VetAmicus
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Wpisz nazwę, markę lub cechę...
Menu

Co nas wyróżnia?

Zastanawiasz się, jak skutecznie zadbać o zdrowie swojego psa? Odkryj naszą ofertę tabletek na odrobaczanie, które są nie tylko wydajne, ale i bezpieczne dla Twojego pupila. W Vetamicus.pl znajdziesz różnorodne produkty, które pomogą utrzymać Twojego psa w doskonałym zdrowiu i chronić go przed niechcianymi pasożytami.

Preparaty i tabletki na odrobaczenie psa

Tabletki na odrobaczenie psa

Najpowszechniejszym produktem służącym do odrobaczania u  naszych psów i innych zwierząt są tabletki. Te produkty zawierają różne substancje czynne działające niekorzystnie na dorosłą postać robaków lub ich larwy. Działają krótkotrwale, substancje czynne nie kumulują się w organizmie. Powinny być stosowane regularnie, tak, aby osiedlający się w przewodzie pokarmowym nie miał szans na długie pasożytowanie i wydawanie potomstwa. Lekarz weterynarii dobierze odpowiedni rodzaj produktu dla psa. Bierze on pod uwagę rodzaj pasożyta, wagę w kg, wiek i wielkość psa. Zaleci też sposób podania tabletki- albo przemycenie jej w karmie. Albo podanie bezpośrednio do pyska i dopilnowanie, żeby pies ją połknął.

Jakie są skuteczne tabletki na odrobaczenie psa?

Dobór odpowiedniego preparatu powinien uwzględniać wiele czynników, takich jak wiek, waga, stan zdrowia psa oraz rodzaj i poziom zagrożenia pasożytami. Skuteczne tabletki często zawierają kombinację substancji aktywnych, które działają przeciwko szerokiemu spektrum pasożytów, w tym tasiemcom, glistom i nicieniom. Ważne jest, aby stosować produkty zalecane przez weterynarza, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb psa i regularnie przeprowadzać odrobaczanie, aby utrzymać zwierzę w dobrym zdrowiu i zapobiegać potencjalnym problemom zdrowotnym.

Jak działają tabletki na odrobaczenie psa?

Tabletki na odrobaczanie zawierają substancje czynne finalnie  zabijające pasożyty wewnętrzne u naszych psów. Substancje czynne to np. prazikwentel, fenbezadol, pyrantel. Ich negatywne działanie na pasożyta najczęściej dotyczy porażenia jego układu nerwowego i mięśniowego, co ostatecznie prowadzi do śmierci pasożyta. Niektóre tabletki mają substancje zakłócające procesy metaboliczne pasożyta, co też prowadzi do jego śmierci. Substancje czynne zawarte w tabletkach z założenia działać mają tylko na endopasożyty, ale zdarza się,  że mogą być szkodliwe i dla psa. Dlatego stosujmy się do zaleceń lekarza weterynarii w wyborze tabletki. Lekarz wybierze produkt odpowiedni dla wagi, wieku, rasy, stanu zdrowia naszych  psów. Zaleci też odpowiedni sposób dawkowania. Większość oferowanych na rynku tabletek na odrobaczanie podawana jest w ilości 1 tabletki na 10 kg masy ciała psa. Inne dawki stosuje się u szczeniąt.

Rzadko, ale zdarzają się negatywne skutki uboczne odrobaczania u naszych psów. Są to np. ślinienie, niechęć do spożywania karmy, biegunka, wymioty, ospałość, drżenie mięśni, objawy alergiczne.

Co ile odrobaczać psa?

Zaczynamy odrobaczanie już u młodych szczeniąt. Mogły zarazić się pasożytami jeszcze w czasie życia płodowego od zarażonej matki lub pijąc jej mleko. Pierwsze odrobaczanie powinno mieć miejsce u dwu tygodniowych szczeniąt. Powinno się je powtarzać co dwa tygodnie do 16 tygodnia ich życia. Później powtarzamy podawanie odrobaczania co miesiąc, aż do ukończenia przez psa pierwszego roku życia. Należałoby tak zaplanować kalendarz szczepień psa, aby odrobaczanie odbyło się około tygodnia przed szczepieniem psa. Dotyczy to i szczeniąt i dorosłych psów. Obecność robaków w przewodzie pokarmowym  psa obniża bowiem efektywność działania szczepionki.

 Pies, który jest trzymany w domu, a na dwór wychodzi tylko pod opieką właściciela, powinien być szczepiony raz w roku. Zwłaszcza jeśli nie ma zwyczaju, zjadać na spacerze co popadnie i nie wchodzi w kontakty z innymi psami. Ważne jest też, czym pies jest karmiony.  Częste podawanie surowego mięsa może przyczynić się do zarażenia psa pasożytami. Wtedy częstotliwość podawania odrobaczenia powinna być większa. Zwłaszcza jeśli

  • nasz pies często przebywa na dworze, pozostając tam bez nadzoru
  •  ma niepohamowany apetyt na zjadanie różnych "znalezisk" na spacerze np. odchodów innego psa
  • poluje na gryzonie np. szczury i je zjada
  • zjada inne małe zwierzęta- owady, ślimaki
  • kontaktuje się z innymi psami- obwąchuje je i liże (zwłaszcza jeśli są to psy bezdomne)
  • często przebywa w miejscach, gdzie jest dużo innych psów np. biorąc udział w wystawach
  • jest dotknięty inwazją pcheł lub kleszczy
  •  często zjada surowe mięso np. jest na diecie BARF
  • w domu jest osoba z obniżoną odpornością np. z przewlekłą chorobą
  • W domu są malutkie dzieci.

W wyżej wymienionych przypadkach zwiększamy częstotliwość odrobaczania psa np.- cztery razy w roku, a nawet do odrobaczania comiesięcznego.

Odrobaczanie psa przeprowadzajmy zawsze po konsultacji z lekarzem i zważeniu psa- ilość podawanej w tabletce substancji czynnej musi być dostosowana do wagi psa w kg (zwykle 1 tabletka  na 10 kg masy ciała psa, u szczeniąt przeliczenie podawanych specyfików na kg może być inne).

Czy tabletki odrobaczające zawsze są bezpieczne?

Niektóre psy wykazują skutki uboczne działania substancji odrobaczających, może być to skutkiem mutacji genu MDR1. Mutacja ta skutkuje nieprawidłowością działania bariery krew- mózg. Substancja czynna leku odrobaczającego podanego dla psa przedostaje się wtedy do mózgu, zaburzając jego działanie. Może skutkować drgawkami, zaburzeniami koordynacji ruchowej psa, śpiączką. Są to mutacje często spotykane u pewnych ras np. owczarek szkocki długowłosy, owczarek szkocki krótkowłosy, owczarek australijski, owczarek szetlandzki, owczarek niemiecki coraz więcej jest zwolenników podawania odrobaczenia dopiero wtedy, gdy jest realna potrzeba- w ciele psa są pasożyty. Wymaga to częstego przeprowadzenia testowych badań kału na obecność pasożytów, ich jaj lub larw. Jest to badanie nieinwazyjne dla psa. Jeśli badanie kału nie wykazuje inwazji pasożytów, odrobaczenia się nie podaje. 

Preparaty odrobaczające powinny być podawane po konsultacji z lekarzem. Zwykle, kiedy nie ma przeciwwskazań ich podawania, podaje się je z częstotliwością dostosowaną do wieku, masy ciała i stylu życia psa. Pamiętajmy też o ochronie przeciw pasożytom zewnętrznym psa - pchłom i kleszczom.

Jak podać tabletki na odrobaczanie dla psa?

Podawanie tabletek na odrobaczanie psu może być wyzwaniem, ale istnieją sprawdzone metody, które mogą ułatwić ten proces:

  1. Zamaskowanie Tabletki: Możesz ukryć tabletkę w ulubionej przekąsce psa, takiej jak kawałek mięsa, ser, czy specjalne przysmaki do maskowania leków.

  2. Bezpośrednie Podawanie: Otwórz pysk psa, umieść tabletkę jak najgłębiej na języku, a następnie delikatnie zamknij pysk i głaszcz psa po gardle, aby zachęcić do połknięcia.

  3. Nagroda: Po podaniu leku, nagrodź psa przysmakiem lub zabawą, aby stworzyć pozytywne skojarzenia z procedurą.

Pamiętaj, aby zawsze postępować zgodnie z instrukcjami weterynarza i nie dzielić ani nie modyfikować dawki bez konsultacji.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl