoby pomocy dla psa z biegunką.

Jeśli pies ma biegunkę, najpierw postaraj się ustalić jej przyczyny. Przeanalizuj co pies jadł. Jeśli pies jest w dobrym stanie można mu pomóc domowymi sposobami. Jeśli podejrzewamy, że pies ma niegroźną niestrawność możemy podać mu węgiel leczniczy. Doskonale wiąże toksyny w świetle przewodu pokarmowego psa. Zalecana dawka jest dosyć duża- na 1 kg masy ciała podajemy 1 g węgla. Innym bezpiecznym środkiem jest smekta. Jedną saszetkę podajemy na około 15 kg masy ciała psa. Zawartość saszetki rozpuszczamy w wodzie i podajemy psu do pyska łyżeczką lub strzykawką. Możemy podać też nifuroksazyd. Działa jednak dopiero po kilku dniach podawania. Tak jak węgiel i smekta doskonale wchłania toksyny z e światła jelita psa. W przypadku bolesnych kurczów brzucha u psa możemy podać no- spę. Działa rozkurczowo na mięśniówkę jelita psa, zmniejszając ból. Nie zaleca się podawania stoperanu. Jego substancja lecznicza u psów wielu ras przenika do mózgu, Doprowadza do pojawienia się objawów neurotoksycznych. Pamiętajmy o zapewnienie psu dostępu do czystej wody oraz możliwości spokojnego odpoczynku.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl